سندرم شوگرن ؛ علل،علائم و روش های درمانی

سندرم شوگرن نوعی بیماری است که باعث خشکی دهان و چشم می شود. در این بیماری چشمان به قدری خشک می شود که بیمار حس می کند قطعات ریزی در چشمش وجود دارد از طرفی خشکی دهان نیز همراه این بیماری است که باعث می شود بیمار برای خوردن مواد غذایی نیز اذیت شود.

سندرم شوگرن

دو نوع سندرم شوگرن وجود دارد. اولی به طور خود به خودی ایجاد می شود. شوگرن نوع دوم نیز با بیماری های خود ایمنی مثل لوپوس و آرماتویید و روماتیسم عضلانی همراه خواهد بود. حتی برخی از این بیماران دچار خشکی مخاط روده و در نهایت یبوست‌ های شدید می‌شوند. در خانم ها نیز خشکی مخاط تناسلی را به همراه دارد.

هر خشکی دهانی سندرم شوگرن نیست مثلا در افراد مسن هم گاهی خشکی دهان دیده می‌شود و ربطی به این بیماری ندارد. گاهی هم بدون هیچ دلیل خاصی فرد دچار خشکی دهان می‌شود که درمان ساده‌ای دارد.

علل به وجود آمدن سندرم شوگرن

سندرم شوگرن

اکثر بیماری هایی که به صورت خود ایمنی هستند در حالت ژنتیکی انتقال پیدا می کنند. البته بیشتر این ژن از مادر به فرزند نتقل می شود اما در بعضی موارد خاص نیز می تواند با غالب بودن ژن پدری، از سمت پدر وارد شود. این ژن ممکن است به نسل‌های بعدی هم منتقل شود و بعد از چند نسل، در یک نفر خود را نشان دهد. به همین دلیل به مادران نگران از انتقال بیماری‌ به فرزندشان می‌گوییم مگر خواهر یا برادر شما به سندرم شوگرن مبتلاست؟ مگر مادرتان مبتلاست؟ اغلب جواب منفی است. پس این موضوع به غالب بودن ژن و قدرت آن بستگی دارد. هرچه زودتر بیماری خود ایمنی نشخیص داده شود، درمان آن راحت تر خواهد بود.

روش تشخیص بیماری

بهترین راه تشخیص بیماری،معاینه بالینی قوی است. هرچند که بیماری های خود ایمنی هیچ گاه درمان قطعی با خود به همراه ندارند.

چگونگی درمان سندرم

سندرم شوگرن

در هر دو نوع سندرم شوگرن باید یک سری آزمایشات اولیه انجام شود. البته اصلی ترین محل برای بروز این بیماری دهان است و خشکی آن باعث بروز علائم وحشتناک دیگری خواهد شد.. گاهی هم بیمار به علت خشکی مخاط دهان دچار سرفه‌های مکرر می‌شود بدون این‌ که بداند علت چیست. از طرفی خشکی چشم نیز باعث می شود تا زخم قرنیه به وجود بیاید و شاید قرنیه به کل از بین برود.

علائم همومی بیماری مثل تب و سایر ویژگی ها نیز در این سندرم به وجود می آیند، هرچند که احتمال دارد غدد بناگوش نیز در این مساله درگیر شوند. همه اینها اهمیت درمان به موقع سندرم شوگرن را -چه از نوع اولیه و چه از نوع ثانویه- نشان می‌دهد.

درمان‌ شوگرن، ابتدا از بین بردن خشکی مخاط‌‌هاست مثلا اگر بیمار دچار خشکی چشم است، اشک مصنوعی برایش تجویز می‌شود تا به طور دائم از آن استفاده کند و قرنیه‌ آسیب نبیند. اگر مخاط دهان خشک باشد، به بیمار توصیه می‌شود مرتب آدامس‌‌های بدون قند بجود تا مخاط دهان تحریک شود و بزاق ترشح کند یا همیشه ظرف آبی همراهش باشد. البته لازم نیست مدام آب بخورد چون در صورت نوشیدن بیش از حد آب، امکان دارد دچار مسمومیت با آب شود بنابراین فقط کافی است آب را در دهانش بگرداند.

تحقیقات نشان می دهند بیماری‌های خود ایمنی در زنان شیوع بیشتری دارند و سندرم شوگرن هم از این قاعده مستثنا نیست. همراهی سندرم شوگرن با بیماری لوپوس و آرتریت روماتویید نشان می‌دهد این بیماری در زنان جوان و میانسال شیوع بیشتری دارد.

 

بیشتر بخوانید:

سندرم داون چیست و چگونه درمان می شود؟

بررسی علائم و نشانه های سندرم پیش از قاعدگی(PMS)

دلایل ایجاد تلخی دهان و راه کارهای جلوگیری و درمان این عارضه


منبع: medicinenet

ارسال شده در تاریخ 5 آوریل 2018 توسط آلما میر با موضوع سلامتی | 1,572 بازدید

سندرم شوگرن ؛ علل،علائم و روش های درمانی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است