درمان های خانگی برای رفع درد کیست تخمدان

در این مقاله، ما به انواع درمان های خانگی برای رفع درد کیست تخمدان و همچنین گزینه های درمان پزشکی کیست تخمدان میپردازیم .

 

رفع درد کیست تخمدان

 

کیست تخمدان توده های غیر سمی هستند که در تخمدانها رشد می کنند. بسیاری از کیستها هیچ علامتی ندارند، اما بعضی دیگر می توانند دردناک باشند و یا دوره های قاعدگی را سنگین تر کنند.

زنانی که مشکوک به کیست های تخمدان هستند باید قبل از انجام هرگونه درمان برای رفع کیست تخمدان در خانه برای تشخیص نوع آن به پزشک مراجعه کنند.

 

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان کیسه های پر از مایع است که بر روی تخمدان زن رشد می کنند. آنها نسبتا گسترده و معمولا بی ضرر هستند. بسیاری از زنان هیچ نشانه ای ندارند .

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) اغلب دارای کیست فولیکولیک هستند. PCOS یک سندروم است که باعث عدم تعادل هورمون می شود. برخی از زنان مبتلا به PCOS تخمک گذاری ندارند و یا به ندرت تخمک گذاری می کنند.

گاهی اوقات یک کیست رشد می کند که باعث تخریب تخمک می شود. این می تواند به تخمدان یا فالوپ آسیب برساند یا حتی موجب خونریزی تهدید کننده زندگی شود. این نوع از کیست نیاز به درمان فوری برای جلوگیری از آسیب دائمی به تخمدان دارد.

 

رفع درد کیست تخمدان

 

هشت درمان خانگی برای رفع درد کیست تخمدان :

یک پزشک ممکن است چندین سونوگرافی را طی چند ماه انجام دهد تا کیست را نظارت کند و اطمینان حاصل کند که از بین می رود یا بزرگ نمی شود.

درمان خانگی نمی تواند کیست را از بین ببرد. در عوض هدف این است که علائم را درمان و درد را کنترل کنید. به عنوان مثال، بسیاری از زنان مبتلا به کیست تخمدان در طول دوره هایشان درد بیشتری را تجربه می کنند، بنابراین درمان کیست تخمدان خانه اغلب بر کنترل درد دوره تمرکز دارد .

 

 

رفع درد کیست تخمدان

 

برخی از موثرترین راهکارها برای رفع درد کیست تخمدان عبارتند از :

۱٫ داروهای بدون نسخه برای رفع درد کیست تخمدان :

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن، می توانند درد ناشی از کیست تخمدان و همچنین سرگیجه های دوره را درمان کنند.

 

۲٫ ماساژ برای رفع درد کیست تخمدان :

درد یک کیست تخمدان می تواند باعث کاهش فشار عضلات اطراف آن شود. این می تواند به خصوص در طول یک دوره ناراحت کننده باشد. ماساژ پشت، ران، باسن و معده می تواند به کاهش درد کمک کند.

 

۳٫ ورزش و کشش برای رفع درد کیست تخمدان  :

ورزش و کشش می تواند باعث کاهش درد ناشی از کیست تخمدان کمک کند . همچنین می تواند به تنش عضلانی کمک کند.  حتی بدون کاهش وزن، ورزش با تقویت عضلات باعث کاهش درد می شود.

 

۴٫ گرما برای رفع درد کیست تخمدان :

گرما جریان خون را افزایش می دهد و به کاهش درد کمک می کند. سعی کنید یک پد حرارتی یا بطری آب گرم  را در یک حوله بپیچید و برای ۲۰ دقیقه روی کمر و شکم قرار دهید.. این کار را چندین بار در روز تکرار کنید.

 

۵٫ تکنیک های آرامش بخش :

استرس و اضطراب می تواند درد را بدتر کند. تکنیک های آرامش بخش مانند مراقبه، یوگا و تنفس عمیق ممکن است به کاهش اضطراب و رفع درد کیست تخمدان کمک کنند. این تکنیک ها همچنین می تواند به فرد کمک کند که درد درازمدت را کنترل و سلامت عمومی را بهبود بخشد.

 

۶٫ دستگاه TENS :

تحریک عصبی عضلانی پوست (TENS) یک سیگنال الکتریکی کوچک و بی خطر برای اعصاب را فراهم می کند. این سیگنال می تواند پاسخ اعصاب به درد را تغییر دهد و به رفع درد کیست تخمدان کمک کند.

 

۷٫ کاهش وزن :

اگر یک زن دارای اضافه وزن باشد،کاهش وزن ممکن است هورمون بدن او را تنظیم کند و به رفع درد کیست تخمدان کمک کند.

 

۸٫ تغییرات غذایی :

رژیم کم کربوهیدرات ممکن است به رفع درد کیست تخمدان کمک کند. بسیاری از زنان مبتلا به PCOS مقاوم به انسولین هستند. این می تواند به دیابت منجر شود ، بارداری را دشوارتر می کند و باعث افزایش وزن می شود.

 

راه های دیگر برای رفع کیست تخمدان :

در صورت وجود کیست در حال رشد یا ایجاد نشانه ها، درمان پزشکی ممکن است ضروری نباشد.

درمان های پزشکی برای کیست تخمدان عبارتند از:

قرص های پیشگیری از بارداری برای تنظیم هورمون ها و کاهش خطر ابتلا به کیست های بیشتر.
متفورمین برای افزایش حساسیت به انسولین در زنان مبتلا به PCOS.
جراحی حذف کیست، با استفاده از یک برش کوچک .
از بین بردن تخمدان یا لوله فالوپ، اگر کیست به این نقاط آسیب رسانده باشد.

 

مترجم یک دکتر

منبع : medicalnewstoday.com

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 1 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , زنان و زایمان | 789 بازدید

درمان های خانگی برای رفع درد کیست تخمدان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است