علل و علائم بیماری لارنژیت چیست و چگونه لارنژیت را درمان کنیم؟

لارنژیت التهاب و تورم حنجره است و میتواند حاد و یا مزمن باشد. در بیشتر موارد موقت است و عوارض جدی ندارد و درمان این بیماری در اکثر موارد حدود۷ روز طول میکشد.

 لارنژیت
علت لارنژیت چیست؟

لارنژیت حاد:

شایعترین علت لارنژیت حاد , عفونت های ویروسی است. در موارد بسیار نادر میتواند ناشی از دیفتری (یک عفونت باکتریایی) باشد.

لارنژیت مزمن:

به طور معمول لارنژیت مزمن , ناشی از موارد زیر است:

▪️رفلکس اسید (وضعیتی است که اسید معده و محتویات آن به داخل گلو برآورد میشوند).

▪️عفونت های باکتریایی قارچی و یا انگلی

▪️سینوزیت مزمن

▪️قرارگرفتن در معرض تحریک کننده های استنشاقی و گازهای سمی

▪️مصرف زیاد الکل

▪️سیگار کشیدن

 

 لارنژیت.

 

علائم :

لارنژیت میتوانند طیف وسیعی از علائم را در افراد ایجاد کند که عبارتند از:

  • گلودرد
  • تب
  • درد هنگام بلعیدن غذا
  • آبریزش بینی
  • سردرد
  • سرفه مداوم

این علائم ناگهانی شروع میشوند و در طول ۲ تا ۳ روز بعد شدیدتر میشوند. اگر علائم بیش از ۳ هفته طول بکشند ممکن است نشانه ی لارنژیت مزمن باشند.

 

 تشخیص :

▪️لارنگوسکوپی :

پزشک با استفاده از این روش تارهای صوتی را مورد بررسی قرار میدهد.

▪️بیوپسی:

اگر پزشک شما یک منطقه مشکوک را ببیند ممکن است بیوپسی را انجام دهد به این معنی که نمونه ای از بافت را مورد آزمایش قرار میدهد.

لارنژیت چگونه درمان میشود؟

لارنژیت حاد اغلب در عرض یک هفته یا بیشتر درمان میشود.

داروهای مورد استفاده در برخی موارد عبارتند از:

آنتی بیوتیک ها:

در صورتی که لارنژیت شما ناشی از عفونت های باکتریایی باشد پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. اما اگر ناشی از عفونت های ویروسی باشد آنتی بیوتیک ها به درمان شما کمک خاصی نمی کنند.

کورتیکواستروئیدها:

گاهی اوقات کورتیکواستروئیدها میتوانند التهاب ناشی از لارنژیت را کاهش دهند.

 لارنژیت
سبک زندگی سالم و درمان های خانگی گاهی اوقات میتوانند علائم و نشانه های بیماری را کاهش دهند. این درمان های خانگی عبارتند از:

▪️محیط را مرطوب نگه دارید: از مرطوب کننده ها استفاده کنید تا هوا در منزل و یا در محل کارتان مرطوب نگه داشته شود.

▪️زیاد صحبت نکنید: از صحبت کردن طولانی مدت بپرهیزید و با صدای بلند شروع به آواز خواندن نکنید.

▪️آب بنوشید: یکی از گزینه های مناسب برای درمان  , نوشیدن مقدار زیادی مایعات میباشد همچنین شما باید از مصرف الکل و استفاده از کافئین اجتناب کنید.

 

 لارنژیت

 

شما ممکن است برای درمان به پزشک مراجعه کنید در این قسمت به نکاتی که باید به پزشک بگویید و چند نمونه سوال که باید از پزشک در رابطه با بیماری  بپرسید اشاره کرده ایم:

۱/ هرگونه علائم و نشانه ای که در رابطه با این بیماری تجربه کرده اید بنویسید.

۲/ تمام داروها , ویتامین ها و مکمل هایی که استفاده میکنید را به پزشکتان بگویید.

۳/ از پزشکتان بپرسید که چه آزمایشاتی لازم است انجام گیرد؟

۴/ از پزشکتان بپرسید چگونه میتوانم بیماری ام را به صورت موثر مدیریت کنم؟

۵/ از پزشکتان بپرسید آیا یک جایگزین عمومی برای داروهای تجویزی وجود دارد؟

۶/ از پزشک بپرسید از خوردن و آشامیدن چه خوراکی هایی باید اجتناب کنم و خوردن و آشامیدن کدام مواد غذایی به درمان بیماری من کمک میکند؟

منبع:

medicalnewstoday.com

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 15 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 865 بازدید

علل و علائم بیماری لارنژیت چیست و چگونه لارنژیت را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است