درمان تبخال | تبخال چیست و آشنایی با راه های درمان تبخال

در این مجله قصد داریم , علت به وجود آمدن تبخال و روش های درمان تبخال را مورد بررسی قرار دهیم.

 

درمان تبخال .

 

تبخال چیست؟

تبخال زخم شایعی است که به علت ویروس هایی از خانواده هرپس ها به وجود می آید احتمال دارد افراد چندین بار این بیماری را در زندگی خود تجربه کرده باشند معمولاً تبخال در گوشه و کنار لب ها و در محل جدایی بافت پوست صورت و لبها به وجود می آید.

 

علل های ایجاد تبخال :

▪️بوسیدن

▪️رابطه های جنسی ناسالم (مقعدی – دهانی – یا رابطه بدون مراقبتهای بهداشتی )

▪️لمس تبخال

▪️همبستر شدن همزمان با چندین نفر

▪️عملهای جراحی تناسلی

▪️قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش

▪️تماس مستقیم با مخاط یا بزاق فرد آلوده

▪️بیماری – استرس – قاعدگی وخستگی نیز به بروز تبخال کمک میکند .

▪️همینطور از مادر آلوده‌در هنگام زایمان طبیعی (تبخال در نواحی واژن )به نوزاد منتقل میشود.

 

 

چگونه باعث درمان تبخال شویم؟

در تبخال های ضعیف مالیدن پماد های ضد ویروسی می‌تواند در سوزش و جلوگیری از عفونی شدن ضایعات پوستی مفید باشد اما در شرایط شدید باید از داروهای ضد ویروسی خوراکی یا تزریقی استفاده کرد که داروی “آسیلوویر” (ACICLOVIR) مشهورترین دارو برای این منظور محسوب می‌شود.

 

درمان تبخال با مواد طبیعی:

۱/ درمان تبخال با وازلین:

به خاطر داشتن نرم کننده های طبیعی ورود باکتری به تبخال را متوقف می کند بنابراین جلوی عفونت را میگیرد فقط برای استفاده از وازلین باید کاملا دست هایتان تمیز باشد و یک لایه نازک از وازلین رو روی تبخال بمالید هرچه دفعات استفاده بیشتر باشد سریع تر باعث درمان تبخال میشوید.

 

۲/ درمان تبخال با شیر:

اگر شما در حال حاضر تبخال دارید می توانید روی یک پنبه توپی مقدار شیر بریزید و آن را برای چند دقیقه روی تبخال بگذارید و همینطور می توانید با خوردن شیر از پیشروی تبخال جلوگیری کنید زیرا شیر دارای ماده ای به نام ال لیزین است که به خشک کردن عفونت کمک میکند.

 

۴/ درمان تبخال با قهوه خالص:

اگر شما داخل دهانتان تبخال زده است می ‌توانید مقداری قهوه خالص یعنی بدون شکر و افزودنی های مجاز دم کنید بگذارید خنک شود سپس مقداری از آن را داخل دهان بریزید و مدتی در دهان بچرخانید تا کاملاً دهان و لب هایتان به قهوه آغشته شود.

 

۴/ درمان تبخال با ژل آلوورا :

برگ تازه آلوورا را به نصف کنید سپس مقدار از ژل را برداشته و روی تبخال قرار دهید تا خیلی زود از تبخال رهایی یابید.

 

۵/ درمان تبخال با ریشه شیرین بیان :

شیرین بیان به صورت عصاره وکپسول های کوچک موجود میباشد که برای خلاصی از تبخال میتوانید ۲ عدد کپسول را بخورید البته در فواصل زمانی معین اگر مشکل قلبی دارید یا باردار هستید از شیرین بیان استفاده نکنید.

 

درمان تبخال .

۶/ درمان تبخال با یخ:

یکی از ساده ترین روش هایی که می توانید استفاده کنید , این است که کیسه یخ را روی تبخال بگذارید و ۱۰ دقیقه زمان بدهید تا خارش و درد آن را تسکین یابد , اگر با درد و خارش زیادی همراه است می توانید در طول روز چندین بار این کار را انجام دهید بهتر است به خاطر بسپارید که تماس طولانی یخ با اندام های تناسلی باعث آسیب رسیدن به آن نواحی می شود.

 

درمان تبخال .

 

۷/ درمان تبخال با روغن درخت چای:

اگر تبخال ها داخل دهان هستند می توانید از این روش استفاده کنید به این صورت که مقداری آب و چند قطره روغن درخت چای را مخلوط کرده و داخل دهان غرغره کنید همینطور برای تبخال های عادی مقداری روغن را روی تبخال بمالید.

 

۸/ درمان تبخال با روغن زیتون:

روغن زیتون به خاطر خاصیت مرطوب کنندگی اش برای بیشتر زخم ها استفاده می شود که برای تبخال می توانید نصف فنجان روغن زیتون را روی حرارت گذاشته , سپس مقداری روغن اسطوخودوس و موم زنبور عسل به آن اضافه کنید و بگذارید مخلوط سرد شود بعد مقدار کمی از مخلوط را روی تبخال ها بمالید.

ارسال شده در تاریخ 28 آگوست 2018 توسط آلما میر با موضوع پوست و مو , درمان , طب سنتی | 1,653 بازدید

درمان تبخال | تبخال چیست و آشنایی با راه های درمان تبخال
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است