۷ علامت هشدار دهنده عفونت مثانه

عفونت مثانه که ناشی از یک عفونت ادراری (UTI) است معمولا توسط باکتری های E.coli ایجاد می شود که معمولا در روده بزرگ و در اطراف مقعد زندگی می کند. زنان اغلب به UTIs مبتلا می شوند زیرا مجرای ادرار کوتاه تری نسبت به مردان دارند.

به دلیل بهداشت نامناسب و یا رابطه جنسی، این باکتری ها از طریق مجرای ادراری وارد مثانه میشوند و مثانه را آلوده میکنند.

 

عفونت مثانه

 

این امر می تواند منجر به ایجاد سیستیت شود که در نتیجه باعث عفونت مثانه می شود که اگر درمان نشود، می تواند به هر بخشی از سیستم ادراری شما از مجرای ادرار تا کلیه ها گسترش یابد و باعث ناراحتی بیش از حد شما شود.

در ادامه مطلب هفت نشانه عفونت مثانه را به شما معرفی میکنیم که اگر هر کدام از این هفت نشانه پایین را داشتید،به احتمال قوی عفونت مثانه دارید.

همچنین مهم است که شما با پزشک خود در مورد تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی مشورت کنید – پس از آن، ممکن است پزشک قبل از شروع درمان هدفمند، آزمایشاتی را برای تشخیص علت علائم درخواست کند.

 

علامت های هشدار دهنده عفونت مثانه :

۱٫ دیزوری (ادرار دردناک)

احساس درد، ناراحتی یا احساس  سوزش در هنگام ادرار کردن میتواند نشانه عفونت مثانه باشد.

 

عفونت مثانه

 

۲٫ تکرر ادرار :

اگر بیش از هشت بار در روز به دستشویی بروید و یا در طول شب برای ادرار کردن از خواب بیدار شوید، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید.

ادرار مکرر می تواند نشان دهنده عفونت مثانه باشد که موجب التهاب لایه های عضلانی مثانه و درد در ناحیه لگن می شود. در این شرایط شما احساس نیاز مکرر به ادرار را احساس خواهید کرد، حتی اگر مقدار کمی از ادرار تولید کنید.

 

۳٫ ضرورت ادراری :

این زمانی است که احساس نیاز فوری به ادرار کردن داشته باشید که می تواند نشانه ای از سیستیت بینابینی باشد، زیرا ممکن است با درد یا ناراحتی در مثانه یا دستگاه ادراری همراه باشد . که یک نوع عفونت مثانه می باشد.

 

عفونت مثانه

 

۴٫ درد شکم و کمر :

فشار بر لگن شما، خصوصا در اطراف استخوان شکم، می تواند ناشی از عفونت مثانه باشد که باعث ناراحتی جدی شود، به ویژه هنگامی که با ادرار مکرر و دردناک همراه است.

به همین ترتیب هنگامی که یک عفونت مثانه برای مدت طولانی درمان نشده باقی بماند، می تواند از مثانه شما به کلیه های شما گسترش یابد و باعث درد ناخوشایندی در قسمت پشت و جانبی شما شود. این نشان دهنده پیلونفریت یا عفونت کلیه است که جدی تر از سیسیت است. سایر نشانه های پیلونفریت عبارتند از: تب بالا، تهوع و استفراغ

 

۵٫ خون در ادرار :

هماتوری یا خون در ادرار، نشانه این است که شما عفونت مثانه دارید. وجود خون در ادرار به دلیل نشت سلول های قرمز خون از کلیه های شما یا سایر قسمت های دستگاه ادراری شما به درون ادرار است.  UTIs و پیلونفریت احتمالا ناشی از نشت هستند. با این حال، در مورد عفونت مثانه ، هماتوری می تواند میکروسکوپی باشد (به این معنی که سلول های خونی فقط از طریق یک میکروسکوپ قابل مشاهده هستند.)

 

عفونت مثانه

 

۶٫ بوی شدید ادرار :

هنگامی که یک عفونت در دستگاه ادراری وجود دارد، ادرار ممکن است بد بو شود. اگر ادرار شما یک بوی آمونیاک قوی داشته باشد، نشانه ابتلا شما به عفونت مثانه است.

 

۷٫ ادرار کدر :

در شرایط عادی، ادرار روشن است و دارای رنگ زرد کم رنگ است. اما هنگامی که شما عفونت مثانه یا عفونت را در هر نقطه از دستگاه ادراری داشته باشید، ادرار می تواند حاوی سلول های مرده پوست، باکتری ها و سلول های سفید خون شود، به این ترتیب ظاهر ادرار ابری یا تاریک می شود. بنابراین اگر ادرار شما زرد باشد، می توانید نشانه ابتلای شما به عفونت مثانه باشد.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : .health24.com

ارسال شده در تاریخ 16 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان | 827 بازدید

۷ علامت هشدار دهنده عفونت مثانه
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است