خواب راحت | با چه راه کار هایی خوابی راحت را تجربه کنیم؟

همه ی افراد در شبانه روز ساعاتی را باید به خواب اختصاص دهند. اگر چه بیخوابی شایع ترین اختلال خواب میباشد اما به عنوان تنها اختلال خواب به حساب نمی آید. خبر خوب این است که شما میتوانید در اکثر موارد بی خوابی را با تغییراتی در سبک زندگیتان از بین ببرید و خواب راحت داشته باشید.

 

خواب راحت .

 

علائم بی خوابی چیست؟

▪️صبح زود بیدار شدن

▪️خواب آلودگی روزانه

▪️خستگی یا تحریک پذیری

▪️عدم تمرکز در طول روز

▪️عدم خوابیدن با وجود خسته بودن

 

 

 

چگونه خوابی راحت را تجربه کنیم؟

۱/ اتاق تاریک و سرد را انتخاب کنید:

برای داشتن خواب راحت , قبل از اینکه به رختخواب بروید , اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب شما آرام , تاریک و سرد میباشد. سردی اتاق باید به حدی باشد که باعث اذیت شما نشود. در صورتی که اتاق خواب شما دارای نور زیادی میباشد و امکان کاهش نور در اتاق خواب وجود ندارد , هنگام خواب از ماسک چشم برای جلوگیری از رسیدن نور به چشم استفاده کنید.

 

۲/ دانه های زیره را فراموش نکنید:

در سراسر جهان از دانه های زیره به عنوان یک ادویه در غذاهای آشپزی استفاده میشود. جالب است بدانید دانه های زیره خواص آرامش بخش دارند و برای اینکه شما خواب راحت داشته باشید مؤثر میباشند. شما میتوانید قبل از خواب موز پخته را با دانه های زیره نوش جان کنید. همچنین نوشیدن دمنوش زیره قبل از رفتن به رختخواب نیز برای داشتن خواب راحت توصیه میشود.

 

۳/ زعفران را برای داشتن خواب راحت انتخاب کنید:

زعفران دارای فواید زیادی میباشد. دو رشته زعفران را به یک فنجان شیر گرم بیفزایید و قبل از اینکه به رختخواب بروید این ترکیب را نوش جان کنید تا علاوه بر خواب راحت , اعصابتان تسکین یابد.

 

 

۴/ صفحه نمایش های الکترونیکی را خاموش نمایید:

حداقل یک ساعت قبل از خواب , تمام صفحه نمایش های الکترونیکی را خاموش کنید زیرا این‌گونه صفحه ها نور آبی منتشر میکنند و تولید ملاتونین را در بدن شما کاهش میدهند. بنابراین به جای اینکه قبل از خواب به تماشای تلویزیون و یا بازی با کامپیوتر بپردازید , سعی کنید کتاب بخوانید و یا با فعالیت های دیگر خودتان را سرگرم کنید.

۵/ چای بابونه بنوشید:

یکی از معروف ترین داروهای طبیعی برای بهبود کیفیت خواب , چای بابونه میباشد. شما میتوانید قبل از رفتن به رختخواب مقداری بابونه را دم نمایید و مورد استفاده قرار دهید.

 

خواب راحت .

 

۶/ از شرایط استرس زا اجتناب کنید:

قبل از اینکه بخوابید از شرایط استرس زا دوری کنید. سعی کنید دنبال کردن رسانه های اجتماعی و یا پیام هایی که باعث به وجود آمدن استرس در شما میشوند را تا صبح روز بعد به تعویق بیندازید.

 

۷/  موز نوش جان کنید:

موز یک منبع غنی از پتاسیم میباشد و پتاسیم تأثیرات آرامش بخش زیادی بر بدن دارد و همچنین سطح سروتونین را افزایش میدهد و باعث تنظیم خواب میشود پس میل کردن موز قبل از خواب را برای داشتن خواب راحت فراموش نکنید.

 

 

۸/ چرت زدن در روز ممنوع:

در صورتی که میخواهید خواب راحت داشته باشید از چرت زدن در روز اجتناب کنید. در صورتی که خیلی احساس خستگی میکنید فقط نیم ساعت قبل از ساعت۳ بعدازظهر چرت بزنید.

 

خواب راحت .

 

۹/ شیر گرم بنوشید:

شیر باعث تسکین اعصاب و آرامش بدن میشود. در صورتی که قبل از خواب شیر را با کمی دارچین ترکیب کنید و بنوشید میتوانید خواب راحتی را تجربه کنید.

 

خواب راحت .

 

۱۰/ حمام داغ را قبل از خواب فراموش نکنید:

در صورتی که دچار بی خوابی شده اید , دو ساعت قبل از خواب دوش گرفتن با آب داغ را فراموش نکنید( داغ بودن آب تا حدی باشد که بتوانید آن را تحمل کنید). دوش گرفتن قبل از خواب باعث رفع شدن ناراحتی از بدن شما میشود. در صورتی که تمایل دارید نتیجه ی مؤثرتری بگیرید , کمی روغن اسطوخدوس و یا روغن رزماری به آب وان اضافه کنید تا سیگنال های آرامش بخش مغز شما فراهم شود.

 

 

 

منبع:

naturalfoodseries.com

helpguide.org

ارسال شده در تاریخ 3 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع سلامتی | 1,003 بازدید

خواب راحت | با چه راه کار هایی خوابی راحت را تجربه کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است