سندرم تخمدان پلی کیستیک/هر آنچه در رابطه با تخمدان پلی کیستیک باید بدانید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک  یکی از شایع ترین اختلال هورمونی در میان زنان به شمار می آید. به طوری که تخمین زده می شود این مشکل در حدود ۱۰% از خانم های در سنین باروری رخ می دهد.

مهمترین مشخصه این اختلال وجود تخمدان های بزرگ محتوی تعداد زیادی کیست کوچک است که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته است.

در این سندرم سطح هورمون های زنانه نظیر استروژن، پروژسترون، LH  و FSH دچار عدم تعادل شده و باعث افزایش هورمون های مردانه آندروژن ها و هورمون انسولین می گردد. همین امر موجب بروز علایمی نظیر بی تظمی های قاعدگی، موی زاید، آکنه و چاقی می شود.

 

تخمدان پلی کیستیک

 

نشانه های ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک :

 • چاقی
 • تظاهرات عدم تخمک گذاری
 • بی نظمی و کاهش سیکل های قاعدگی
 • افزایش آندروژن ، که باعث بروز هیرسوتیسم، چرب شدن پوست و آکنه به درجات مختلف می شود.
 • آکانتوزیس نیگریکانس،ضایعات هیپرپیگمانته قهوه ای مایل به سبز و قرینه ای هستند که در لمس ظریف به صورت مخمل حس می شوند.

عواقب بالینی عدم تخمک گذاری:

 • نازایی
 • مشکلات مربوط به خونریزی قاعدگی که از قطع قاعدگی تا خونریزی متفاوت است.
 • افزایش خطر سرطان آندومتر و پستان
 • افزایش خطر دیابت قندی نوع ۲ در بیماران دچار انسولین بالا
 • افزایش خطر بیماری قلبی عروقی
 • افزایش فشار خون
 • افزایش خطر بیماری های مغزی عروقی

تشخیص:

هر زنی با علایم هیپرآندروژنیسم باید تحت بررسی اولیه قرار گیرد. در زنان مبتلا به قاعدگی نامنظم ، آمنوره یا ناباروری، باید احتمال هیپرآندروژنیسم را مدنظر داشت.

ارزیابی پایه شامل شرح حال و معاینه فیزیکی کامل برای رد کردن علل زمینه ای وخیم است.

 

درمان:

اگرچه هیچ درمانی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک  وجود ندارد، اما راه های بسیاری برای مدیریت علائم آن با استفاده از تغییر در شیوه زندگی و دارو درمانی ( در صورت لزوم) وجود دارد.

دارو درمانی:

دارو درمانی شامل داروهای ضد بارداری، داروهای دیابت ، داروهای کاهش رشد موهای زائد و داروهای درمان ناباروری می باشد.

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 9 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , زیبایی , سلامتی | 978 بازدید

سندرم تخمدان پلی کیستیک/هر آنچه در رابطه با تخمدان پلی کیستیک باید بدانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است