خونریزی غیرطبیعی رحم چیست ؟ علت ، علایم و درمان

۱۴ درصد  از زنان خونریزی نامنظم یا بسیار شدید ماهیانه را تجربه میکنند. خونریزی غیرطبیعی رحم حدود  ۱۴- ۹  درصد زنان در سنین بین منارک تا یائسگی اتفاق می افتد. به طور کلی این خونریزی غیر طبیعی رحم به دو الگوی بدون تخمک گذاری و همراه با تخمک گذاری تقسیم میشود.

 

خونریزی غیرطبیعی رحم

 

خونریزی غیر طبیعی رحم خونریزی شدید یا غیر معمول از رحم (از طریق واژن شما) است. این می تواند در هر زمان در طول دوره ماهیانه ، از جمله در طول دوره قاعدگی طبیعی شما رخ دهد.

 

علائم خونریزی غیر طبیعی رحم :

خونریزی واژینال بین دوره ها یکی از نشانه های خونریزی غیر طبیعی رحم است.خونریزی بسیار شدید در طول دوره و یا خونریزی که بیش از ۷ روز طول می کشد، منوراژیا نامیده می شود.

 

خونریزی غیرطبیعی رحم

چه چیزی باعث خونریزی غیر طبیعی رحم می شود ؟

عوامل مختلفی می تواند باعث خونریزی غیر طبیعی رحم شود. بارداری یک علت شایع است. پولیپ یا فیبروئید در رحم همچنین می تواند باعث خونریزی شود. به ندرت، یک مشکل تیروئید، عفونت رحم یا  سرطان  رحم می تواند باعث خونریزی غیر طبیعی رحم شود.

در اکثر زنان، خونریزی غیر طبیعی رحم ناشی از عدم تعادل هورمون است.

این فقط چند مشکل است که می تواند باعث خونریزی غیر طبیعی رحم شود. این مشکلات در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد، اما علت احتمالی خونریزی غیر طبیعی رحم معمولا بستگی به سن شما دارد.

 

 

خونریزی غیرطبیعی رحم

 

خونریزی غیرطبیعی رحم چگونه تشخیص داده میشود؟

آزمایشهای دکتر شما به سن شما بستگی دارد. اگر شما در سن بارداری قرار دارید، پزشک ممکن است آزمایش بارداری را انجام دهد. اگر خونریزی شما سنگین است، علاوه بر سایر آزمایشها، پزشک ممکن است بخواهد میزان خون شما را بررسی کند زیرا خونریزی غیر طبیعی رحم میتواند منجر به کم خونی شود.

معاینه اولترا سوند منطقه ی لگن ، رحم و تخمدان را نشان می دهد. این ممکن است علت خونریزی شما را نشان دهد.

پزشک ممکن است بخواهد بیوپسی اندومتری را انجام دهد. این یک آزمایش برای پوشش رحم است.

آزمایش دیگر هیستروسکوپی است. 

درمان خونریزی غیرطبیعی رحم :

  • زنان ۳۵ ساله یا بالاتر مبتلا به عدم تخمک گذاری مکرر ، زنان جوانتر از ۳۵ سال دارای عوامل خطر سرطان اندومتر و آن دسته از زنان مبتلا به خونریزی بیش از حد که به درمان دارویی پاسخ نمی دهند، باید تحت بیوپسی اندومتر قرار گیرند.
  • درمان با قرصهای ترکیبی ضد بارداری یا پروژستین ها ممکن است. سبب مرتب شدن چرخه های قاعدگی شود. یافت های بافت شناسی هیپرپلازی بدون آتیپی میتواند با تجویز دورهای  ممتد پروژستین درمان شود.
  • زنانی که هیپرپلازی  همراه با آتیپی یا آدنوکارسینوم دارند باید به متخصص بیماری های زنان و یا فوق تخصص سرطانهای زنان ارجاع گردند.
  • خونریزی غیرطبیعی رحم همراه با تخمک گذاری، یا منوراژی، ممکن است به دلیل اختلال  عملکرد تیرویید، اختلالات انعقادی بیش از همه بیماری فون ویلبراند(، پولیپ های اندومتر، و فیبروییدهای زیر مخاطی باشد.
  • ممکن است برای ارزیابی منوراژی از سونوگرافی واژینال یا سونوهیستروگرافی همراه با انفوزیون سالین استفاده شود.

خونریزی غیرطبیعی رحم

 

  • استفاده از دستگاه داخل رحمی آزادکننده لوونورژسترل روش مؤثری برای درمان منوراژی است.
  • پروژسترون خوراکی برای ۲۱ روز در ماه و داروهای ضد التهاب غیر استروییدی نیز درمانهای مؤثری هستند.
  • داروی ترانگزامیک اسید توسط اداره نظارت بر غذا و داروی ایالات متحده برای درمان خونریزی همراه با تخمک گذاری تایید شده ولی گران است.
  • وقتی علل ساختمانی واضحی برای خونریزی یافت شد و درمان دارویی نامؤثر بود، پولیپکتومی، فیبروییدکتومی، آمبولیزاسیون شریان رحمی و تخریب اندومتر انجام می شود.
  • هیسترکتومی قطعی ترین درمان خونریزی غیرطبیعی رحم است.

 

خونریزی غیر طبیعی رحم می تواند زندگی شما را به نحوی منفی تحت تاثیر قرار دهدهمچنین خونریزی شدید قاعدگی می تواند فعالیت های روزانه را در طول دوره شما محدود کند.

 

مترجم یک دکتر.

منبع : familydoctor.org

 

ارسال شده در تاریخ 28 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , داروها , درمان , زنان و زایمان , سلامتی | 958 بازدید

خونریزی غیرطبیعی رحم چیست ؟ علت ، علایم و درمان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است