زخم ساق پا چرا و چگونه به وجود می آید؟ بررسی علائم و روش تشخیص آن

زخم ساق پا

زخم ساق پا

زخم ساق پا، زخمی است که پوست باز می شود و باکتری ها در بافت های زیر آن قرار می گیرند. زخم ساق پا می تواند ناشی از یک آسیب جزئی یا یک بیماری زمینه ای باشد که بر رگها در پاها تاثیر می گذارد. زخم ساق پا معمولا در داخل پاها، فقط بالای مچ پا هست. در بیشتر افراد آسیب به پوست در چند روز یا چند هفته بهبود می یابد، اما زمانی که پوست ترمیم نمی شود، منطقه ای که تحت تاثیر قرار می گیرد، می تواند بزرگتر شود و به زخم تبدیل شود.

علت زخم های ساق پا

بیماری وریدی یا سیاهرگی

حدود ۸۰% زخم های پا به علت بیماری وریدی ، زمانی که رگ ها در شرایط مناسبی قرار ندارند ایجاد می شود. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که دریچه های داخل رگ ها نادرست کار کنند. دریچه های پاهای سالم اجازه می دهد خون به سمت قلب شما برای گردش در بدن شما جریان یابد. اگر رگ ها مشکل داشته باشند، رگ ها نمی توانند خون را به پاها منتقل کنند. این می تواند موجب افزایش فشار داخل رگ ها شود که در نهایت می تواند سبب نازک شدن و التهاب پوست شود و خطر ابتلا به زخم وریدی را افزایش دهد.

بیماری شریانی

این بیماری شبیه بیماری های وریدی است، اما توسط بیماری شریانی ایجاد می شود که باعث گردش خون ضعیف می شود. این بیماری حدود ۱۵ درصد زخم های پا را تشکیل می دهد و ناشی از انسداد در حداقل یکی از شریان های پا است. این بیماری جریان خون را به بافت زیرین محدود می کند و می تواند منجر به زخم های ساق پای شریانی شود.

شرایط دیگر

تعدادی از زخم های ساق پا توسط شرایط و مسائل دیگر مانند دیابت، آرتریت روماتوئید یا برخی از بیماری های نادر دیگر است. در برخی از موارد بیش از یک دلیل ممکن است به زخم شدن پا منجر شود.

علائم زخم های ساق پا

علائمی که ممکن است زخم ساق پا را در پای شما ایجاد کند:

 • مچ پای متورم
 • تورم رگ های پا
 • احساس سنگینی در پاها
 • درد و تیر کشیدن در پاها هنگام ایستادن طولانی
 • ایجاد رنگ قهوه ای بر روی پوست
 • پوست متورم، قرمز و پوسته پوسته شده است.
 • سخت شدن یا پوسته پوسته شدن اطراف ناحیه زخم شده

عوارض زخم های پای وریدی

 • زخم های پا می توانند توسط باکتری ها به عفونت آلوده شوند. علائم عفونت عبارتند از :
 • بدتر شدن درد
 • سبز یا ناخوشایند شدن و در برخی از موارد بوی بدن داشتن و ترشحات از محل زخم
 • درجه حرارت بالای بدن

تشخیص دادن زخم ساق پا

اگر هر یک از علائم بالا در پای شما به وجود آمد، فورا با پزشک خود مشورت کنید. او یک معاینه فیزیکی و احتمالا سایر آزمایشات را برای ایجاد علت زخم انجام خواهد داد. که ممکن است شامل یک آزمایش با یک دستگاه داپلر باشد که جریان خون را به پاها تان بررسی می کند. در بعضی موارد، ممکن است برای شرایط خاصی که عروق خونی را تحت تأثیر قرار می دهد، به یک متخصص عروقی مراجعه کنید.

 

منبع: webmd

 

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 25 مارس 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع سلامتی | 5,997 بازدید

زخم ساق پا چرا و چگونه به وجود می آید؟ بررسی علائم و روش تشخیص آن
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است