عدم تعادل هورمونی در زنان چیست و چگونه می توانید آن را متعادل کنید؟

عدم تعادل هورمونی در زنان یک مشکل رایج است. بدن سالم، بدن تسریع شده با هورمون است که به طور مداوم هورمون هایی تولید می کند که نیاز به حفظ همه چیز دارد. امروزه مشکل عدم تعادل هورمونی بیشتر است.

 

عدم تعادل هورمونی در زنان.

 

علائم عدم تعادل هورمونی در زنان :

علائم بسیاری برای عدم تعادل هورمونی وجود دارد . که شامل موارد زیر است:

اضطراب، افسردگی، دوره های نامنظم، تغییرات اشتها، مسائل گوارشی، کاهش میل جنسی، کاهش وزن ، بی خوابی، بی نظمی، التهاب و بسیاری از علائم دیگر.

عدم تعادل پروژسترون و استروژن در بدن.که در زنان در سن سی سالگی و تا سن ۶۰ سالگی اتفاق می افتد.

 

 

علل عدم تعادل هورمونی در زنان :

اضطراب (استرس) :

اضطراب علت اصلی عدم توازن هورمون است.علت اصلی اضطراب عدم خواب است که به دلیل اضطراب وابسته به رژیم غذایی ایجاد می شود که باعث واکنش آتش زا در بدن شما می شود.

 

مسائل گوارشی :

مسائل گوارش منجر به اسهال، گاز، التهاب و یبوست می شود که نشانه های عفونت در روده هستند. این عفونت، هیپوفیز و هیپوتالاموس را که در تولید هورمون های جنسی، هورمون های تیروئید، هورمون های آدرنال، بدن نقش دارند را متوقف می کند.

 

عملکرد تیروئید:

تولید پروژسترون با عملکردهای تیروئید سرکوب می شود، بنابراین در حالی که ارزیابی تعادل هورمون جنسی لازم است حتما عملکرد تیروئید را نیز ارزیابی کنید.

 

عدم تعادل هورمونی در زنان.

 

تشخیص :

آزمایش خون :

آزمایش خون برای اندازه گیری هورمون هایی است که می توانند به راحتی وارد سلول شوند.

آزمایش بزاق :

اگر شما برای اندازه گیری دقیق موجودیت استروژن، پروژسترون و تستوسترون در بدن خود نگاهی بیندازید. تست بزاق به جای تست خون برای تعیین سطح هورمون در سطح سلولی، ترجیح داده میشود.

تست هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) :

زنان  ممکن است از گرگرفتگی، تغییرات خلقی یا سایر علائم شکایت کنند، FSH برای تعیین وضعیت هورمونی پیش از یائسگی استفاده می شود.

 

عدم تعادل هورمونی در زنان.

 

 

درمان های خانگی برای تعادل هورمون ها :

روغن نارگیل :

روغن نارگیل  یک درمان موثر طبیعی  برای تعادل هورمون ها است. روغن نارگیل کمک می کند تا سطح قند خون و متابولیسم را کنترل کنید. حداقل دو ماه هر روز  ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 

اسیدهای چرب امگا ۳:

اسید چرب امگا ۳ نقش مهمی در ترویج و متعادل سازی هورمون ها دارند، به علت خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی به خوبی در بدن شما تاثیر می گذارد.

اسید چرب امگا ۳ در ماهی های چرب، دانه های کتان، گردو، سویا، توفو، روغن زیتون و غیره یافت می شود. شما همچنین می توانید پس از مشاوره با دکتر خود مکمل های امگا ۳ را مصرف کنید.

 

ورزش :

ورزش بهترین راه برای متعادل کردن هورمون های بدن شما است، زیرا بر تولید هورمون تأثیر می گذارد و کلسترول را پایین می آورد. شما می توانید پیاده روی، شنا، دویدن، و تمرینات سبک دیگر برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه انجام دهید.

 

ویتامین دی :

یکی از قوی ترین درمان های طبیعی، جذب ویتامین D  است. شما می توانید مواد غذایی که با ویتامین غنی شده است را مصرف کنید.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : ehowremedies.com

ارسال شده در تاریخ 13 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع زنان و زایمان | 617 بازدید

عدم تعادل هورمونی در زنان چیست و چگونه می توانید آن را متعادل کنید؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است