علل کبودی سینه چیست و درمان آن کبودی چگونه است ؟

کبودی سینه دارای رنگ های متمایز هستند که اغلب الگوی رنگی از آسیب اولیه را از طریق بهبودی دنبال می کنند. کبودی که زرد شده است معمولا نشانه ای است که بدن شما از تروما بهبود می یابد.  کبودی سینه به ندرت،  ممکن است نشانه اختلال خونریزی یا سرطان التهابی پستان باشد.

کبودی سینه

 

کبودی سینه ممکن است به رنگ های مختلف تبدیل شود:

در ابتدا کبودی قرمز است زیرا هموگلوبین خون شما پر از اکسیژن و آهن است.

همانطور که هموگلوبین تجزیه می شود، اکسیژن و آهن از بین می روند. کبودی پس از آن سایه های مختلف آبی و بنفش را تبدیل می کند.

تجزیه هموگلوبین باعث تولید biliverdin می شود. این مسئولیت رنگ سبز کبودی است که اغلب چند روز پس از آسیب دیده به نظر می رسد.

هنگامی که کبودی سینه از بین می برد، رنگ زرد است. این به این دلیل است که biliverdin تجزیه می شود و بیلی روبین تولید می کند.

تروما به بافت نرم باعث کبود شدن می شود. تروما می تواند به علت چیزی شایع و نامنظم، مانند ضربه زدن به یک درب کابینت یا چیزی جدی تر، مثل مصدوم شدن در حادثه رخ دهد.

بعضی از مردم راحت تر از دیگران کشته می شوند. اگر شما مسن تر هستید، احتمالا کبودی بیشتری خواهید داشت. ورزش شدید نیز می تواند موجب کبودی سینه شود. گاهی اوقات ظهور کبودی ناشناخته نشانه ای از اختلال خونریزی است.  به خصوص اگر شما همچنین دچار خونریزی بینی یا لثه ها بیش از حد باشید.

کبودی سینه ناشی از شیردهی :

برخی از زنان در هنگام شیردهی  کبودی سینه را تجربه می کنند. به طور معمول به این دلیل است که کودک به درستی در قفسه سینه قرار ندارد یا به اندازه کافی از پستان به دهان نمیرسد.. هنگام قرار دادن پستان در دهان نوزاد، سینه پستان خود را بیش از حد سفت می کند همچنین باعث ایجاد کبودی می شود. .

کبودی سینه

 

کبودی سینه پس از جراحی :

طبیعی است که پس از عمل جراحی بر روی سینه خود، از جمله جراحی برای سرطان یا روش های زیبایی کبودی را حس کنید.

مقدار کبودی بعد از جراحی به ازای هر نفر متغیر است. هنگام عمل جراحی بر روی سینه خود، ممکن است متوجه شوید که کبودی در طول زمان بدن شما کاهش می یابد و با گرانش کشیده می شود.

 

 کبودی سینه به علت پستان التهابی :

سرطان التهابی پستان یک شکل سریع در حال گسترش سرطان سینه است که در آن سلول های سرطانی عروق لنفاوی را دفع می کنند که مایع لنفاوی را در سینه تخلیه می کنند. این نادر است که تنها حدود ۱ درصد از انواع سرطانهای سینه را شامل می شود.

کبودی سینه

 

علائم سرطان پستان التهابی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تغییر رنگ قرمز یا صورتی پوست
  پوستی که دچار پوسیدگی یا کمرنگ می شود، بسیار شبیه یک پوست نارنجی است
  پرمویی مانند جوش یا بثورات بر روی پوست سینه
  ورم
  حساسیت
  درد
  خارش

انحراف از نوک پستان، به این معنی که نوک پستان به داخل وارد می شود

کبودی سینه علائم شایع سرطان التهابی پستان نیست. با این حال، اگر پوست بر روی سینه شما تغییر رنگ داده شود یا کبودی ایجاد کند، وقت آن رسیده که پزشک خود را ببینید.

کبودی سینه

 

کبودی سینه ممکن است نیاز به بازدید از پزشک شما داشته باشد اگر:

یک حالت کاسه مانند روی کبودی شکل می گیرد.
شما تورم قابل توجهی دارید.
کبودی پس از گذشت دو هفته از بین نمی رود.
شما تعدادی کبودی ناشناخته دارید.
شما همچنین خونریزی بینی یا لثه، یا خون در ادرار یا مدفوع دارید.
شما علائم عفونت، مانند قرمزی در اطراف کبودی دارید.
پزشک شما یک امتحان فیزیکی را انجام می دهد و ممکن است آزمایش هایی برای تشخیص کبود شدن شما توصیه شود.

healthline.com

ارسال شده در تاریخ 22 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , زنان و زایمان | 8,994 بازدید

علل کبودی سینه چیست و درمان آن کبودی چگونه است ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است