دیسمنوره اولیه یا قاعدگی دردناک/راه های درمان قاعدگی دردناک چیست؟علل/علایم

دیسمنوره به معنی مشکلات و دردهای دوره قاعدگی است که شیوع بالایی در میان خانم های جوان دارد.

دیسمنوره یا قاعدگی دردناک ، یک اختلال ژنیکولوژیک شایع است . که تقریبآ ۵۰ درصد از زنان دارای سیکل های قاعدگی را درگیر می کند. حدود یک درصد از زنان سنین باروری ، یک تا سه روز در هر ماه به علت دیسمنوره شدید از نظر کاری دچار اختلال می شوند.

دیسمنوره اولیه معمولآ در یک تا دو سال اول پس از شروع قاعدگی، هنگامی که تخمک گذاری برقرار می شود ، بروز می کند. اما ممکن است تا چهل سالگی برقرار بماند.

 

دیسمنوره اولیه

مشخصات درد در دیسمنوره اولیه :

شروع درد :

درد معمولآ چند ساعت قبل یا بلا فاصله بعد از شروع عادت ماهانه آغاز می شود.

مدت زمان درد :

معمولآ ۱۲ تا ۷۲ ساعت طول می کشد.

کیفیت درد:

درد غالبآ به صورت کولیکی، اسپاسمودیک یا کرامپی و با شدت متناوب بوده و شبیه درد زایمان است.

محل درد:

درد معمولآ محدود به قسمت تحتانی شکم و ناحیه سوپرابوبیک می باشد .حداکثر شدت درد در خط وسط است .

انتشار درد:

در بعضی از زنان ، درد ممکن است به پشت، ناحیه لومبوساکرال، کشاله ران و ران انتشار داشته باشد.

علایم همراه :

درد شکم غالبآ با تهوع، استفراغ، اسهال، کوفتگی، سردرد و یک حس عمومی ناخوشی و ضعف همراه است.

شدت درد:

درد معمولآ در روز اول خونریزی قاعدگی حداکثر شدت را دارد و به تدریج از شدت آن کاسته می شود.

عوامل تشدید کننده:

فعالیت بیش از حد و حرکات ورزشی و بدنی، استرس ها ، سرما، مصرف الکل و سیگار، رژیم غذایی پر چرب.

عوامل کاهش دهنده:

خوردن کافئین، هر عاملی که باعث عدم تخمک گذاری شود ( مثلOCP ) ، زایمان واژینال قبلی،افزایش سن وکاهش حرکات ورزشی در طی قاعدگی، همچنین با ماساژ شکم، فشارمتقابل یا حرکت بدن بهتر می شود.

درمان دارویی :

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مثل مفنامیک اسید و ایبوپروفن) معمولا درد را  کاهش می دهند. این داروها اگر ۱ تا ۲ روز قبل از شروع قاعدگی مصرف شوند، بهترین کارایی را خواهند داشت.

در حال حاضر بیشترین تمرکز روی  سه داروی NSAID معمول است . که شامل ایپوپروفن، ناپروکسن و کتوپروفن می باشند.

البته دیورتیکها می توانند در کنترل بعضی از علائم از جمله تورم و ادم و افزایش وزن ناشی ازتجمع مایع در سندرم پیش از قاعدگی و یا در دوره قاعدگی مصرف گردند .

 

ارسال شده در تاریخ 8 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 899 بازدید

دیسمنوره اولیه یا قاعدگی دردناک/راه های درمان قاعدگی دردناک چیست؟علل/علایم
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است