علل و علائم بیماری رابدومیولیز چیست و چگونه این بیماری را درمان کنیم؟

رابدومیولیز یک بیماری پیچیده پزشکی است که موجب آسیب به عضلات میشود.

هنگامی که عضلات آسیب میبینند یک پروتئین به نام میوگلوبین به جریان خون منتقل میشود که میتواند آسیب هایی به برخی از اندام ها وارد سازد. بیماری رابدومیولیز ممکن است ناشی از آسیب و یا هرگونه بیماری دیگری باشد که به عضله های اسکلتی صدمه میزنند.

 

 رابدومیولیز.

 

علت های بیماری رابدومیولیز عبارتند از:

▪️تروما یا آسیب دیدگی

▪️استفاده از موادمخدر مانند کوکائین , آمفتامین , استاتین ها , هروئین یا PCP

▪️بیماری های عضلانی ژنتیکی

▪️ایسکمی یا مرگ بافت ماهیچه.

▪️فعالیت های بدنی شدید

▪️زهر برخی از مارها

▪️کم کاری تیروئید

▪️انواع ویروس ها و برخی باکتری ها

▪️داروهای روانپزشکی , داروهای بیهوشی و داروهای پارکینسون

▪️سطوح پایین فسفات , پتاسیم و منیزیم

▪️انقباض عضلانی شدید

▪️سوختگی شدید

▪️آسیب های عضلانی یا آسیب دیدگی

▪️تشنج یا لرزش عضلانی

▪️روش های جراحی طولانی

▪️کم آبی بدن

 رابدومیولیز

علائم :

درد عضلات به همراه سفتی و ضعف عضلانی میتوانند نشانه ای از ابتلا به بیماری رابدومیولیز باشند. همچنین ممکن است سبب تیره شدن رنگ ادرار شود.
هنگامی که بیماری خفیف باشد نشانه های خاصی را ایجاد نمی کند اما اگر بخواهیم به طور کلی علائم بیماری را بگوییم به این صورت است:

▪️درد عضلانی

▪️ضعف عضلانی

▪️تورم عضلانی یا التهاب

▪️تیره بودن رنگ ادرار

▪️خستگی عمومی

▪️ضربان قلب نامنظم

▪️سرگیجه

▪️حالت تهوع یا استفراغ

 رابدومیولیز

 تشخیص :

اکثر پزشکان با بررسی سابقه بیمار و در نظر گرفتن عوامل آسیب , مصرف داروها و سایر شرایط به تشخیص این بیماری میپردازند.

برای تشخیص معمولا تایید آزمایشگاه ضروری است که باید سطح بالای CK در خون و حضور میوگلوبین در ادرار تشخیص داده شوند.

در بسیاری از موارد بیوپسی عضلانی نیز برای تایید و ارزیابی انجام میشود.

آزمایش های ژنتیکی نیز ممکن است در برخی از افراد مشکوک به بیماری رابدومیولیز انجام شود.

 

 رابدومیولیز

درمان :

درمان بستگی به شدت علائم دارد. یکی از روش های درمان مایع وریدی میباشد و حجم زیادی از آب برای مدت طولانی به رگ ها تزریق میشوند تا بدن آبرسانی شود و هر گونه میوگلوبین از بین برود.

سایر گزینه های درمان عبارتند از:

  • آلکالیزاسیون ادرار
  • دیالیز
  • فیلترکردن خون(در موارد بسیار شدید)

منبع:
medicinenet.com

medlineplus.gov

ارسال شده در تاریخ 13 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 1,029 بازدید

علل و علائم بیماری رابدومیولیز چیست و چگونه این بیماری را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است