خشک شدن دهان / دلایل خشکی دهان چیست و چطور درمان می شود؟

خشک شدن دهان یک بیماری یا علامت بیماری دیگر است. خشک شدن دهان باعث احساس تشنگی می شود و  لب ها شکسته شود. علاوه بر این، خشک شدن دهان همچنین علائم بیماری های مختلف، از جمله عوارض جانبی داروها و درمان های پزشکی است.

 

خشک شدن دهان .

علل شایع خشک شدن دهان چیست؟

۱/ تغییرات روزانه و خواب باعث کاهش بزاق می شود.

۲/ در حال حاضر حدود ۶۰۰ داروی موجود در بازار دارای عوارض جانبی است که موجب خشکی دهان می شود. بسیاری از داروهای رایج مانند داروهای فشار خون، آنتی بیوتیک ها و یا درمان های روانپزشکی در این لیست قرار دارند.

۳/ افزایش سن و سالمندی باعث خشک شدن دهان می شوند.

۴/  کمبود آب بدن باعث ایجاد مشکلات جدی و خشکی دهان می شود.

۵/  ریفلاکس اسید معده  باعث خشکی دهان می شود.

۶/ افسردگی می تواند دلیل خشکی دهان در صبح باشد.

۷/ پرتودرمانی و شیمی درمانی هستند که باعث خشکی دهان می شوند.

۸/ نوشیدن الکل بیش از حد، سیگار کشیدن ، خروپف هنگام خواب نیز باعث خشک شدن دهان  می شوند.

 

علائم شایع سندرم خشک شدن دهان چیست؟ 

  • علائم خشکی دهان (گلو خشک) عمدتا در بیماران باعث احساس سوزش، از دست دادن طعم و مزه، به ویژه در زبان می شود. شما اغلب احساس تشنگی، مشکل در جویدن، بلعیدن و صحبت کردن، بوی دهان را خواهید داشت.
  • عدم صحیح طعم و مزه.
  • خارش گلو  .
  •  ترک خوردگی مخاط
  • خونریزی
  • زخم در دهان
  • زخم یا پوست در گوشه های دهان

 

خشک شدن دهان .

درمان های خانگی طبیعی برای سندرم خشک شدن دهان :

۱/  مصرف آب به اندازه کافی برای تنظیم تولید و ترشح بزاق و جلوگیری از خشکی دهان ضروری است.

۲/ لیمو غنی از ویتامین C است. که نقش مهمی در مبارزه با اکسیداسیون در بدن، افزایش مقاومت و کمک به بدن برای سم زدایی دارد.

۳/ شستن دهان با  آب نمک در صبح هنگام  موثرترین  راه برای درمان خشک شدن دهان است.

۴/ چند برش زنجبیل را به فنجان آب گرم اضافه کنید و  بعد از شام بنوشید.

۵/ خوردن آب آلوئه ورا برای جلوگیری از خونریزی لثه ، حفظ لثه های سالم و بهداشت دهان مفید است.

۶/ کمی دانه کرفس را بشویید و آنها را بجوید.

 

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

تلخی دهان |توصیه هایی به افرادی که دچار تلخی دهان میشوند

رفع بوی بد دهان / علت و درمان بد بویی دهان با گیاهان دارویی

ارسال شده در تاریخ 5 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , دهان و دندان , سلامتی | 942 بازدید

خشک شدن دهان / دلایل خشکی دهان چیست و چطور درمان می شود؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است