سندرم پاهای بی قرار چیست ؟ علت ، علایم و درمان آن را بخوانید.

سندرم پاهای بی قرار یا RLS یک اختلال عصبی است که با علائم ناخوشایند و تمایل غیر قابل کنترل حرکت پاها مشخص می شود. ۱۰٪ افراد ممکن است علائم سندرم پاهای بیقرار را تجربه کنند، و ۲-۳٪ از بزرگسالان علائم متوسط ​​تا شدید آن را گزارش می دهند. با این حال، تعیین دقیق شیوع دشوار است، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به علائم خفیف به مشاوره پزشکی نمی روند.

سندرم پاهای بی قرار می تواند افراد را در هر سنی، از جمله سالمندان و کودکان جوان را تحت تاثیر قرار دهد، و علائم معمولا با افزایش سن کاهش می یابد. هر دو جنس می توانند از این سندرم رنج ببرند، اما در زنان بیشتر است.

 

علائم سندرم پاهای بی قرار :

 • نشانه های مشخصی از سندرم پاهای بی قرار عبارتند از،  احساس گزگز، مورمور، سوزش، درد و کشش یا حرکت حشرات روی پوست ،خارش، احساس خستگی یا خزش در پاها
 • احساسات ناراحت کننده از طریق حرکت پاها تسکین می یابد. علائم معمولا در شب هنگامی رخ می دهد که فرد مبتلا  در حال استراحت است .

 

سندرم پاهای بی قرار

 

علت های سندروم پای بیقرار :

 • علت سندروم پای بیقرار به درستی شناخته شده نیست. احتمال داده میشود علت آن اختلال در تعادل بعضی موارد شیمیایی در مغز بخصوص در مقدار دوپامین آن باشد.
 • بیماری در ۲۰ درصد زنان در زمان بارداری دیده میشود. علائم بیماری بعد از زایمان از بین میرود.
 • سابقه خانوادگی سندروم
 • کمبود آهن
 • مصرف بعضی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، ضد حساسیت ضد فشار خون، فنی توئین و آنتی اسید
 •  نارسایی کلیوی، بیماری پارکینسون، دیابت و نارسایی غده تیروئید

 

مدیریت سندرم پاهای بی قرار :

مدیریت بستگی به شدت بیماری دارد و بسیاری از افراد مبتلا به موارد خفیف نیازی به درمان پزشکی ندارند، اما تغییرات سبک شیوه زندگی می تواند کافی باشد.

 • حفظ برنامه منظم خواب
 • اجتناب از مصرف الکل، کافئین یا نیکوتین قبل از خواب

هنگامی که بیمار در یک قسمت پا RLS را تجربه می کند، روش های متعددی وجود دارد که می تواند برای از بین بردن علائم استفاده کند. شامل :

 • ماساژ دادن یا استفاده از فشرده گرم یا سرد در منطقه آسیب دیده.
 • انجام ورزش های سبک ، مانند پیاده روی، کشش، یوگا ممکن است مفید باشد.
 • اگر یک وضعیت پزشکی اولیه وجود دارد مانند کم خونی کمبود آهن یا نارسایی کلیه، احتمال دارد که علائم بدتر شود،بیماری زمینه ای باید قبل از درمان  RLS درمان شود.
 • برای بیماران مبتلا به علائم شدیدتر مرتبط با RLS  ایدیوپاتیک، ممکن است داروها برای تنظیم سطح دوپامین در بدن تجویز شود.

 

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

فواید پارافین تراپی پا / پارافین درمانی یا پدیکور پارافین چیست ؟

کفش پاشنه بلند / عوارض انتخاب کفش نامناسب

ارسال شده در تاریخ 26 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی , مغز و اعصاب | 946 بازدید

سندرم پاهای بی قرار چیست ؟ علت ، علایم و درمان آن را بخوانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است