زایمان دیررس چیست ؟ چه عواملی باعث زایمان دیررس می شود؟

وقتی بارداری یک قلویی بیشتر از ۳۹ هفته طول بکـشد، (Postdate ) و اگـر بیـشتر از ۴۲ هفته طول بکشد (Postterm ) نامیده می شود.شایعترین علت زایمان دیررس ، «اشتباه در تخمین سن بارداری» است.

زایمان دیررس

 

علت زایمان دیررس :

  1. سابقه ی حاملگی دیررس
  2.  بارداری اول
  3.  سن پایین
  4. چاقی
  5. جنین پسر
  6. عوامل جنینی _ جفتی

 

عوارض زایمان دیررس :

سندرم پست ماچوریته:

نوزاد پست ماچور ظاهر منحصر به فردی دارد،پوست چروکیده،تکه تکه و در حال پوسته ریزی،بدن دراز و لاغر که نشاندهنده ی تحلیل رفتن است، وبلوغ پیشرفته(چشمان نوزاد باز است،نوزاد به صورت غیر طبیعی هوشیار است،سن او بیشتر به نظر می رسد و نگاه نگرانی دارد.)،ناخن ها کاملا دراز هستند

اختلال عملکرد جفت:

آپوپتوز جفتی(مرگ سلولی)در آخر هفته های ۴١تا۴٢در حد قابل توجه ی افزایش می یابد.

دیسترس جنینی و اولیگوهیدرآمنیوس:

همان طور که حاملگی از ۴٢هفتگی فراترمی رود،به طور معمول حجم مایع آمنیون کاهش می یابد وبه دنبال آن افزایش فشار به بند ناف باعث می‌شود ضربان قلب نامنظم شود و جنین در درون رحم مدفوع کند و بعد از تولد این مدفوع وارد ریه شده و عفونت‌های ریوی برای نوزاد ایجاد شود.

محدودیت رشد جنین:

میزان مرگ و میر و عوارض در نوزادان مبتلا به محدودیت رشد بیشتر است.بخشی از مرده زایی های مرتبط با حاملگی طول کشیده مربوط به نوزادان مبتلا به محدودیت رشد می باشد.

ماکروزومی:

میزان بروز ماکروزومی(که به صورت وزن بالای۴۵٠٠گرم در هنگام تولد تعریف می شود) از ٣٧ هفتگی تا۴٢هفتگی افزایش می یابد.

 

تدابیر درمانی :

در زنانی که سن حاملگی آنان قطعی است،القای زایمان انجام می دهند.
در القای زایمان، پزشک با تجویز داروهایی به باز شدن دهانۀ رحم کمک می‌کند و همچنین با تزریق اکسی‌توسین باعث شروع انقباضات و درد زایمان می‌شود.

در حاملگی دیررس (هفته ٣٩بارداری یـا بیـشتر)،در صـورتی کـه وضـعیت سـلامت جنـین ومـایع آمنیوتیک طبیعی است. و وضعیت سرویکس جهـت القـای زایـمان مناسـب نیـست، پاره کردن پرده های جنینی جهت آماده کردن سرویکس انجام می شود.

ارسال شده در تاریخ 3 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , زنان و زایمان | 983 بازدید

زایمان دیررس چیست ؟ چه عواملی باعث زایمان دیررس می شود؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است