فتق چیست و چگونه می توان این بیماری را درمان کرد ؟

فتق عبارت است از بیرون زدگی یا فرورفتگی بخشی از احشاء شکمی(روده ها)از خلال یک سوراخ به دلیل ضعف در دیواره شکم رخ می دهد. فتق معمولا در اثر افزایش فشار به داخل حفره شکم رخ می دهد,مثل بلند کردن یک جسم سنگین. امکان بروز آن در نواحی اینگوئینال(مغبنی)-فمورال(رانی)-اومبلیکال(نافی)وشکمی قدامی ومحل بش جراحی های قبل بیشتر است.

فتق چیست و چگونه می توان این بیماری را درمان کرد ؟

 

به سه صورت زیر بروز می کند :

 

فتق قابل جا انداختن :

در این حالت فتق را می توان به حالت اولیه برگرداند.

فتق غیر قابل جا انداختن :

نوعی است که گیر افتاده وقابل جاانداختن نمی باشد.

فتق مختنق :

نوعی است که با تداوم کاهش خونرسانی به روده ایسکمی (کم‌رسیدن خون، به اندام یا ناحیه‌ای از بدن)  ودر نهایت گانگرن (مردن یک عضو یا اندام)یا نکروز (مجموعه‌ای از سلولها و بافتهای مرده در یک نقطه از بدن) رخ می دهد.

 

فتق اینگوئینال (بیرون‌زدگی احشای شکمی به ویژه روده باریک به درون کانال اینگوینال ) در مردان شایع تر است.

فتق فمورال (برآمدگی و بیرون زدگی احشا در قسمت بالای ران و نزدیک کشاله ران ) در زنان شایع است.

فتق نافی در نوزادان و شیر خواران شایع است.

 

علائم و نشانه ها :

این بیماری بیشتر  هنگامی مشخص می شوند که مورد معاینه فیزیکی قرار گیرندو ممکن است بدون علامت باشند وبه دنبال افزایش فشار با بلند کردن جسم سنگین وزور زدن وسرفه برآمده شود.

علائم ونشانه ها در فتق مختنق:

شروع ناگهانی درد شکم

تهوع و استفراغ

تندرنس (درد)

تب (دمای برابر یا بیش‌تر از ‎۳۸°درجه سانتی گراد در حالت استراحت )

تاکیکاردی ( ضربان قلب بالا (بیش از ۱۰۰ ضربان در دقیقه) که از حفره‌های پایینی قلب (بطن‌ها) شروع می‌شود. قلب در وضعیت ضربان بالا به صورت کافی و موثر قادر به پمپاژ خون غنی از اکسیژن، به بدن نمی‌باشد.)

دهیدراتاسیون (دهیدراتاسیون زمانی رخ می‌دهد که بدن بیشتر از مقدار دریافتی مایع از دست بدهد)

و در صورت تداوم بروز علائم شوک

 

عوارض :

پرفوراسیون (سوراخ شدگی)

انسداد روده ( ازعبورمحتویات روده کوچک یا بزرگ جلوگیری شود)

پریتونیت (التهاب صفاق )

 

درمان :

درمان در صحنه حادثه معمولا حمایتی است و شامل:

کنترل ABC (Air way  راه هوایی ، Breathing تنفس ، Circulation گردش خون )

اکسیژن ۱۰۰% با ماسک یک طرفه

NPO کردن بیمار(خودداری از خوردن مواد غذایی با دهان)

وضعیت راحت(خوابیده به پشت)

مایع درمانی

انتقال

اما در نوع مختنق علاوه بر کارهای فوق این کارها را هم انجام می دهیم:

بیمار را در وضعیت خوابیده به پشت قرار می دهیم تا شاید  جا بیافتد.

وارد کردن فشار ملایم و مداوم بر محل آن برای جا انداختن آن اما از فشار زیاد پرهیز شود چون ممکن است پرقوراسیون رخ دهد.

در صورت عدم جا افتادن عمل جراحی مورد نیاز است.

 

بیشتر بخوانید :

نفخ معده و روده به چه علت به وجود می اید – روشهای پیشگیری و تشخیص

ارسال شده در تاریخ 22 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع درمان , سلامتی | 1,102 بازدید

فتق چیست و چگونه می توان این بیماری را درمان کرد ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است