روغن دانه کتان |خواص روغن دانه کتان- فواید روغن دانه کتان برای بدن چیست؟

روغن دانه کتان دارای مزایای زیادی میباشد و نمیتوان خواص بی نظیر این روغن را انکار کرد. دانه های کتان اولین بار توسط بابلی ها کاشته شدند و از این دانه ها در رژیم غذایی خود استفاده میکردند به همین دلیل است که دانه های کتان یکی از قدیمی ترین گیاهان کشت شده در جهان به حساب می آید.

از آنجا که این گیاه دارای کاربرد فراوانی میباشند , دانه های آن میتوانند به صورت خام خورده شوند و یا اینکه روغن آن استخراج شود و مورد استفاده قرار گیرد.

 

روغن دانه کتان

 

روغن دانه کتان یکی از بهترین منابع گیاهی سرشار از امگا‌ ۳ میباشد و میتواند مورد استفاده ی افراد گیاه خوار قرار گیرد زیرا یکی از بهترین منابع امگا۳میباشد و همچنین دارای مواد مغذی زیادی میباشد.

دانه کتان حاوی ۵۰ تا۶۰ درصد اسید آلفا لینولنیک است که یک فرم از اسیدهای چرب امگا۳میباشد.

دلایل زیادی برای افزودن روغن دانه کتان به رژیم غذایی وجود دارد که در این مجله به برخی از این دلایل اشاره میکنیم.

فواید روغن دانه کتان برای بدن چیست؟

۱/ اگزما را کنترل میکند:

اگزما یک بیماری پوستی میباشد که‌ سبب خشکی , التهاب و خارش پوست میشود.
پزشکان توصیه میکنند در صورتی که روزانه یک قاشق غذاخوری روغن دانه کتان بخورید التهاب پوست کاهش می یابد و سبب کشش بیشتر پوست میشود.

 

روغن دانه کتان

۲/ با سرطان مبارزه میکند:

دلایل متعددی برای وقوع سلول های سرطانی در بدن انسان وجود دارد و گاهی پزشکان نمی توانند تشخیص دهند که چرا شخص به سرطان مبتلا شده است و همچنین داروهایی که برای بیماران سرطانی تجویز میشود گران و دردناک میباشند. به افرادی که مبتلا به سرطان هستند توصیه میشود با مشورت پزشک , روغن دانه کتان را به رژیم غذایی خود بیفزایند , مطالعات نشان میدهند , اسیدآلفالینولنیک موجود در روغن دانه کتان , مسیرهای سیگنالینگ را تغییر میدهد و رشد سرطان سینه را کاهش میدهد.

 

۳/ برای درمان اسهال و یبوست موثر است:

اسهال یک اختلال گوارشی است که برای کلیه ها مضر میباشد و اغلب منجر به از دست دادن انرژی و موادمغذی بدن میشود. مطالعات نشان میدهند استفاده از روغن دانه کتان به کاهش اثرات اسهال و حفظ مواد غذایی بدن کمک میکند و برای درمان یبوست موثر است.

 

۴/ سرشار از مواد مورد نیاز بدن میباشد:

روغن دانه‌ کتان یک منبع عالی از امگا۳ میباشد و یک اونس روغن دانه کتان حاوی ۸گرم فیبر , ۶ گرم پروتئین , ۳۱ درصد ویتامینB1 و ۳۵ درصد منگز و ۱۰درصد سلنیوم و ۱۹درصد فسفر میباشد به همین دلیل توصیه میشود به رژیم غذایی افراد افزوده شود.

 

۵/ آرتروز را کاهش میدهد:

آرتروز بسیار ناراحت کننده میباشد و سبب کاهش کیفیت زندگی فرد میشود داروهای زیادی وجود دارند که ادعا میکنند میتوانند آرتروز را درمان کنند اما روغن دانه کتان هم برای بهبود این بیماری موثر میباشد و همچنین یک روش طبیعی و بی خطر میباشد.

 

روغن دانه کتان

 

۶/ روند پیری را به تأخیر می اندازد:

محصولات زیادی وجود دارند که ادعا میکنند میتوانند به صورت شما جوانی را هدیه بدهند اما باید بدانید این محصولات دارای مواد شیمیایی هستند و میتوانند به پوست شما صدمه بزنند. انتخاب روغن دانه کتان علاوه بر اینکه چین و چروک پوست را کاهش میدهد روند پیری را به تأخیر می اندازد.

 

 

۷/ به کاهش وزن کمک میکند:

روغن دانه کتان به عنوان یک ملین کننده طبیعی کمک میکند و سبب دفع سموم از بدن و کاهش نفخ میشود و همچنین جهت کاهش وزن موثر میباشد.

 

منبع:
naturalfoodseries.com

ارسال شده در تاریخ 12 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع طب سنتی , گیاهان دارویی | 805 بازدید

روغن دانه کتان |خواص روغن دانه کتان- فواید روغن دانه کتان برای بدن چیست؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است