سندرم تونل کارپ / درمان های طبیعی برای درد سندرم تونل کارپ

سندرم تونل کارپ یکی از آسیب های مرتبط با کار است و یکی از تظاهرات بیماری اداری است. این بیماری در افرادی که به طور منظم از عضلات و تاندون انگشتان دست، دست ها، بازوها و شانه ها استفاده می کنند رایج است.

حرکت مداوم و مکرر مچ دست ممکن است رباط ها و تاندون های بسته در تونل را تحریک کند و این ساختارها را متورم کند و عصب مدیا را فشرده کند. دست فرد به نظر می رسد که “خوابید”. درد و ناراحتی CTS بسیار شدید است و اغلب مردم شب را بیدار می کنند. بدون درمان، CTS در نهایت می تواند به عنوان ضعف دائمی، از دست دادن احساس، و یا حتی فلج انگشت اشاره کرد.

سندرم تونل کارپ و

علل شایع سندرم تونل کارپ چیست؟

 • سندرم تونل کارپ به علت فشار روی عصب محیطی ایجاد می شود.
 • هنگامی که نیروهای فشاری طولانی تر می شوند، تاندون ها و رباط ها ممکن است از بین بروند. این نیروهای فشاری ممکن است به علت حرکات تکراری، موقعیت های اشتباه یا کار باشد .
 • علاوه بر این، برخی از آسیب شناسی ها (آرتریت، دیابت، نقرس، شکستگی زیر بغل و غیره) و عوامل مانند استرس، تغییرات هورمونی در زنان می توانند خطر این سندرم را افزایش دهند.
 •  مهمترین علت افزایش تعداد افراد مبتلا به سندرم تونل کارپال، استفاده از رایانه است.

 

علائم سندرم تونل کارپال چیست؟

 • یک یا چند انگشت داغ، بی حس یا دردناک می شود.
 • دست دردناک (به جای عبور عصب).
 •  دستها سخت حرکت می کنند.
 • تغییرات دما (مانند دست های سرد / گرم مکرر).
 • عرق کردن مکرر در دست، تغییرات دما (به خصوص سرد) و تغییر رنگ پوست در دست آسیب دیده

 

چه کسانی در معرض خطر سندرم تونل کارپ هستند :

برخی از گروه های شغلی و مشاغل که در معرض خطر ابتلا به سندرم تونل کارپال قرار دارند شامل افرادی هستند که مشغول به کار هستند . مانند :

 • کاربران کامپیوتر
 • افرادی که معمولا با ماشین آلات ارتعاشی تماس دارند.
 • این بیماری در افراد بالای ۳۵ سال رایج است.
 •  نسبت زنان مبتلا به این بیماری سه برابر بیشتر از مردان است.
 • افزایش وزن در دوران بارداری نیز باعث افزایش این سندروم می شود.
 • علت آسیب های تونل کارپ می تواند شکستگی یا بیماری های مزمن مانند آرتریت، دیابت، نارسایی کلیه، آرتریت روماتوئید، کم کاری تیروئید و غیره باشد.

 

درمان :

 •  درمان اولیه معمولاً شامل استراحت دادن به دست و مچ آسیب دیده برای حداقل ۲ هفته.
 • اجتناب از انجام فعالیت هایی که می تواند باعث تشدید علائم شود.
 •  بی حرکت کردن مچ دست با یک اسپلینت به منظور اجتناب از آسیب دیدگی مجدد مچ یا خم شدن آن است.
 • در صورتی که در ارتباط با این مشکل ورم در ناحیه مچ دست ایجاد شود، استفاده از بسته های یخ می تواند به کاهش ورم ایجاد شده کمک موثر نماید.

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

لرزش دست – علائم، علل و درمان های طبیعی

دستهایتان را بشویید ، یک راز ساده برای سالم ماندن

 

 

ارسال شده در تاریخ 2 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی , مغز و اعصاب | 852 بازدید

سندرم تونل کارپ / درمان های طبیعی برای درد سندرم تونل کارپ
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است