تغذیهدسته‌بندی نشدهلاغری و تناسب اندام

۱۰ عامل اصلی و رایجی که موجب توقف کاهش وزن شما می شود

زمانی که شما وزن کم می‌کنید، بدن‌ شما مقاومت می‌کند. در ابتدا  شاید بتوانید به راحتی، مقدار زیادی وزن کم کنید، اما بعد از مدتی ممکن است روند کاهش وزن‌ کم یا کاملا متوقف شود. در این مقاله لیستی از ۲۰ دلیل رایج برای توقف کاهش وزن شما مطرح می‌کنیم. همچنین شما را با نکاتی کاربردی درمورد غلبه بر توقف کاهش وزن و شروع مجدد آن آشنا می‌کنیم.کاهش وزن

۱٫ شاید در حال کم‌کردن وزن باشید، بدون آن که بدانید

اگر نگران این هستید که دچار توقف کاهش وزن شده اید، فورا وحشت نکنید. بعضی وزنتان مدتی ثابت بماند، اما این بدان معنا نیست که شما چربی از دست نمی‌دهید. وزن بدن در بیشتر اوقات چندصد گرم نوسان دارد. این موضوع مربوط به غذاهایی است که می‌خورید. هورمون‌ها تأثیر زیادی بر مقدار آبی که بدنتان نگه میدارد می گذارند،این موضوع در خانم ها شایع تر است.

نکته ی خوشایند دیگر این است که ممکن است به طور هم‌زمان بدن شما در حال ازدست‌دادن چربی و ساختن عضله باشد مخصوصا اگر به‌تازگی ورزش را شروع کرده باشید، احتمال افزایش عضله‌تان زیاد است. بهتر است از وسیله ی دیگری به‌جز ترازو برای سنجش میزان پیشرفت‌تان استفاده کنید، به‌عنوان‌مثال دور کمرتان را سانت کنید یا ماهی یک بار، درصد چربی بدن‌تان را اندازه بگیرید.

اندازه ی لباس ها نیز می تواند بسیار مؤثر باشد.

۲٫ شما دیگر به طور دقیق بر خوردنی‌های‌تان نظات نمی کنید

اگر می خواهید وزن کم کنید، باید همواره حواس‌تان به آن چه می‌خورید، باشد. خیلی از مردم بر روی مقدار غذایی که می‌خورند آگاهی ندارند. بر اساس گزارش ها نظارت بر میزان غذا به کاهش وزن کمک می‌کند. کسانی که هر روز میزان کالری غذاهای مصرفی‌شان را یادداشت می‌کنند یا از وعده‌های غذایی‌شان عکس می‌گیرند، نسبت‌به سایر افراد، وزن بیشتری از دست می‌دهند. شما نیز می توانید با استفاده از اپلیکیشن های موود به راحتی این کار را انجام دهید. نرم افزارهای گوناگونی وجود دارند ک شما می توانید به وسیله ی آن ها کالری مصرفی روزانتان را ثبت کنید.

۳٫ شما به اندازه کافی پروتئین مصرف نمی‌کنید

می توان گفت پروتئین مهم‌ترین ماده‌ی غذایی است که به کاهش وزن کمک می کند. شما باید در روز ۲۵ تا ۳۰درصد از کالری مصرفی‌تان را به پروتئین اختصاص دهید، از جمله تاثیرات مثبتب که مصرف این میزان پروتئن روی کاهش وزن شما خواهد گذاشت شامل :

متابولیسم بدن  شما  افزایش می یابد همچنین مصرف پروتئین باعث می شود که روزانه چندصد کالری کمتر غذا بخورید.

پروتئین میل به خوردن خوراکی های چاق کننده را به‌طور قابل‌توجهی در شما کاهش می دهد.

این امر تا حد زیادی به تأثیرات پروتئین روی هورمون‌های تنظیم‌کننده‌ی اشتها مانند گرلین مربوط می‌شود.

مهم‌ترین وعده‌ی غذایی برای مصرف پروتئین صبحانه است. با توجه به تحقیقات افرادی که صبحانه‌ی مملو از پروتئین مصرف می‌کنند، کمتر گرسنه می‌شوند و در طول روز کمتر به‌سراغ خوراکی های چاق کننده می روند.

به غیر از این مصرف پروتئین به جلوگیری از کندشدن متابولیسم نیز کمک می‌کند. کندی متابولیسم عارضه‌ی جانبی شایعی در طول کاهش وزن است.

