درمان عفونت مثانه | علت عفونت مثانه چیست و درمان های خانگی

بیشتر بانوان به عفونت مثانه دچار شده اند و به فکر درمان عفونت مثانه میباشند. در این مطلب قصد داریم شما را با علل به وجود آمدن عفونت مثانه آشنا سازیم و درمان های خانگی برای بهبود این بیماری ارائه دهیم.

 

درمان عفونت مثانه .

عفونت مثانه نوعی عفونت در مجاری ادراری میباشد , که به غدد پروستات و یا کلیه ها میتواند نفوذ پیدا کند.
بیشتر بانوانی که در محدوده ی سنی۲۰تا۵۰میباشند بیشتر در معرض عفونت مثانه قرار دارند و همچنین بانوان باردار نیز ممکن است در معرض این بیماری قرار گیرند.
عفونت مثانه بیشتر در زنان به وجود می آید اما گاهی اوقات مردان به علت اینکه با زنان آلوده نزدیکی میکنند و یا از مقعد با زنان رابطه ی جنسی برقرار میکنند دچار عفونت مثانه میشوند.

علت عفونت مثانه چیست:

✔️از بیرون بدن , میکروب ها وارد پیشابراه شوند.

✔️آسیب به پیشابراه

✔️به کار بردن کاتتر ادراری برای ادرار کردن پس از زایمان کردن و یا انجام عمل جراحی

✔️استرس

✔️استفاده از الکل

✔️زنانی که فعالیت جنسی زیادی دارند

✔️کم شدن مقاومت بدن

✔️ادرار را برای مدت زیادی درون مثانه
نگه داشتن

✔️افتادگی و شل شدن قسمت های دستگاه ادراری -تناسلی در بانوان

✔️استفاده از لباس های تنگ که امکان تبادل هوا را به بدن نمیدهند

✔️استفاده از وان هایی که آب آلوده دارند

✔️و…

 

علائم عفونت مثانه:

✔️احساس ناگهانی برای دفع ادرار

✔️سوزش هنگام ادرار

✔️به وجود آمدن خون در ادرار

✔️احساس بوی تند در ادرار

✔️تب و لرز

✔️نفخ

✔️احساس خستگی

✔️به وجود آمدن فشار در قسمت تحتانی شکم

✔️ادرار دردناک

✔️ادرار های مکرر

✔️احساس درد در مثانه

درمان عفونت مثانه :

۱/ جوش شیرین:

استفاده از جوش شیرین برای درمان عفونت مثانه انتخاب مناسبی میباشد.
برای استفاده از این روش یک قاشق مرباخوری جوش شیرین و یک لیوان آب را ترکیب کنید و میل کنید. این روش را هر روز تکرار کنید تا به نتایج مثبت برسید.

 

درمان عفونت مثانه .

۲/آب ذغال اخته:

استفاده از آب ذغال اخته , به خانم های باردار که دچار عفونت مثانه شده اند توصیه میشود زیرا ذغال اخته دارای آنزیم هایی میباشد که در درمان عفونت مثانه به شما کمک زیادی میکند. اما دقت داشته باشید , اگر یکی از اعضای خانواده تان بیماری سنگ کلیه دارد , از نوشیدن آب ذغال اخته خودداری نمایید.

 

۳/ گل گز روغنی:

یک قاشق چای خوری آب گل گز روغنی را با یک دوم لیوان آب نارگیل ترکیب نمایید و هر روز حداقل دو بار از این ترکیبب استفاده کنید تا به نتایج مثبتی برسید.

 

۴/ کاکل ذرت:

استفاده از کاکل ذرت باعث افزایش ادرار میشود و برای درمان عفونت مثانه به شما کمک زیادی میکند , استفاده از کاکل ذرت التهاب مثانه , مجرای ادراری و پروستات را کاهش میدهد.

 

توصیه هایی به افرادی که دچار عفونت مثانه هستند:

✔️آب و مایعات به صورت فراوان استفاده کنید.

✔️از نوشیدن قهوه , نوشابه , چای و الکل خودداری کنید.

✔️خانم ها پس از ادرار کردن خودشان را از جلو به عقب تمیز نمایند.

✔️بعد از اینکه رابطه ی جنسی برقرار کردید , ادرار نمایید.

✔️هنگامی که احساس ادرار داشتید , جلوی آن را نگیرید.

✔️تلاش کنید تا دوش بگیرید , استفاده از وان حمام توصیه نمیشود.

✔️دوش واژینال گزینه ی مناسبی نیست و میتوانید از دیگر محصولات زنانه استفاده نمایید.

✔️خانم ها از پنبه های قاعدگی استفاده نکنند و به جای آن استفاده از دستمال های بهداشتی و به صورت پیوسته عوض کردنش انتخاب خوبی میباشد.

ارسال شده در تاریخ 23 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی , طب سنتی , گیاهان دارویی | 750 بازدید

درمان عفونت مثانه | علت عفونت مثانه چیست و درمان های خانگی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است