سردرد و میگرن / غذاهایی که باعث ایجاد سردرد و میگرن می شوند

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ۷۰ درصد افراد در طی یک سال از سردرد رنج می برند. درد اغلب باعث می شود فرد احساس ناراحتی کند. . علاوه بر این، بیماری نیز در تمام سنین رخ می دهد، اما بیشتر در بین افراد بین ۲۵ تا ۳۰ سال و بین ۳۰ تا ۳۹ سال است. بسیاری از مطالعات علمی نیز نشان می دهد که زنان بیشتر از افراد دیگر مبتلا به سردرد و میگرن هستند.

 

سردرد و میگرن .

غذای هایی که باعث سردرد و میگرن می شوند عبارتند از :

۱٫ شراب :

شراب اولین غذای رایج در فهرست ۱۰ غذای رایج است که باعث سردرد و میگرن می شود. شراب، به ویژه شراب قرمز، یکی از عوامل سردر و میگرن محسوب می شود. طبق بررسی محققان برزیلی، بیماران میگرنی گزارش دادند که الکل ممکن است در ۳۰٪ موارد  باعث بروز سردرد شود.

بعضی از کارشناسان معتقدند که مواد موجود در شراب، مانند تانن ها و فلاونوئیدها وجود دارد. شراب قرمز حاوی مقدار زیادی از تانن ها است که باعث میگرن می شود.. علاوه بر این، نوشیدنی های الکلی همچنین باعث کم آبی بدن می شوند، که می تواند باعث سردرد شود.

 

۲٫ کافئین :

کافئین اثر بیش از حد در  ایجاد سردرد و میگرن دارد. کافئین ماده ای است که سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند. استفاده مکرر از کافئین باعث ایجاد وابستگی فیزیکی خفیف میشود.اما کافئین سلامت جسمی، اجتماعی و یا اقتصادی دیگر داروها را تهدید نمی کند.

 

۳٫ پنیر :

پنیر حاوی مقادیر بالای پروتئین است. مواد غذایی با پروتئین بالا، تیرامین را افزایش می دهد که باعث ایجاد سردرد می شود.

 

۴٫ مونونوسیدیم گلوتامات (MSG) :

که این عامل ۲٫۵٪ از سردردها را ایجاد می کند. اگر می خواهید از MSG جلوگیری کنید، به یاد داشته باشید که نه تنها در غذاهای آماده و خوراکی یافت  می شود بلکه در غذاها مانند گوجه فرنگی و پنیر نیز وجود دارد.

 

۵٫ مرکبات :

مرکبات  حاوی فنیل اتیلامین هستند، که باعث سردرد می شود.

 

۶٫ شکر :

شکر  برخی از اعصاب را تحریک می کند، باعث تنش و درد مستقیم می شود.

 

۷٫ موز :

موز حاوی یک ترکیب تیرامین است که می تواند باعث سردرد و تشدید سردرد شود.

 

۸٫  شکلات :

شکلات حاوی کافئین است که باعث میگرن می شود. اگر شما آلرژی کاکائو داشته باشید، اگر فقط یک شکلات بخورید، ممکن است احساس سردرد کنید.

 

۹٫ گوشت :

وشت فرآوری شده یا غذاهای سریع مانند  سوسیس، ساندویچ ژامبون و … می تواند باعث میگرن شود.

 

۱۰٫  بستنی :

بستنی غذای محبوب بسیاری از مردم است.با این حال، بسیاری از ما نمی دانیم که این یکی از مواد غذایی است که باعث سردرد می شود. سردرد ناشی از بستنی  به عنوان مغز یخ زده شناخته می شود، سردرد ناشی از تحریک سرد، از مصرف بیش از حد سریع غذا یا آب سرد حاصل می شود.

 

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

سردرد در بارداری : نکاتی در مورد علت و درمان سردرد و خستگی

سردرد / درمان طبیعی سردرد با استفاده از طب سنتی

ارسال شده در تاریخ 4 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی , مغز و اعصاب | 1,112 بازدید

سردرد و میگرن / غذاهایی که باعث ایجاد سردرد و میگرن می شوند
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است