جلوگیری از واریس / آشنایی با راه های جلوگیری از واریس پا

رگهای واریس به دلایل مختلف توسعه می یابند. عوامل خطر شامل سن، سابقه خانوادگی، حاملگی، چاقی، جایگزینی هورمونی و یا پیشگیری از بارداری، طولانی شدن نشستن یا ایستادن است. برخی از این عوامل خطر – مانند سابقه خانوادگی یا سن – بیش تر است. اما آیا راهی برای جلوگیری از واریس وجود دارد؟

 

جلوگیری از واریس .

 

متاسفانه، پاسخ منفی است. با این حال، می توانید از بدتر شدن واریس جلوگیری کنید.

 

آشنایی با راه های جلوگیری از واریس :

 

۱٫ از نشستن یا ایستادن طولانی مدت بپرهیزید.

در مدت زمان طولانی، ایستادن یا نشستن در یک موقعیت باعث می شود که خون شما در محور پا در برابر گرانش حرکت کند. این باعث می شود فشار در رگهای شما افزایش یابد. در نهایت باعث می شود که خون در اطراف مچ پا قرار گیرد و پاهای شما متورم و دردناک شود.

حرکت کردن فشار خون وریدی را کاهش می دهد و گردش خون شما را بهبود می بخشد. اگر مدت طولانی پشت میز مینشینید. تمرینات زیر را انجام دهید.

  • کشش مچ پا
    خم کردن زانوی خود

سعی کنید پاهای خود را حداقل سه بار در روز، به مدت ۱۵ دقیقه در یک زمان حرکت دهید. بالا بردن پاهای شما به سمت بالاتر از قلب، حلقه جاذبه را از بین می برد. و باعث گردش خون بهتر و جلوگیری  از واریس و تورم مچ پا می شود.

 

 

۲٫ جوراب واریس بپوشید :

جوراب های واریس می تواند به نگه داشتن دریچه های رگهای شما در موقعیت مناسب کمک کند. و باعث می شود که رگ ها به درستی عمل کنند و خون، تورم و درد را کاهش می دهد.

 

 

۳٫ یک زندگی سالم داشته باشید :

رگهای واریس می توانند بر اثر عوامل خطرزا پیشرفت کنند. این امر مهم است که سعی کنید از انتخاب شیوه زندگی سالم برای جلوگیری از آسیب بیشتر به رگ های خود استفاده کنید.

چاقی ، با فشار بالاتر در داخل رگ ها، یکی از عوامل تشدید کننده است. داشتن یک رژیم غذایی سالم شامل کربوهیدرات های پیچیده، مقدار کافی پروتئین و چربی های سالم بسیار مهم است. از مواد غذایی با نمک زیاد اجتناب کنید و غذاهایی با فیبر زیاد و پتاسیم مصرف کنید. در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید – هیدراتاسیون مناسب یعنی گردش خون سالم .

 

۴٫ ورزش باید بخشی از روال زندگی شما باشد.

ورزش مفید برای جلوگیری از واریس راه رفتن است. یوگا نیز یک گزینه خوب است. دیگر ورزش های مفید شامل  دوچرخه سواری و شنا می باشد.

 

۵٫ موقعیت خواب برای زنان باردار :

بارداری یکی از بزرگترین علل واریسی شدن رگ ها است.

خواب به پهلوی چپ شما ممکن است به جلوگیری از واریس کمک کند. این موقعیت خواب کمک می کند تا فشار رحم بر اندام های بدن کاهش یابد و باعث جلوگیری از واریس  شود.

 

منبع : healthline.com

مطالب پیشنهادی یک دکتر برای شما :

درمان های خانگی رگهای واریسی / واریس چیست ؟

درمان واریس و جلوگیری از ان

واریس دوران بارداری

ارسال شده در تاریخ 4 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 858 بازدید

جلوگیری از واریس / آشنایی با راه های جلوگیری از واریس پا
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است