علل و علائم پنوموتوراکس چیست و چگونه پنوموتوراکس را درمان کنیم؟

پنوموتوراکس که معمولا به نام ریه خوابیده شناخته میشود میتواند یک تجربه دردناک و نگران کننده باشد و هنگامی رخ میدهد که هوا بین ریه و دیواره قفسه سینه قرار بگیرد و فرایند تنفس در شخص به سختی انجام شود.

درمان بیماری های مربوط به ریه بسیار مهم میباشند زیرا بیماری های ریه هر سال بر اشخاص زیادی تاثیر میگذارند و منجر به کشته شدن حدود ۴ میلیون فرد در هر سال میشوند. پس همانطور که متوجه شُدید بیماری پنوموتوراکس در صورتی که درمان نشود میتواند پیشرفت کند و منجر به مرگ شود.

پنوموتوراکس

علائم بیماری پنوموتوراکس چیست؟

 • علائم ممکن است مبهم و غیرقابل تشخیص باشند، به خصوص در افرادی که دارای PSP خفیف هستند. علائم بیماری میتوانند خفیف تا شدید باشند این علائم عبارتند از:

  تنگی نفس

 • سرفه کردن
 • درد قفسه سینه که ممکن است در یک طرف از سینه شدید تر باشد.
 • درد شدید هنگام تنفس عمیق
 • فشار در قفسه سینه که در طول زمان بدتر میشود.
 • تغییر رنگ پوست و یا لب ها
 • سرگیجه
 • اختلال در هوشیاری

در بعضی موارد بیماری هیچ گونه علائمی ندارد و فقط با اشعه ایکس یا نوع دیگری از اسکن تشخیص داده میشود.

پنوموتوراکس

علت پنوموتوراکس چیست؟

همانطور که به آن اشاره شد هنگامی که هوا بین ریه و دیواره قفسه سینه قرار بگیرد و اختلالاتی در فرایند تنفس به وجود آید میگوییم شخص دچار بیماری شده است.

 

کدام گروه ها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند؟

 • سیگار کشیدن باعث التهاب راه های هوایی میشود و خطر ابتلا به بیماری پنوموتوراکس را افزایش میدهد.
 • افرادی که دارای قد بلندی هستند و لاغر میباشند بیشتر احتمال دارد که به بیماری  مبتلا شوند.
 • افرادی که در محدوده سنی ۱۵ تا ۳۵ سال قرار دارند.
 • افرادی که در خانواده آنها سابقه ابتلا به پنوموتوراکس وجود دارد.

 

پنوموتوراکس

مهم ترین عامل خطر مرتبط PSP سیگار کشیدن است. بررسی های یک مجله پزشکی نشان میدهد که افرادی که از تنباکو یا سیگار استفاده میکنند ۲۲ برابر بیشتر احتمال ابتلا را نسبت به افراد غیر سیگاری دارند.

بیماری های ریه که ممکن است ابتلا به پنوموتوراکس را افزایش دهند عبارتند از:

 • بیماری مزمن انسداد ریوی
 • فیبروز کیستیک
 • آسم شدید
 • پنومونی
 • سارکوئیدوز
 • فیبروز ریوی
 • سرطان ریه

 

برخی دیگر از اختلالات وجود دارند که باعث ایجاد SSP میشوند این اختلالات عبارتند از:

 • آرتریت روماتوئید
 • پولیویوزیت و درماتوموتیوزیت
 • سندرم مارفان

 

تحت شرایط خاص کودکان نیر در معرض بیماری پنوموتوراکس قرار دارند. علل SSP در کودکان عبارتند از:

 • ناهنجاری های مادرزادی
 • سرخک
 • ابتلای یکی از اعضای خانواده به بیماری پنوموتوراکس

 

پنوموتوراکس

 

تشخیص :

تشخیص پنوموتوراکس توسط معاینه فیزیکی به تنهایی می تواند دشوار باشد . در شرایط غیراضطراری پزشکان ابتدا به دنبال علائم در فرد میگردند و آنها ممکن است بر روی سینه ضربه هایی را وارد کنند تا صداهای غیرطبیعی را چک کنند و از طریق استتوسکوپ به تنفس گوش میدهند.
یکی دیگر از مواردی که به تشخیص پنوموتوراکس کمک میکند اشعه ایکس میباشد.

همچنین پزشکان ممکن است از سابقه و سبک زندگیتان سوالاتی را از شما یپرسند به عنوان مثال بپرسند آیا سیگار میکشید و یا اینکه آیا به جز شما شخصی در خانواده شما وجود دارد که به بیماری پنوموتوراکس دچار شده باشد؟

تصویر برداری بخش مهمی از تشخیص میباشد , پزشکان از اشعه ایکس برای گرفتن عکس از قفسه سینه استفاده میکنند.

 

پنوموتوراکس

 درمان :

اندازه پنوموتوراکس اغلب چگونگی درمان آن را تعیین میکند به همین دلیل ابتدا باید فضای بین ریه و قفسه سینه مورد اندازه گیری قرار گیرد.

سی تی اسکن برای دریافت تصویر بهتر از ریه مورد استفاده قرار میگیرد.

در برخی موارد استفاده از سونوگرافی میتواند اندازه و شدت بیماری را تعیین کند.

اکثر اشکال نیاز به مراقبت های پزشکی دارند. نیاز به این مراقبت های پزشکی با توجه به شدت اختلال متقاوت میباشد.

درمان استاندارد برای پنوموتوراکس , شامل قرار دادن یک لوله کوچک بین دنده ها میباشد تا به آزاد شدن هوا کمک کند.

پزشکان ممکن است داروهای مختلفی را برای کمک به درد , کمک به حذف سموم و یا جلوگیری از عفونت در بدن تجویز کنند. برخی افراد مکن است نیاز به اکسیژن درمانی داشته باشند.

درمان جراحی ممکن است در بعضی موارد ضروری باشد به خصوص در افرادی که پنوموتوراکس مکرر دارند.

دقت داشته باشید هر فردی که علائم بیماری را تجربه میکند باید این علائم را به پزشک گزارش کند تا پزشک تصمیم بگیرد آیا مداخلات پزشکی برای کاهش عوارض پنوموتوراکس ضروری است یا خیر؟ زیرا در برخی موارد پنوموتوراکس خفیف میباشد و بدون هیچگونه درمانی بهبود می یابد.

منبع:
medicalnewstoday.com

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 18 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 1,005 بازدید

علل و علائم پنوموتوراکس چیست و چگونه پنوموتوراکس را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است