روشهای جلوگیری از بارداری / نکاتی برای انتخاب روشهای جلوگیری از بارداری

روشهای جلوگیری از بارداری زیادی وجود دارد. نوعی که برای شما مناسبتر است به سلامت و شرایط شما بستگی دارد. به یاد داشته باشید، تنها راه محافظت از خود در برابر  عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs)، استفاده از  کاندوم در هر زمانی است که شما در رابطه جنسی هستید. سایر روشهای جلوگیری از بارداری فقط از بارداری جلوگیری می کنند.

 

روشهای جلوگیری از بارداری.

 

لیست زیر نشان می دهد که از هرکدام از  روشهای جلوگیری از بارداری چقدر باید استفاده کنید تا نتیجه بخش باشد.

اثربخشی هر روش با محاسبه تعداد زنان باردار، اگر ۱۰۰ زن از این روش برای یک سال استفاده می کنند، کار می کنند. به عنوان مثال، اگر یک روش پیشگیری از بارداری خاص ۹۹٪ موثر باشد، یک زن از هر ۱۰۰ نفر که از آن استفاده می کند، در یک سال باردار می شود.

 

روشهای جلوگیری از بارداری  که بیش از ۹۹٪ موثر است اگر به درستی استفاده شود:

ایمپلنت ضد بارداری  ( تا سه سال)
دستگاه داخل رحمی، یا IUD ، همچنین  (پنج تا ۱۰ سال)
عقیم سازی زنانه  (دائمی)
استریلیزه شدن مرد یا وازکتومی  (دائمی)

 

روشهای جلوگیری از بارداری که بیش از ۹۹٪ موثر است اگر همیشه به درستی استفاده می شود، اما عموما کمتر از ۹۵٪ موثر با مصرف معمول است:

تزریق آمپول ضد بارداری  (هر هشت هفته یا هر ۱۲ هفته تجدید، بسته به نوع)
قرص ترکیبی  (هر روز به مدت سه هفته از در ماه مصرف می شود)
قرص پروژسترون فقط  (هر روز مصرف می شود)
حلقه واژن  (تجدید یک بار در ماه)

ضد بارداری که ۹۸٪ موثر است اگر به درستی استفاده شود:

کاندوم مردانه  (هر زمانی که رابطه جنسی دارید)

پیشگیری از بارداری ۹۵٪ موثر است اگر به درستی استفاده شود:

کاندوم بانوان(هر بار که رابطه جنسی دارید)

ضد بارداری که ۹۲-۹۶٪ موثر است اگر به درستی استفاده شود:

دیافراگم  با spermicide (هر بار که شما رابطه جنسی دارید)
کلاه  با spermicide (هر زمانی که شما رابطه جنسی دارید)

 

زمان استفاده از هرکدام از روشهای جلوگیری از بارداری :

روش های استفاده شده در هر زمانی که سکس دارید:

کاندوم مردانه  و کاندوم زنانه
دیافراگم  یا کلاه

روشهایی که هر روز مصرف می شوند:

قرص (قرص  ترکیبی یا قرص پروژسترون )

 

روش هایی که هر هفته جایگزین می شوند:

پچ ضد بارداری

 

روشهایی که هر ماه جایگزین می شوند:

حلقه واژن

 

روش هایی که هر دو تا سه ماه تمدید می شوند:

تزریقی ضد بارداری

 

روش هایی که تا سه سال آینده تمدید می شوند:

ایمپلنت ضد بارداری

 

روش هایی که تا هر پنج تا ۱۰ سال تمدید می شوند:

دستگاه داخل رحمی (IUD)
سیستم داخل رحمی (IUS)

 

تاثیر روشهای جلوگیری از بارداری بر قاعدگی :

برخی از ضد بارداری ها می توانند دوره های شما را تحت تاثیر قرار دهند. برخی ها ممکن است دوره های شما را سبک تر و یا غیر مکرر تر کنند. برای جزئیات بیشتر از  یا پزشک خود سوال کنید.

