خستگی چشم ، علایم ، علل و راه های درمان خستگی چشم

خستگی چشم یک وضعیت شایع و آزار دهنده است .گاهی نشانه یک بیماری زمینه ایست که ممکن است نیاز به درمان های پزشکی داشته باشد. همچنین گاهی بخاطر انجام فعالیت های روزانه و کار کشیدن زیاد از چشم است.

 

علل خستگی چشم :

 • انجام کارهایی که باعث استفاده زیاد از چشم ها می شود.
 •  مطالعه، نوشتن و یا رانندگی های طولانی
 • قرار گرفتن در معرض نور شدید و یا قرار گرفتن در مکان های تاریک
 • خیره شدن طولانی مدت به چیزی

 

رفع خستگی چشم

 

علایم خستگی چشم :

 • درد چشم
 • آبریزش چشم
 • سرخ شدن چشم
 • خشک شدن چشم
 • دوبینی چشم
 • تاری چشم
 • حساسیت به نور
 • دردهای گردن ، شانه و پشت

 

برای اینکه چشمانی قوی و سالم داشته باشید و از خستگی چشم جلوگیری کنید. به دستورات زیر عمل کنید :

۱٫از زیاد نگاه کردن به برف، سفیدی ها، چراغ های پرنور و برق آسمان و نگاه مستقیم به خورشید پرهیز کنید.

۲٫ به خاطر داشته باشید که شهوت رانی عامل موثری در ضعیفی و کم نور شدن چشم است.

۳٫ ورزش کنید و سعی کنید به چشمان خود استراحت بدهید.

 

ورزش برای رفع خستگی چشم :

 

الف. سرتان را به راست برگردانید و بعد به طرف چپ، درست مثل اینکه می خواهید نه بگویید و در این حالت نگاهتان به رو به رو باشد. ۱۰ بار این عمل را انجام دهید.

ب. انگشت شصت یا یک مداد را در ۱۲ سانتی متری چشمان خود بگیرید. سر انگشت یا مداد را نگاه کنید و سعی کنید تا نگاه خود را به دورترین  جایی که می بینید متوجه کنید. این ورزش را چندبار انجام دهید.

این دو ورزش ر هر  رور مخصوصآ وقتی که پی در پی برای کار یا مطالعه چشمان خود را به کار واداشته اید انجام دهید. خواهید دید که چشمان شما بهتر خدمت خواهند کرد.

شستن چشم با آب تمیز و سرد و صاف ، باعث تقویت و رفع خستگی آن می شود.

 

زرده تخم مرغ برای رفع خستگی چشم :

در هنگام خواب یک زرده ی تخم مرغ را گرم نموده و بر روی یک پارچه تمیز بگذارید و بر روی چشم خود قرار دهید. خستگی و قرمزی چشم به کلی برطرف می شود.

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

دانه های چربی اطراف چشم

پیشگیری از بیماری های چشم

چرا پلک چشممان می‌پرد

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 24 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع چشم , سلامتی , طب سنتی | 920 بازدید

خستگی چشم ، علایم ، علل و راه های درمان خستگی چشم
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است