رشد قد | چگونه رشد قد فرزندانمان را محاسبه کنیم؟نکاتی برای افزایش قد

بسیاری از والدین تمایل دارند با راهکارهایی آشنا شوند که بتوانند , قد فرزندانشان را افزایش دهند. دختران تا سن ۱۷سالگی و پسران تا سن ۱۸سالگی برای افزایش قد , زمان دارند. رشد قد , از زمانی که جنین درون رحم مادر قرار دارد , آغاز میشود و کودکان در دو سال اول زندگی , بیشترین رشد قدی را دارند. هنگام بلوغ , دختران و پسران , جهش رشد قد دارند و سبب میشود ۲۰تا۲۵سانتی متر به قد دختران و ۲۵تا۳۰سانتی متر به قد پسران افزوده شود.

بین ۱۵تا۱۷سالگی برای دختران و ۱۶تا۱۸سالگی برای پسران , صفحه ی رشد بسته میشود و رشد قد ندارند. و تبلیغاتی که در جهت افزایش قد بعد از بلوغ دیده میشود , پایه ی علمی ندارند.

رشد قد .
چگونه رشد قد فرزندانمان را محاسبه کنیم؟

تا حدی میتوانیم , قد هر فردی را محاسبه کنیم. برای محاسبه ی قد پسران , مجموع قد پدر و مادر را به سانتی متر با عدد ۱۳جمع و حاصل را بر عدد ۲تقسیم میکنیم.عدد به دست آمده قدِ حدودی به سانتی متر میباشد.

برای محاسبه ی قد دختران , مجموع قد پدر و مادر را به سانتی متر به دست می آوریم و ۱۳سانتی متر از آن کم میکنیم و سپس حاصل را بر ۲تقسیم میکنیم.

برای افزایش قد چه نکاتی را رعایت کنیم؟

۱/ توجه به ساعت خواب:

نوجوانان حداقل به ۸ ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارند. اینکه خواب مناسبی داشته باشیم , اهمیت زیادی دارد زیرا هنگام خواب بدن رشد میکند و بافت جدیدی را تولید میکند.

هنگامی که در حالت اموج آهسته و چرخه های عمیق خواب هستیم , مغز ما , هورمون رشد انسانی(HGH)را ترشح میکند. اگر شما خواب کافی نداشته باشید , هورمون HGH کمتر ترشح میشود و مانع رشد قدی شما میگردد. قبل از اینکه به رختخواب بروید , از نوشیدنی هایی که دارای کافئین هستند خودداری کنید. نوشیدن چای بابونه قبل از خواب و حمام گرم به شما کمک میکند خواب راحتی داشته باشید.

 

رشد قد.

۲/ تغذیه ی سالم:

اگر شما تغذیه ای سالم و مناسب داشته باشید , مواد غذایی که باعث رشدتان میشود به بدنتان میرسد.

ویتامینD:

در رژیم غذایی خود , ویتامین D بگنجانید زیرا ویتامین Dسلامتی استخوان های شما را تأمین میکند.
تخم مرغ , ماهی , قارچ , لبنیات ودقایقی قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث میشود ویتامین D شما تأمین شود.

کلسیم:

برای اینکه استخوان ها رشد کنند , به کلسیم نیاز دارند. ماهی ساردین , سبزیجات , دانه های سویا , پنیر و لبنیات سرشار از کلسیم میباشند.

روی:

اگر روی کمی مصرف کنید , رشد شما با کندی روبه رو میشود. مارچوبه , حبوبات , تخم مرغ سرشار از روی میباشند.

 

۳/ بارفیکس:

بارفیکس باعث کشیده شدن و رشد ستون فقرات میشود. اگر تمایل دارید از این روش استفاده کنید , ۱۰ثانیه در وضعیت یکسان , آویزان بمانید و چندین بار این حرکت را تکرار کنید.

روش مناسب تر این میباشد که پاهایتان را جمع کنید و در حالت موازی با زمین نگه دارید. سعی کنید این تمرین را چند بار در هفته انجام دهید.

 

۳/ پرش:

بیشتر کودکان تمایل به پرش دارند. شما با پرش , باعث کشیده شدن بدنتان میشوید و این مورد باعث افزایش رشد شما میشود.

 

۴/ وزنه مچ پا:

یک راه مناسب برای افزایش قد کودکان , استفاده از وزنه های ورزشی میباشد که سبب میشود غضروف های زانو , با انجام این فعالیت کشیده شوند. با افزایش سن کودکتان , وزنه ها را میتوانید بیشتر کنید تا به نتیجه ی بهتری برسید.

 

۵/ رساندن نوک انگشت های دست به انگشت های پا:

زمانی که تلاش میکنید نا نوک انگشت های دستتان را به انگشت های پایتان برسانید , ستون فقرات شما کشیده میشوند.
این تمرین را هم در حالت نشسته و هم در حالت ایستاده میتوانید انجام دهید.

 

۶/کشش:

ابتدا صاف بایستید و دستهایتان را تا جایی که ممکن است به سمت بالا بکشید.
خم شدن به سمت عقب هم , کشش ایجاد شده را میتواند بیشتر کند.اگر این تمرین و روش رساندن انگشت های دست به انگشت های پا را به صورت ترکیبی انجام دهید , نتیجه ی بهتری میگیرید و مناسب ترین حالت این میباشد که حرکت را ۴تا۷ثانیه انجام دهید و سپس به سراغ حرکت بعدی بروید.

 

۷/ طناب زدن:

طناب بازی باعث میشود کمر و ستون فقراتتان کشیده شوند و زمانی که روی زانوهایتان خم میشوید , ماهیچه های ساق پا به صورت عمودی کشیده میشوند.

ارسال شده در تاریخ 17 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع سلامتی , کودکان | 1,199 بازدید

رشد قد | چگونه رشد قد فرزندانمان را محاسبه کنیم؟نکاتی برای افزایش قد
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است