آشنایی با علت و علائم یبوست و راه های درمان یبوست

راه های درمان یبوست _ یبوست یک بیماری سیستم گوارشی است که در آن فرد دچار مدفوع سخت میشود , هنگامی که غذا آهسته از طریق دستگاه گوارش حرکت میکند باعث میشود آب بیشتری را از روده ها جذب کند در نتیجه مدفوع خشک و سخت میشود و هنگامی که این اتفاق می افتد تخلیه روده ها بسیار دردناک میشود.
در این مقاله علت و علائم یبوست و راه های درمان یبوست را مورد بررسی قرار میدهیم.

 

راه های درمان یبوست

علائم یبوست چیست؟

اصلی ترین علائم یبوست , مدفوع خشک و مدفوع کمتر از حد معمول میباشد.

دیگر علائم یبوست عبارتند از:

  • معده درد
  • گرفتگی معده
  • احساس سوزش و تهوع
  • از دست دادن اشتها

 

علل اصلی یبوست عبارتند از:

۱/ عدم فعالیت فیزیکی
۲/ مصرف داروهای خاص
۳/افزایش سن و پیری

یبوست زمانی اتفاق می افتد که کولون آب زیادی را جذب کند و در این مواقع اختلالاتی در عضلات روده بزرگ به وجود می آید که سبب میشود مدفوع به آرامی حرکت کند و آب بیشتری را از دست بدهد.

 

شایع ترین علل یبوست عبارتند از:

۱/ فقدان فیبر در رژیم غذایی:

افرادی که رژیم غذایی آنها سرشار از فیبر است کمتر به یبوست دچار میشوند. میوه ها , سبزیجات و دانه ها غنی از فیبر هستتد. پس همانطور که متوجه شدید یکی از راه های درمان یبوست , داشتن رژیم غذایی سرشار از فیبر میباشد.

۲/ عدم فعالیت فیزیکی:

یبوست در افرادی که در انجام فعالیت های فیزیکی غیرفعال هستتد بیشتر دیده میشود و این وضعیت در افراد بزرگسال و مسن شایع تر است.

۳/ رژیم های طولانی مدت:

افرادی که برای مدت طولانی و یا چند هفته رژیم گرفته اند خطر ابتلا به یبوست در این افراد به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

راه های درمان یبوست

۴/ داروها:

شایعترین داروهایی که در ایجاد یبوست نقش دارند عبارتند از:
داروهای ضد درد شامل: کدئین(تیلنول ) و هیدرومورفون(Dilaudid)

داروهای ضدافسردگی شامل: آمی تریپتیلین(الاویل) و ایمی پرامین(Tofranil)

داروهای ضد انعقاد خون شامل:فنی توئین(دیلانتین) و مکمل های آهن کاربامازپین(تگراتول) و…

 

۵/ سندرم روده تحریک پذیر:

افرادی که سندرم روده تحریک پذیر دارند بیشتر در معرض ابتلا به یبوست قرار میگیرند.

 

۶/ بارداری:

بارداری باعث تغییرات هورمونی میشود‌‌ و باعث میشود بانوان باردار در معرض یبوست قرار بگیرند. و همچنین ممکن است رحم , روده را فشرده کند و باعث شود عبور غذا کند شود.

 

راه های درمان یبوست

 

۷/ پیری:

با افزایش سن , متابولیسم کاهش می یابد و در نتیجه فعالیت روده کم میشود.

۸/ جابه جایی:

هنگامی که فرد مسافرت میکند , سیستم گوارش او تحت تأثیر قرار میگیرد و گاهی اوقات منجر به یبوست میشود.

۹/ عدم رفتن به توالت:

گاهی اوقات تأخیر در تخلیه مدفوع و عدم رفتن به توالت منجر به خشک و سخت شدن مدفوع میشود.

۱۰/ مصرف کم مایعات:

یکی از راه های درمان یبوست , افزایش میزان مصرف مایعات میباشد. مصرف منظم مایعات به خصوص آب خطر ابتلا به یبوست را کاهش میدهد.
دقت داشته باشید که نوشابه و الکل جز مایعاتی هستند که نباید مورد استفاده قرار گیرند به ویژه هنگام یبوست.

۱۱/ مشکلات روده بزرگ:

باریک شدن غیرطبیعی روده بزرگ , منجر به خشک و سخت شدن مدفوع میشود.

 

راه های درمان یبوست چیست؟

ملین هایی که باید به عنوان آخرین راه حل برای درمان یبوست مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:

▪️تحریک کننده ها:
تحریک کننده ها شامل: Senokot , Correctol , Dulcolax میشود.

▪️نرم کننده مدفوع:
این مورد موجب مرطوب شدن مدفوع میشود. نرم کننده های مدفوع شامل: Colace و Surfak است.

▪️مکمل های فیبر:
این ها شامل امن ترین مواد معدنی هستندو عبارتند ازFiberCon , Serutan , Konsyl , Metamucil و Citrucel که این موارد باید با آب زیادی مصرف شوند.

 

راه های درمان یبوست

 

▪️اسموتیک:
اسموتیک ها باعث تسهیل حرکت مایعات از طریق روده بزرگ میشود که این مورد شامل Miralax , Cephulac, Sorbitol است.

▪️ملین های سالین:
این مورد موجب وارد شدن آب به داخل روده ها میشود.

اگر با مشورت پزشک از موارد مورد نیاز استفاده کردید و به نتیجه نرسیدید ممکن است جراحی برای حذف بخشی از روده بزرگ به شما توسط پزشک پیشنهاد شود که در این عمل جراحی بخش هایی که باعث یبوست میشوند حذف میگردند.

 

منبع:
medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 4 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , طب سنتی , گیاهان دارویی | 583 بازدید

آشنایی با علت و علائم یبوست و راه های درمان یبوست
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است