علل و علائم ماستیت سینه چیست و چگونه ماستیت سینه را درمان کنیم؟

ماستیت سینه , یک بیماری میباشد که باعث میشود بافت پستان در زنان دردناک و ملتهب شود و یکی از شایع ترین بیماری ها در زنان شیرده میباشد که معمولا در طی سه ماه اول پس از زایمان به وجود می آید. ماستیت که به عنوان التهاب پستان شناخته میشود هر چند میتواند بسیار دردناک باشد اما خوشبختانه با راهنمایی متخصص قابل درمان می باشد و شما میتوانید به حالت عادی برگردید.

ماستیت سینه

علت ماستیت سینه چیست؟

شیری که در پستان به دام افتاده است عامل اصلی ماستیت سینه است. علل دیگر عبارتند از:

مسدود شدن کانال شیر: اگر شیر سینه به طور کامل هنگام تغذیه خالی نشود یکی از کانال های شیر شما ممکن است مسدود شود. انسداد باعث میشود که شیر به عقب برگردد و منجر به عفونت پستان شود.

ورود باکتری ها به کانال شیر: وارد شدن باکتری ها به کانال شیر از طریق پوست مادر و یا دهان نوزاد , دیگر علت های ابتلا به ماستیت سینه میباشد.

علائم ماستیت سینه چیست؟

ماستیت سینه معمولا روی یک سینه تاثیر میگذارد و علائم آن به سرعت رشد میکنند. نشانه های ماستیت میتوانند شامل موارد زیر باشند:

▪️یک منطقه ی قرمز و متورم روی پستان به وجود می آید که نسبت به گرما و لمس از خود حساسیت نشان میدهد.

▪️درد و سوزش در سینه که ممکن است مستمر باشد و یا ممکن است تنها زمان شیر دادن به نوزاد به وجود آید.

▪️ممکن است علائم آنفولانزا مانند درد , درجه حرارت بالا(تب) , لرز و خستگی را ممکن است تجربه کنید.

▪️همچنین ضخیم شدن پستان نیز در برخی از زنان مبتلا به ماستیت سینه دیده میشود.

ماستیت سینه

عوامل خطر برای ابتلا به ماستیت سینه چیست؟

استفاده از سوتین های تنگ و یا وارد شدن فشار به سینه بر اثر استفاده از کمربند ایمنی یا دیگر مثال های مشابه که میتوانند جریان شیر را محدود کنند.
تغذیه نامناسب و سیگارکشیدن نیز خطر ابتلا به ماستیت سینه را افزایش میدهد.
برای اینکه مشکلی در تغذیه کودک ایجاد نشود بهترین راه مراجعه به مشاور تغذیه میباشد تا از راهنمایی ها و مشاوره های اززشمند او بهره مند شوید.
همچنین شما میتوانید , هنگام شیردهی ابتدا بگذارید شیر یک سینه کاملا خالی شود و سپس از سینه دیگر برای شیردهی به نوزاد استفاده کنید.
و در صورتی که سیگار میکشید حتما استفاده از آن را متوقف کنید.

 

ماستیت سینه

 

عوارض جانبی ماستیت سینه چیست؟

اگر ماستیت سینه درمان نشود باعث ایجاد آبسه در سینه میشود و آبسه معمولا نیازمند جراحی است.

برای جلوگیری از این عوارض به محض اینکه علائم یا نشانه های ماستیت سینه را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

ماستیت سینه چگونه درمان میشود؟

درمان های پزشکی ماستیت سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آنتی بیوتیک ها: در صورتی که عفونت داشته باشید معمولا یک دوره ۱۰روزه آنتی بیوتیک مورد نیاز است. مهم است که حتما تا پایان دوز , از داروها استفاده کنید تا بیماری شما عود پیدا نکند.

مسکن ها: پزشک شما ممکن است مسکن هایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن را برای کاهش درد و تب تجویز کند.
همچنین پزشک ممکن است شما را به یک مشاور تغذیه معرفی کند.

ماستیت سینه

دیگر درمان هایی که در منزل میتوانید از آنها کمک بگیرید عبارتند از:

ماساژ دهید!
یکی از بهترین راه ها برای کاهش علائم ماستیت سینه , ماساژ دادن پستان ها هنگام شیر دادن به نوزاد میباشد.

از فشرده گرم استفاده کنید!
قرار دادن کمپرس گرم بر روی سینه ها موجب آزاد شدن کانال شیر میشود.

سیستم ایمنی خود را تقویت کنید!
تقویت سیستم ایمنی لزوما ماستیت را درمان نمیکند اما میتواند به کاهش برخی از علائم ماستیت کمک کند. شما برای تقویت سیستم ایمنی خود میتوانید از ویتامینC یا پروبیوتیک استفاده کنید.

شما ممکن است برای درمان ماستیت سینه , به متخصص زنان مراجعه کنید و برای مشکلات مربوط به تغذیه (تغذیه نوزاد با شیرمادر) به یک مشاور تغذیه معرفی شوید.

 

آنچه شما میتوانید انجام دهید عبارتند از:

▪️علائم خود و اینکه چه زمانی این علائم را تجربه میکنید را بر روی برگه ای بنویسید و به پزشک نشان دهید.

▪️فهرستی از تمام داروها , ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف میکنید را تهیه کنید و در اختیار پزشک قرار دهید.

▪️هر گونه تغییراتی و شرایطی که اخیرا برای شما در رابطه با این بیماری به وجود آمده است را به پزشک بگویید.

 

همچنین سوالاتی وجود دارند که میتوانید هنگام ملاقات با متخصص , این سوالات را از او بپرسید:

▪️آیا ممکن است ماستیت سینه بر نوزاد تاثیر بگذارد؟

▪️چه مدت از داروهایی که تجویز میکنید باید استفاده کنم؟

▪️چه عواملی باعث تشدید عفونت میشوند و چگونه آنها را مدیریت کنم؟

چه عواملی باعث کاهش عفونت میشوند و چگونه آنها را اجرا کنم؟

آیا لازم است تغییراتی را در رژیم غذایی خود به وجود آورم؟

علاوه بر این سوالات اگر سوال دیگری برای شما به وجود آمد از پرسیدن آن دریغ نکنید.

منبع:
todaysparent.com

mayoclinic.org

nhs.uk

ارسال شده در تاریخ 3 نوامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع بارداری , درمان , زنان و زایمان , سلامتی | 824 بازدید

علل و علائم ماستیت سینه چیست و چگونه ماستیت سینه را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است