سونوگرافی ترانس واژینال / هرچه باید در مورد سونوگرافی ترانس واژینال بدانید

به دلایل کاملا واضح، یک سونوگرافی ترانس واژینال ممکن است خجالت و سردرگمی را به ارمغان بیاورد. تکنیک های سونوگرافی استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویر روی صفحه نمایش بیرونی بدن شما است. سونوگرافی ترانس واژینال نوعی از تکنیک اولتراسوند است که در آن صداهای فراوانی با فرکانس بالا برای بررسی لگن زن مورد استفاده قرار می گیرند ، در حالی که ساختارهای لگن، یعنی رحم، گردن رحم، تخمدان، اندومتریوم و سایر اندام های تولید مثل دیده می شوند. این تکنیک بسیار امن، آسان و بسیار موثر است.

 

سونوگرافی ترانس واژینال

 

هرچه باید در مورد سونوگرافی ترانس واژینال بدانید :

سونوگرافی ترانس واژینال توسط یک حرفه ای آموزش دیده، یعنی رادیولوژیست یا تکنسین انجام می شود. از آنجا که این یک روش تهاجمی است، ممکن است لازم باشد یک فرم رضایتنامه امضا کنید. اگر رادیولوژیست مرد باشد، یک خانم حضور خواهد داشت. مهم است که آرام باشید و می توانید با فردی که قبلا از سونوگرافی استفاده کرده است صحبت کنید. شما متوجه خواهید شد که این یک روش بی خطر، راحت و آسان است و تنها بخشی از پروب به واژن وارد میشود.

بعد از این، شما باید لباس های خود را در زیر کمر قرار دهید و یک پروب ترانس واژینال به داخل واژن وارد می شود. دکتر پروب را کمی حرکت میدهد و اگر میخواهد تصاویر را بگیرد، اسکن کامل میشود.

پروپ ضد عفونی می شود و ژل روی پروب اعمال می شود. سپس پروب با یک پوشش یکبار مصرف پوشش داده می شود، که معمولا از کاندوم لاتکس استفاده می شود. اگر بیمار به لاتکس حساسیت داشته باشد، ممکن است بعضی از مواد دیگر استفاده شود. بعضی از مواد روان کننده روی پروب اعمال می شود و سپس پروب وارد می شود.

معمولا در این روش هیچ مشکلی وجود ندارد، اما اگر بیمار بسیار ناراحت  باشد و  تمایلی به انجام این روش نداشته باشد، می تواند از پزشک درخواست توقف کند و به جای آن سونوگرافی شکمی را درخواست کند.

 

سونوگرافی ترانس واژینال

فواید سونوگرافی ترانس واژینال :

  • سونوگرافی ترانس واژینال یک روش بسیار مفید است چرا که وضوح بالاتری دارد، پرتوی مضر را منتشر نمی کند.
  • علاوه بر مطالعات فولیکولی در زنان جوان، سونوگرافی ترانس واژینال در مراحل اولیه بارداری برای تایید بارداری مفید است،
  • در حاملگی ها، این اسکن برای بررسی قسمت پایین رحم، برای بررسی جفت ، سقط جنین و برای منبع خونریزی غیرطبیعی انجام می شود.
  • این اسکن همچنین برای تشخیص حاملگی خارج رحمی مفید است.
  • این اسکن همچنین ممکن است در بیماران چاق مفید باشد. علاوه بر این، حضور توده ها نیز می تواند با این روش شناسایی شود.

 

 

محدودیت های سونوگرافی ترانس واژینال :

محدودیت فنی عمده این اسکن این است که میدان دید بسیار محدودی دارد. برای تجسم ساختار، اسکن با یک مثانه پر انجام می شود و سپس یک اسکن با یک مثانه خالی انجام می شود.

به طور کلی، این یک روش بسیار امن است و حدود ۱۵-۳۰ دقیقه طول می کشد.

 

مترجم یک دکتر

منبع : parentinghealthybabies.com

ارسال شده در تاریخ 17 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 1,144 بازدید

سونوگرافی ترانس واژینال / هرچه باید در مورد سونوگرافی ترانس واژینال بدانید
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است