خشکی چشم | علائم‌ خشکی چشم و راه های پیشگیری از آن

خشکی چشم زمانی رخ میدهد که‌ مقدار و یا کیفیت اشک چشم نمی تواند سطح چشم را به طور مناسب پوشش دهد.

امروزه با افزایش دستگاه های الکترونیکی , افراد بیشتر در معرض خشکی چشم قرار گرفته اند و جالب است بدانید خشکی چشم در زنان نسبت به مردان بیشتر میباشد.

 

خشکی چشم

 

علائم خشکی چشم چیست؟

هنگامی که شما به خشکی چشم مبتلا میشوید در چشمان شما احساس سوزش و خارش به وجود می آید و همچنین درد و قرمزی در چشمان خود احساس میکنید.
افرادی که خشکی چشم دارند احساس میکنند که پلک هایشان سنگین است و ممکن است دچار تاری دید شوند.

چگونه از خشکی چشم جلوگیری کنیم؟

۱/ از چشم های خود در برابر نور خورشید محافظت کنید:

هیچگاه به طور مستقیم به خورشید خیره نشوید مخصوصا در ساعات ۱۰صبح تا۳بعدازظهر در فصل تابستان , زیرا در این صورت آسیب زیادی به چشم شما وارد میشود. همواره از عینک آفتابی و کلاهی که سایه ی آن روی چشم های شما را بپوشاند استفاده نمایید.

 

خشکی چشم

 

۲/ هنگام خواندن , نور اتاق را افزایش دهید:

هیچگاه در اتاقی که دارای نور کم میباشد به مطالعه و یا تماشای تلویزیون نپردازید زیرا فشار به چشمان شما وارد میشود.

 

۳/ گوش بدهید به جای اینکه بخوانید:

اگر در شبانه روز زمان زیادی را صرف رایانه , تلفن و یا تلویزیون میکنید , بهتر است به جای آن از فیلم ها و کتاب های صوتی استفاده کنید , در این صورت چشم های شما بیشتر میتوانند استراحت کنند .

۴/ به اندازه ی کافی بخوابید:

برای اینکه از خستگی چشم , جلوگیری کنید باید هر شب به اندازه ی کافی بخوابید. اکثر بزرگسالان به ۷-۹ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. دقت داشته باشید هنگام خواب دمای اتاق را کاهش دهید و نور اتاق را تا جایی که ممکن است به حداقل برسانید.

 

 

۵/ رژیم غذایی مناسب انتخاب کنید:

برای جلوگیری از خشکی چشم , باید مواد مغذی مورد نیاز چشم را مصرف کنید.

این مواد مغذی شامل:

لوتئین و زاکسنتین ,
آنتی اکسیدان ها مانند ویتامینC ,ویتامینE و ویتامینA ‌,
سایر آنتی اکسیدان ها‌مانند کاروتنوئید , لیکوپن , گلوکوزامین و غیره میباشد.

برخی از بهترین غذاها که این ویتامین ها و آنتی اکسیدان های چشم را فراهم میکنند شامل غذاهای گیاهی هستند مانند: هویج , برگ سبزیجات , مرکبات , سیب زمینی شیرین , لوبیا سبز , تخم مرغ , انواع توت ها , پاپایا , انبه , کیوی , خربزه , گواوا , ذرت , فلفل قرمز و نخود فرنگی.

 

۶/ دستگاه های الکترونیکی را خاموش کنید:

در صورتی که مدت زمان زیادی از دستگاه های الکترونیکی استفاده کنید در معرض خشکی چشم قرار میگیرید. سعی کنید تا جایی که امکان دارد استفاده از این دستگاه ها را کاهش دهید و اگر امکان کاهش دادن استفاده از دستگاه های الکترونیکی را ندارید هنگام کار با این دستگاه ها به اندازه ی کافی پلک بزنید و هر چند دقیقه یکبار از پشت میز کامپیوتر بلند شوید و بر روی اشیای اطرافتان تمرکز کنید.

منبع:
draxe.com

ارسال شده در تاریخ 4 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع چشم | 724 بازدید

خشکی چشم | علائم‌ خشکی چشم و راه های پیشگیری از آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است