علت و علائم بیماری کلامیدیا چیست و چگونه کلامیدیا را درمان کنیم؟

کلامیدیا میتواند بر زنان و مردان تاثیر بگذارد و در طول تماس جنسی گسترش یابد‌.‌ همچنین این بیماری بر چندین اندام از جمله آلت تناسلی ,  واژن , گردن رحم , مجرای ادرار , چشم و گلو تأثیر میگذارد و گاهی آسیب های جدی و گاه دائمی بر سیستم تولید مثل وارد میسازد.

در این مقاله در رابطه با علل و علائم و چگونگی درمان این بیماری بحث خواهیم کرد.

 

کلامیدیا

علت کلامیدیا چیست؟

علت بیماری باکتری Chlamydia trachomatis است و این باکتری بیشتر از طریق رابطه جنسی محافظت نشده (دهان , مقعد و واژن ) با فرد آلوده گسترش می یابد. همچنین مادران باردار میتوانند این باکتری را در طول زایمان به نوزادشان منتقل کنند.

 

کلامیدیا

علائم:

 • علائم در زنان شامل موارد زیر است:
 • ▪️درد شکم
 • ▪️ترشحات زردرنگ از واژن
 • ▪️خونریزی بین دوره های قاعدگی
 • ▪️مقاربت دردناک
 • ▪️خونریزی پس از مقاربت
 • ▪️احساس سوزش هنگام ادرار
 • ▪️تکرر ادرار

 

علائم در مردان شامل موارد زیر است:

 • ▪️درد و سوزش هنگام ادرار
 • ▪️تورم بیضه

 

بیماری نمی تواند از طریق راه های زیر منتقل شود:

 • تماس با صندلی توالت که توسط فرد آلوده مورد استفاده قرار گرفته است.
 • سرفه و یا عطسه ی فرد آلوده
 • ایستادن در کنار فرد آلوده

 

 

چگونه بیماری تشخیص داده میشود؟

تشخیص بیماری کلامیدیا ممکن است شامل یک معاینه فیزیکی باشد و یا اینکه نمونه ای از ادرار مورد بررسی قرار گیرد.

 

کلامیدیا

چگونه از بیماری کلامیدیا جلوگیری کنیم؟

 • ▪️از کاندوم استفاده کنید.
 • ▪️غربالگری منظم داشته باشید.
 • ▪️برای جلوگیری از گسترش کلامیدیا افراد باید از فعالیت جنسی اجتناب کنند تا درمان کامل شود.
 • ▪️شرکای جنسی خود را محدود کنید.

 

عوارض بیماری چیست؟

تشخیص و درمان زودرس ,  عوارض بیماری کلامیدیا را کاهش میدهد. عوارض را میتوان از طریق غربالگری منظم  و مراقبت های پزشکی به حداقل رساند.

عوارض کلامیدیا در زنان عبارت است از:

▪️بیماری التهابی لگن(PID):

حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از زنانی که درمان نمی شوند به این مرحله میرسند و ممکن است در معرض ناباروری قرار بگیرند.

▪️سرویسیت:

التهاب دهانه رحم را سرویسیت میگویند که یکی از عوارض میباشد.

▪️سالپنژیت: 

این عامل موجب حاملگی خارج رحمی میشود.

 

کلامیدیا

 

عوارض کلامیدیا در مردان عبارت است از:

اوره:

مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه به انتهای آلت تناسلی حمل میکند) ملتهب میشود.

اپیدیدیمیت: 

این عامل موجب درد در بیضه ها و حساسیت به لمس کردن میشود.

 

چگونه بیماری کلامیدیا را درمان کنیم؟

درمان بسیار مهم است زیرا اگر درمان نشود میتواند عوارضی جدی مانند ناباروری و یا حاملگی خارج رحمی را به وجود آورد.

آنتی بیوتیک ها در درمان کلامیدیا موثر هستند.

درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزیترومایسین
 • داکسی سایکلین

 

همچنین بعضی از بیماران مانند زنان باردار ممکن است آنتی بیوتیک های جایگزین مصرف کنند.

 

 

 

 

منبع:

medicalnewstoday.com

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 15 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 908 بازدید

علت و علائم بیماری کلامیدیا چیست و چگونه کلامیدیا را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است