پیشگیری از بارداری که می تواند دوره های شما را سبک تر کند عبارتند از:

قرص (قرص ترکیبی یا  قرص پروژسترون )
پچ ضد بارداری
آمپول تزریقی ضد بارداری
سیستم داخل رحمی (IUS)
حلقه واژن

آیا سیگار می کشید ؟

افراد سیگاری می توانند از انواع روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنند. اما اگر سیگاری هستید و بیش از ۳۵ سال سن دارید، برخی از داروهای ضد بارداری (مانند قرص ترکیبی، پچ یا حلقه واژن) ممکن است برای شما مناسب نباشد.

اگر بیش از ۳۵ سال دارید و سیگار می کشید، می توانید از روش های ضد بارداری زیر استفاده کنید:

دستگاه داخل رحمی (IUD)
سیستم داخل رحمی (IUS)
ایمپلنت ضد بارداری
روش های تزریقی ضد بارداری
قرص پروژسترون تنها

 

آیا شما اضافه وزن دارید؟

وزن شما بر روی انواع روش های جلوگیری از بارداری تأثیر نخواهد گذاشت و اکثر روش های پیشگیری از بارداری باعث اضافه وزن شما نمی شوند. با این حال، روش تزریقی ضد بارداری در صورت استفاده از دو سال یا بیشتر با مقدار کمی افزایش وزن مرتبط است.

 

نمی توانید از ضد بارداری های هورمونی استفاده کنید؟

برخی از روش های ضد بارداری با استفاده از هورمون هایی مشابه هورمون هایی که زنان به طور طبیعی تولید می کنند کار می کنند. این هورمون ها استروژن و پروژستروژن هستند.

پیشگیری از بارداری که حاوی این هورمون ها است برای برخی از زنان مانند کسانی که دارای شرایط پزشکی هستند، از جمله  سرطان سینه مناسب نیست .

همه روش های پیشگیری از بارداری هورمونی نیستند. بعضی از روش های دیگر عبارتند از:

دستگاه داخل رحمی (IUD)
کاندوم مردانه  یا  کاندوم زنانه
دیافراگم  یا  کلاه

 

نمی توانید  از ضد بارداری که حاوی استروژن است استفاده کنید ؟

پیشگیری از بارداری که حاوی استروژن است برای همه زنان مناسب نیست . از جمله :

زنانی که بیش از ۳۵ سال دارند و سیگار می کشند.
بسیار اضافه وزن دارند .
داروهای خاصی را مصرف می کنند.
شرایط خاص پزشکی مانند مشکلات گردش خون و یا میگرن دارند.

اگر نمی توانید از ضد بارداری هایی استفاده کنید که حاوی استروژن هستند، گزینه های دیگری نیز وجود دارد، از جمله:

دستگاه داخل رحمی (IUD)
سیستم داخل رحمی (IUS)
ایمپلنت ضد بارداری
روش های تزریقی ضد بارداری
قرص حاوی پروژسترون

 

 

آیا می خواهید در آینده ای نزدیک باردار شوید  ؟

اگر می خواهید نوزاد داشته باشید، تمام روش های پیشگیری از بارداری را می توانید متوقف کنید. در صورت استفاده از روش پیشگیری از بارداری، می توانید باردار شوید.

باروری زن معمولا در ماه اول پس از متوقف کردن قرص ترکیبی ، حلقه واژینال یا پچ ضد بارداری به حالت طبیعی باز می گردد . اگر می خواهید باروری خود را سریع  به حالت عادی بازگردانید، این روش ها را در نظر بگیرید:

دستگاه داخل رحمی (IUD)
سیستم داخل رحمی (IUS)
ایمپلنت ضد بارداری
قرص پروژسترون
دیافراگم  یا  کلاه
کاندوم مردانه یا زنانه

 

 

منبع : nhsinform.scot

 

ارسال شده در تاریخ 3 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , زنان و زایمان | 1,004 بازدید

روشهای جلوگیری از بارداری / نکاتی برای انتخاب روشهای جلوگیری از بارداری
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است