علل و علائم بیماری آدیسون چیست و چگونه بیماری آدیسون را درمان کنیم؟

بیماری آدیسون زمانی اتفاق می افتد که غده فوق کلیه به اندازه کافی هورمون کورتیزول و آلدوسترون تولید نمی کند. مهمترین وظیفه کورتیزول این است که به بدن کمک میکند تا به استرس پاسخ دهد , دیگر وظایف کورتیزول عبارتند از:

کمک به حفظ فشارخون و سلامت قلبی عروقی.

این بیماری حدود ۱ نفر در ۱۰۰,۰۰۰نفر تحت تاثیر قرار میدهد و با کاهش وزن , ضعف عضلانی , خستگی , فشارخون پایین و گاهی تیره شدن پوست همراه است.

 

بیماری آدیسون

 

علائم بیماری آدیسون چیست؟

علائم آدیسون معمولا به آرامی و طی چند ماه رشد میکنند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • خستگی شدید
 • کاهش وزن و کاهش اشتها
 • تیره شدن پوست
 • فشارخون پایین
 • کم خونی
 • قند خون پایین(هیپوگلیسمی)
 • تهوع یا استفراغ
 • اسهال
 • درد شکم
 • دردهای عضلانی و مفصلی
 • تحریک پذیری
 • افسردگی
 • ریزش مو یا اختلال در عملکرد جنسی(مربوط به زنان)

 

بیماری آدیسون

 

علت بیماری آدیسون چیست؟

آدیسون هنگامی اتفاق می افتد که غده های فوق کلیه آسیب ببینند و میزان تولید هورمون کورتیزول و آلدوسترون کاهش یابد.

 

بیماری آدیسون چگونه تشخیص داده میشود؟

پزشک در اولین دیدار در رابطه با تاریخچه پزشکی و علائم بیماری با شما صحبت خواهد کرد و ممکن است از شما بخواهد آزمایش های زیر را انجام دهید:

 • آزمایش خون
 • تست هیپوگلیسمی

 

بیماری آدیسون

 

بیماری آدیسون چگونه درمان میشود؟

برخی از گزینه های درمان عبارتند از:

کورتیکواستروئیدهای خوراکی : هیدروکورتیزون و پردنیزون ممکن است به عنوان جایگزین کورتیزول تجویز شوند. پزشک شما ممکن است fludrocortisoneرا برای جایگزینی آلدوسترون تجویز کند.

 

بیماری آدیسون

تزریق کورتیکواستروئید: اگر شما دچار استفراغ شده اید و نمی توانید از داروهای خوراکی استفاده کنید , ممکن است تزریق مورد نیاز باشد.

در صورت مراجعه به پزشک میتوانید سولات زیر را از او بپرسید:

کدام مواد غذایی در بهبود بیماری مفید هستند؟

کدام مواد غذایی باعث تشدید علائم بیماری آدیسون میشوند؟

چه داروهایی برای درمان بیماری آدیسون در دسترس هستند؟

منبع:
mayoclinic.org

pituitary.org

ارسال شده در تاریخ 23 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 793 بازدید

علل و علائم بیماری آدیسون چیست و چگونه بیماری آدیسون را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است