سندروم داون چیست؟ هر آنچه باید در رابطه با بیماری سندروم داون بدانید

سندروم داون چیست؟ کروموزوم ها در هر سلول بدن یافت میشوند و میتوانند ویژگی های جسمی و روحی ما را تعیین کنند. تعداد معمول کروموزوم ها ۲۳ جفت میباشد اما افراد مبتلا به سندرم داون دارای کروموزوم اضافی ۲۱ در آرایش ژنتیکی خود هستند. سندرم داون شایع ترین اختلال کروموزومی است و ممکن است هر نژاد و فرهنگی را تحت تأثیر قرار دهد.

 

سندروم داون .

 

همانطور که متوجه شُدید , سندروم داون یک بیماری ژنتیکی میباشد که توسط کروموزوم اضافی به وجود می آید , افراد مبتلا به سندرم داون توانایی های مختلفی برای تحریک و تحرک دارند و با حمایت ها و فرصت هایی که امروزه برای این افراد فراهم شده است , اکثر افراد مبتلا به سندروم داون قادر به دستیابی به ارزش های جامعه میباشند . این بیماری باعث ناتوانایی های ذهنی و تاخیر در رشد میشود و همچنین اختلالات پزشکی دیگر مانند: اختلالات قلبی و مشکلات مربوط به دستگاه گوارش را به دنبال دارد.

علائم سندروم داون چیست؟

علائم بیماری سندرم داون ممکن است خفیف تا متوسط باشند. به عنوان مثال برخی از افرادِ مبتلا , مشکلات حادی را تجربه نمیکنند اما برخی دیگر ممکن است دارای نقص های جدی در قلب خود باشند.

تعدادی از ویژگی های فیزیکی مرتبط با سندرم داون وجود دارند که هر فرد مبتلا به سندروم داون ممکن است برخی از آنها را از خود نشان بدهد که به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 

شایعترین ویژگی های فیزیکی سندرم داون عبارتند از:

▪️تقریبا همه ی افراد مبتلا به سندروم داون , دارای چشم های بادامی هستند و ممکن است یک قسمت کوچک از پوست داخل چشم آنها وجود داشته باشد.

▪️نوزادان مبتلا به بیماری سندروم داون , هنگام تولد کمتر از دیگران وزن میگیرند و این کودکان به آرامی رشد میکنند.

▪️کودکان مبتلا به سندرم داون نشستن , خزیدن , راه رفتن , توالت رفتن و… را دیرتر از همسالان خود فرا میگیرند و در گفتار و زبان تاخیر زیادی در آنها مشاهده میشود.

▪️افراد مبتلا به سندرم داون است , ناتوانایی هایی را در سطح یادگیری تجربه میکند.

 

سندروم داون

علاوه بر علائم بالا , علائمی دیگر در افراد مبتلا به بیماری سندروم داون مشاهده میشوند که عبارتند از:

▪️صورت مسطح

▪️سر کوچک

▪️گردن کوتاه

▪️گوش های غیرمعمول یا کوچک

▪️تنه های ضعیف

▪️دست های کوتاه

▪️انعطاف پذیری بیش از حد

دقت داشته باشید , هنگامی که این افراد توانایی های خود را مورد نمایش میگذارند باید به تشویق آنها پرداخت و نباید این توانایی ها را نادیده گرفت.

 

تشخیص سندروم داون چگونه است؟

سندرم داون قابل تشخیص میباشد و با آزمایش خون تایید میشود.

آزمایشاتی وجود دارند که قبل از زایمان میتوانند به شما در تشخیص بیماری سندرم داون کمک کنند که عبارتند از:

▪️اسکن اولتراسوند

▪️غربالگری مادر

▪️آمنیوسنتز

▪️نمونه برداری از پرزهای کوریونی

مشاوره ژنتیکی و حمایت از افراد مبتلا به سندرم داون در بیشتر نقاط جهان در دسترس میباشد و اگر شما به عنوان یک مادر نگران این هستید که کودکتان مبتلا به بیماری سندروم داون است میتوانید این مشاوره های ژنتیکی را دریافت کنید.

 

عوامل خطر برای ابتلا به بیماری سندروم داون چیست؟

سن مادر:

مادرانی که پس از ۳۵سالگی باردار میشوند احتمال بیشتری دارد که فرزند مبتلا به سندرم داون را به دنیا آورند.

سندروم داون
داشتن یک کودک مبتلا به سندروم داون:

والدینی که یک فرزند مبتلا به سندروم داون دارند در معرض خطر بیشتری برای داشتن فرزند دیگر مبتلا به سندرم داون هستند.

 

عوارض جانبی سندروم داون چیست؟

افراد مبتلا به سندرم داون ممکن است عوارض جانبی مختلفی را تجربه کنند. برخی از این عوارض با افزایش سن , بیشتر میشوند. این عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱/ نقص قلبی:

نیمی از کودکان مبتلا به سندرم داون با برخی از نقایص قلبی مادرزادی متولد میشوند.

سندروم داون
۲/ نقص گوارشی:

اختلالات گوارشی در برخی از کودکان مبتلا به سندروم داون رخ میدهد و ممکن است شامل اختلالات روده , سوزش سردل و یا بیماری سلیاک باشد.

 

۳/ اختلالات ایمنی:

افراد مبتلا به سندرم داون , در برابر انواع سرطان و بیماری های عفونی ماننط پنومونی آسیب پذیرتر هستند.

۴/ مشکلات نخاعی:

از دیگر عوارض میتوان به مشکلات نخاعی اشاره کرد که برخی از افراد مبتلا به سندرم داون آن را تجربه میکنند.

علاوه بر موارد بالا بیماری آلزایمر , مشکلات مربوط به دندان ها , تشنج , عفونت گوش و مشکلات شنوایی و بینایی در این افراد دیده میشود.

 

سندروم داون

امید به زندگی در افراد مبتلا به سندرم داون چگونه است؟

طول عمر افراد مبتلا به سندرم داون به طور چشمگیری افزایش یافته است . امروزه افراد مبتلا به سندرم داون میتوانند بیش از ۶۰سال زندگی کنند.

و در آخر باید بگوییم درک درست از بیماری سندرم داون میتواند کیفیت زندگی کودکان و بزرگسالان مبتلا به این بیماری را به طرز قابل توجهی افزایش دهد.

منبع:
betterhealth.vic.gov.au

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 6 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع کودکان | 881 بازدید

سندروم داون چیست؟ هر آنچه باید در رابطه با بیماری سندروم داون بدانید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است