درماتیت اطراف دهان / علل ، علایم و تشخیص درماتیت اطراف دهان

درماتیت اطراف دهان می تواند در اطراف بینی یا چشم نیز باشد، یک بثورات التهابی است که پوست اطراف دهان را درگیر می کند. بثورات ممکن است به بینی یا حتی چشم برسد.  معمولا به صورت قرمزی در اطراف دهان دیده می شود. اما ممکن است  کمی خارش و سوزش نیز رخ دهد.

 

درماتیت اطراف دهان .

درماتیت اطراف دهان در زنان بین سنین ۱۶ تا ۴۵ سال رایج است، اما در تمام سنین  و نژادها دیده می شود. همچنین در کودکان هر سنی رخ می دهد.

 

علل :

علت  ناشناخته است. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که این مشکل می تواند پس از استفاده از استروئید موضعی قوی بر روی پوست رخ می دهد، که ممکن است برای درمان بیماری دیگری تجویز شود. اسپری های بینی حاوی کورتیکواستروئیدها ممکن است باعث بروز درماتیت ریوی نیز شوند.

همچنین شواهدی وجود دارد که مواد تشکیل دهنده خاصی در لوازم آرایشی می تواند باعث درماتیت شود. کرم های ضد پیری که حاوی پلائولاتوم یا پایه ی پارافین می باشند، می توانند این وضعیت را افزایش  دهند.

 

علائم درماتیت اطراف دهان :

 • ضایعات برجسته به اندازه نوک سنجاق روی یک زمینه قرمز و پوسته دهنده محدود به چانه و چین های بینی- لبی هستند.
  یک ناحیه پاک و غیر گرفتار در اطراف حاشیه قرمز لب وجود دارد.
  تشکیل ضایعات چرکی روی گونه ها و در مجاورت سوراخهای بینی شایع است.
  گاهی اوقات درماتیت اطراف دهان محدود به ناحیه اطراف بینی باقی می ماند. گاهی نیز در قسمت خارجی چشم ها رخ می دهد.
  بثورات پایدار برای چند ماه باقی می ماند.
  با درمان خوراکی اکثر مشکلات ظرف ۲ هفته برطرف می شوند.

تشخیص :

پزشک یا متخصص پوست شما اغلب می تواند تنها با یک بررسی بصری از پوست شما همراه با سابقه پزشکی شما بیماری را تشخیص دهد.

پزشک شما همچنین ممکن است یک آزمایش پوستی را انجام دهد تا عفونت احتمالی را رد کند. در طول این آزمایش، پزشک شما یک قسمت کوچکی از پوست را در ناحیه آسیب دیده سواب می کند. وی نمونه را به یک آزمایشگاه برای آزمایش سلول های پوستی باکتری یا قارچ ارسال خواهد کرد. پزشک شما ممکن است بیوپسی پوست را انجام دهد ، به خصوص اگر بثورات به درمان های استاندارد پاسخ نمی دهد.

 

 

 درمان :

 •  استفاده از کرم های موضعی مانند کرم مترونیدازول، کلیندامایسین یا اریترومایسین و غیره که توسط متخصص پوست تجویز می شوند.
 • دکتر شما درمان خود را بر اساس شدت وضعیت شما تعیین می کند. در بعضی موارد، استفاده از صابون های خفیف و قطع استفاده از کرم های پوستی سنگین و خمیر دندان های فلوراید ممکن است باعث کاهش علائم شود.

 

رژیم غذایی و شیوه زندگی :

بخشی از  درمان تغییر شیوه زندگی است که می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند. برخی از اقدامات عبارتند از:

 • اجتناب از کرم های استروئید، حتی هیدروکورتیزون بدون نسخه.
  استفاده ازلوازم آرایشی و کرم های ضد آفتاب را کاهش دهید.
  بالش و حوله های خود را در آب گرم بشویید.
  محدود کردن غذاهای بیش از حد شور و یا تند، که می تواند پوست را در اطراف دهان تحریک کند.

 

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

درماتیت ها شایع ترین بیماری های پوستی

حفظ شادابی ، نرمی و لطافت پوست با تامین رطوبت مورد نیاز آن

 

ارسال شده در تاریخ 26 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع پوست و مو , داروها , درمان | 1,282 بازدید

درماتیت اطراف دهان / علل ، علایم و تشخیص درماتیت اطراف دهان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است