پروتئین از افزایش مجدد وزن جلوگیری می‌کند.

۴٫ غذاهای کامل نمی‌خورید

کیفیت غذا عامل بسیار مهمی در رژیم غذایی شما به حساب می آید. غذاهای سالم می‌تواند موجب بهبود سلامت‌تان شود و اشتهای شما را تنظیم کند. این غذاها معمولا بیشتر از غذاهای فراوری‌شده، شما را سیر می‌کنند.‌ تا جایی که میتوانید از غذاهای کاملی استفاده کنید که فاقد موادافزودنی هستند.

۵٫ بدنسازی نمی کنید

از جمله کارهای مهمی که می‌توانید هنگام ازدست‌دادن وزن انجام دهید، انجام  تمرین‌های مقاومتی مانند بلندکردن وزنه و بنسازی است. این کار به شما کمک می‌کند توده‌ی عضلانی را که در صورت ورزش‌نکردن به‌همراه چربی بدن سوزانده می‌شود، حفظ کنید. بلندکردن وزنه از کُندشدن سوخت‌و‌ساز بدن شما جلوگیری خواهد کرد و باعث می‌شود عضلاتی که در زیر چربی‌های شما قرار دارند، بهتر و قوی‌تر به‌نظر برسند. با کم‌کردن مقدار زیادی وزن، عضلات زیر چربی‌ها آشکار خواهند شد. مطمئنا دوست ندارید که عضلات ضعیف و کوچک‌تان را به‌نمایش بگذارید.

۶٫ تمرینات کاردیو انجام نمی‌دهید

از جمله تمرینات قلبی عروقی کاردیو می توان به دویدن، پیاده‌روی سریع، شنا ، دوچرخه و … اشاره کرد. یکی از راه‌های بسیار مؤثر برای بهبود سلامت‌تان انجام تمرینات کاردیو است، این تمرینات در سوزاندن چربی شکم بسیار مؤثر است. این چربی درواقع همان چربی مضری است که دور اندام‌ها جمع و باعث بیماری می‌شود.

۷٫ همچنان از نوشیدنی‌های قنددار استفاده می‌کنید

نوشیدنی‌های شیرین، چاق‌کننده‌ترین موارد در رژیم‌های غذایی هستند .این موضوع تنها درمورد مورد هایی مثل نوشابه و دلستر صدق نمی‌کند، بلکه شامل نوشیدنی‌های سالم‌تری مانند آب‌های ویتامینه که سرشار از شکرند نیز می شود. حتی آب ‌میوه‌ها هم مشکل‌سازند و نباید مقادیر زیادی از آنها مصرف کرد. یک لیوان آب‌میوه ممکن است به‌اندازه‌ی چند میوه‌ی کامل، قند داشته باشد.

۸٫ نداشتن خواب کافی

خواب خوب از عوامل بسیار مهمی است که باید برای سلامت جسمی و روحی و همچنین کاهش وز‌ن‌تان در نظر بگیرید. تحقیقات نشان می‌دهد خواب بی‌کیفیت یکی از عوامل بسیار اثرگذار در افزایش خطر چاقی است.

احتمال دچارشدن به چاقی در میان بزرگ‌سالانی که خواب بی‌کیفیت دارند، ۵۵درصدبیشتر است. این رقم در کودکان به ۸۹درصد می‌رسد.

۹٫ داشتن مشکل پزشکی خاص

برخی از مشکلات پزشکی خاص که مانع از کاهش وزن می شوند عبارت‌اند از: کم‌کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و آپنه‌ی خواب. بعضی داروها نیز می‌توانند کاهش وزن را دشوارتر کنند یا حتی باعث افزایش وزن شوند.در صورتی که ممکن است مشکلات بالا را داشته باشید حتما به چزشک مراجعه کنید.

۱۰٫ عدم نوشیدن آب کافی

نوشیدن آب  کمک بسیاری به کاهش وزن می‌کند. در تحقیقی درمورد کاهش وزن مشخص شد افرادی که ۳۰ دقیقه قبل از وعده‌های غذایی‌شان حدود نیم لیتر آب می‌نوشند، ۴۴درصد بیشتر وزن کم می‌کنند. همچنین ثابت شده است نوشیدن آب کالری سوزی را حدود ۲۴تا۳۰درصد افزایش دهد.

منبع: healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا