سرطان سینه چگونه به وجود می آید و چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم؟

سرطان سینه چیست؟ سرطان سینه , سرطانی میباشد که در سلول های سینه شکل میگیرد و پس از سرطان پوست , سرطان سینه شایعترین سرطان در زنان ایالات متحده میباشد که میتواند زنان و مردان را تحت تاثیر قرار دهد اما زنان نسبت به مردان , این نوع سرطان را بیشتر تجربه میکنند.

خوشبختانه حمایت های مالی و آگاهی های لازم که در رابطه با سرطان پستان صورت گرفته است در تشخیص و درمان این نوع از سرطان بسیار موثر بوده است و تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان سینه به طور مداوم در حال کاهش میباشد و عمدتا این مورد به علت تشخیص زودرس و داشتن درک درست از این بیماری میباشد.

سرطان سینه

علت سرطان سینه چیست؟

به نظر شما سرطان سینه چگونه به وجود می آید و چه عواملی وجود دارند که میتوانند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهند؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم: پزشکان معتقدند که سرطان سینه هنگامی رخ میدهد که برخی از سلول های پستان شروع به رشد غیرطبیعی میکنند و این سلول ها سریع تر از سلول های سالم تقسیم میشوند و شروع به انباشته شدن و تشکیل توده میکنند همچنین سلولها ممکن است از طریق پستان به غدد لنفاوی شما یا سایر قسمت های بدن گسترش پیدا کنند(متاستاز).

علاوه بر این , محققان معتقدند که هورمونها , سبک زندگی و عوامل محیطی از عوامل خطرساز برای ابتلا به سرطان پستان محسوب میشوند اما معلوم نیست که چرا برخی از افراد با اینکه هیچگونه فاکتور خطرناکی ندارند مبتلا به سرطان سینه میشوند و چرا در برخی موارد برخی از افراد با اینکه دارای عوامل خطرساز هستند اما مبتلا به سرطان سینه نمی شوند؟

این احتمال وجود دارد که سرطان پستان ناشی از تعامل پیچیده عوامل ژنتیکی و محیطی است.

پزشکان تخمین میزنند که حدود ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان های پستان به علت جهش های ژنی میباشد. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه یا سرطان های دیگر دارید پزشک ممکن است از شما بخواهد تا آزمایش خون انجام دهید.

هر عاملی که باعث شود خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش یابد عامل خطر محسوب میشود اما داشتن یک یا حتی چند عامل خطر , به این معنا نیست که شما حتما به سرطان سینه مبتلا میشوید.

 

سرطان سینه

 

عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان عبارتند از:

جنسیت:
زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

افزایش سن:
خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن , بیشتر میشود.

سابقه خانوادگی:
اگر مادر یا خواهر شما مبتلا به سرطان پستان است شما مراقبت بیشتری باید داشته باشید البته با این حال اکثر افراد مبتلا به سرطان سینه هیچ گونه سابقه خانوادگی ندارند.

ژن های ارثی:
جهش ژن های خاصی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش میدهند که میتوانند از والدین به کودکان منتقل شوند. شناخته ترین جهش های ژن , BRCA1 و BRCA2 میباشند که این ژن ها میتوانند خطر ابتلا به سرطان سینه و سایر سرطان ها را افزایش دهند.

چاقی:
چاقی یکی دیگر از عوامل خطرساز برای ابتلا به سرطان پستان است به همین دلیل توصیه میشود در صورتی که اضافه وزن زیادی دارید به فکر کاهش وزن باشید.

قاعدگی زودرس:
دخترانی که دوره های قاعدگی خود را قبل از ۱۲ سالگی شروع میکنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

دیر باردار شدن:
زنانی که اولین فرزندشان بعد از ۳۰ سالگی متولد شده است در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند.

عدم بارداری:
زنانی که هرگز باردار نشده اند باید مراقبت بیشتری داشته باشند زیرا سرطان سینه این گروه را نیز تحت تاثیر قرار میدهد.

هورمون درمانی پس از یائسگی:
زنانی که پس از یائسگی به هورمون درمانی روی می آورند بهتر است بدانند یک عامل خطرساز برای ابتلا به سرطان سینه را انتخاب کرده اند.

نوشیدن الکل:
الکل یکی دیگر از مواردی میباشد که در ابتلا به سرطان سینه موثر است.

سرطان سینه

چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم؟

از پزشک خود در رابطه با غربالگری سرطان پستان مشورت بگیرید و از مزایا و خطرات غربالگری مطلع شوید.

یکی از موثرترین راه ها برای تشخیص سرطان پستان , بررسی کردن سینه ها میباشد و این عامل به شما کمک میکند تا در صورتی که تغییر جدیدی در سینه هایتان به وجود آمده و یا اینکه توده ای را در سینه های خود احساس میکنید از آن مطلع شوید. در صورتی که هر گونه نشانه ی غیرمعمول در سینه های خود احساس کردید حتما به پزشک اطلاع دهید.

آیا با روش های جلوگیری از سرطان سینه آشنایی دارید؟

اکنون به بررسی برخی از روش های ساده و موثر برای جلوگیری از سرطان پستان میپردازیم:

 

سرطان سینه

 

ورزش را فراموش نکنید!
تلاش کنید حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش داشته باشید در صورتی که ورزش برای شما سخت میباشد , ابتدا از تمرینات ساده شروع کنید و سپس به تدریج تمرینات سخت تر را فرا گیرید.

وزن خود را به تعادل برسانید!
در صورتی که اضافه وزن دارید لازم است که کالری دریافتی خود را کاهش دهید.

رژیم غذایی مدیترانه ای را انتخاب کنید!

جالب است بدانید زنانی که از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی میکنند کمتر به سرطان پستان مبتلا میشوند. رژیم مدیترانه ای بیشتر بر غذاهای گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات و حبوبات و آجیل تمرکز دارد.

سرطان سینه

چگونه سرطان سینه درمان میشود؟

در سال های اخیر انفجاری در بهبود گزینه های درمانی سرطان به وجود آمده است که امید را برای افراد مبتلا به سرطان پستان به ارمغان آورده است.

در صورتی که سرطان سینه تشخیص داده شده است , گروه مراقبت های پزشکی گزینه های درمان را با شما در میان میگذارند و آنچه در این مرحله دارای اهمیت است این میباشد که در رابطه با تمام گزینه های درمانی با پزشک مشورت کنید تا با عوارض جانبی و یا فواید هر کدام از روش ها آشنا شوید.

اکثر زنان مبتلا به سرطان پستان , نوعی عمل جراحی برای حذف تومور انجام میدهند و بسته به نوع سرطان پستان و پیشرفت آن ممکن است به موارد دیگری از گزینه های درمانی نیاز داشته باشید.

 

درمان های اصلی برای سرطان سینه عبارتند از:

عمل جراحی
رادیوتراپی
شیمی درمانی
هورمون درمانی
درمان بیولوژیک

ممکن است به شما یکی از روش های فوق پیشنهاد شود و یا اینکه ترکیبی از روش های فوق برای شما در نظر گرفته شود و این درمان ها به این بستگی دارد که سرطان سینه چه زمانی تشخیص داده شده است و اکنون در چه مرحله ای قرار دارد.

 

۲نوع عمل جراحی در رابطه با سرطان سینه وجود دارد که عبارتند از:

جراحی حفظ سینه (جراحی نگهدارنده پستان):
در این نوع جراحی , تومور سرطانی برداشته میشود و در اغلب موارد به همراه آن غدد لنفاوی زیر بغل نیز حذف میشوند.

ماستکتومی(برداشتن پستان):
در این عمل جراحی کل سینه حذف میشود از جمله نوک پستان.

 

سرطان سینه

▪در اکثر موارد جراحی سینه نگهدارنده و سپس رادیوتراپی که در مراحل اولیه انجام میشوند موفق هستند و نیازی به حذف پستان نیست.
اگر عمل جراحی سینه دارید عمل جراحی و مقدار بافتی که باید برداشته شود به موارد زیر بستگی دارد:

۱/ اندازه تومور چگونه است؟
۲/ تومور در کدام قسمت سینه قرار دارد؟
۳/اندازه ی سینه های بیمار چگونه است؟

 

منبع:
mayoclinic.org

nhs.uk

ارسال شده در تاریخ 14 نوامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع داروها , درمان , زنان و زایمان | 987 بازدید

سرطان سینه چگونه به وجود می آید و چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است