درد شکم در دوران بارداری ، آیا درد شکم در دوران بارداری طبیعی است؟

درد شکم در دوران بارداری یک شکایت رایج و اغلب بی ضرر است، اما همچنین می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد. هرگز درد شدید یا مداوم شکم را نادیده نگیرید. اگر بعد از چند دقیقه استراحت درد تسکین نیافت . یا علایم زیر را داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

درد شکم در دوران بارداری .

 

علت  درد شکم در دوران بارداری :

برخی از درد شکمی در دوران بارداری نشانه ای از یک مشکل جدی است. علل شایع درد جزئی  عبارتند از:

گاز و نفخ:

به علت هورمون هایی که باعث کاهش هضم و فشار رحم در معده و روده  شما می شود، بیشتر در  معرض درد و نفخ گاز هستید.

یبوست:

هورمون های بارداری که باعث کاهش هضم و فشار رحم در رکتوم می شوند می توانند به یبوست منجر شوند.

گرفتگی در حین ارگاسم:

ممکن است در حین یا پس از ارگاسم، کمی درد حس کنید.  کاملا طبیعی است و هیچ چیز نگران کننده ای نیست.

درد لگن :

درد لگن  معمولا جراحت کوتاه، تیز و مبهم و یا درد خفیف است که ممکن است در یک یا هر دو طرف شکم کمر یا عمق کشاله ران احساس کنید. معمولا در سه ماهه دوم بارداری شروع می شود.

انقباضات براکستون هیکس:

بعد از نیمه حاملگی، ممکن است در طول روز احساس گرفتگی در رحم را احساس کنید. قبل از ۳۷ هفته، این  انقباض بسیار نادر است،

مشکلات جدی که باعث درد شکم در دوران بارداری میشوند :

 • حاملگی خارج رحمی
 • سقط جنین
 • زایمان زودرس
 • پره اکلامپسی
 • انقباض جفتی مکرر
 • عفونت های دستگاه ادراری

 

علل دیگر درد شکم در دوران بارداری :

بسیاری از بیماری های دیگر می توانند درد شکمی را به وجود بیاورند. برخی از شایع ترین علل درد شکمی در دوران بارداری عبارتند از:

 • ویروس معده
  مسمومیت غذایی
  آپاندیسیت
  سنگ کلیه
  هپاتیت
  بیماری کیسه صفرا
  پانکراتیت
  انسداد روده

کارهایی برای کاهش درد شکمی در دوران بارداری :

اگر درد جزئی داشتید و علائم جدی نداشته باشید، این نکات را برای تسکین درد شکم  می توانید امتحان کنید:

 •  انجام برخی از  تمرین های ملایم  برای از بین بردن درد.
  حمام یا دوش آب گرم را امتحان کنید.
  مقدار زیاد مایعات بنوشید. (از دست دادن آب بدن می تواند انقباضات Braxton Hicks را ایجاد کند.)

 

منبع : babycenter.com

مطالب پیشنهادی یک دکتر برای شما :

دلایل دردهای شکمی در دوران بارداری

کمردرد دوران بارداری و چگونگی تسکین آن

کبد چرب حاد بارداری چیست ؟ از علایم تا درمان را اینجا بخوانید.

 

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 27 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , درمان , زنان و زایمان , سلامتی | 1,164 بازدید

درد شکم در دوران بارداری ، آیا درد شکم در دوران بارداری طبیعی است؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است