جلوگیری از بیماری کبد با استفاده از راه های طبیعی

بیماری کبد یک اصطلاح عمومی برای هر گونه آسیب است که بر عملکرد مطلوب کبد تاثیر می گذارد . در این مجله قصد داریم شما را با راه های جلوگیری از بیماری کبد آشنا کنیم. شما میتوانید با حفظ رژیم غذایی و شیوه زندگی سالم و اجتناب از مواد مخدر و الکل، از بیماری های کبد جلوگیری کنید.

 

جلوگیری از بیماری کبد

 

برای جلوگیری از بیماری کبد که در نتیجه عفونت ویروسی، مصرف الکل و / یا مواد مخدر و انتخاب رژیم غذایی است، می توان بسیار کار کرد.

در اینجا چند گام برای حمایت از کبد  و جلوگیری از بیماری کبد وجود دارد.

 

 

آشنایی با راه های جلوگیری از بیماری کبد :

حفظ وزن سالم :

تجمع چربی در کبد به عنوان یک نتیجه از یک رژیم ناسالم می تواند باعث آسیب جدی به کبد شود. این بیماری به عنوان بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) شناخته شده است و اغلب بر افراد دارای اضافه وزن یا چاق تاثیر می گذارد. کاهش وزن همراه با ورزش منظم و یک رژیم غذایی سالم، کم چربی با کربوهیدرات برای جلوگیری از بیماری کبد توصیه میشود.

 

جلوگیری از بیماری کبد

 

حفظ بهداشت عالی :

پس از رفتن به توالت، و پس از تغییر پوشک بچه، ضروری است دست های خود را بشویید. شما همچنین باید قبل از کار با غذا دست های خود را بشویید. و اگر از سالم بودن آب آشامیدنی خود مطمعن نیستید آن را بجوشانید و سپس میل کنید . همه این کارها به جلوگیری از بیماری کبد و ابتلا به هپاتیت جلوگیری میکند.

 

واکسیناسیون برای جلوگیری از بیماری کبد :

توصیه می شود افرادی که از نظر جنسی فعال هستند واکسیناسیون علیه هپاتیت B را انجام دهند. اگر شما یک حامل هپاتیت B هستید، همه اعضای خانواده باید در برابر ویروس واکسینه شوند.

در کودکان و بزرگسالان بزرگتر، واکسن در سه دوز، معمولا طی یک دوره شش ماهه مصرف می شود. مهم است که سه دوز واکسن با حداقل فاصله یک ماه بین آنها داده شود تا ایمنی خوب به دست آید.

هیچ واکسنی برای هپاتیت C هنوز ایجاد نشده است.

 

جلوگیری از بیماری کبد

 

اجتناب از مصرف بیش از حد دارو :

پاراستامول  از داروهای ضد درد است و مصرف بیش از حد پاراستامول شایعترین علت نارسایی کبد و آسیب مزمن کبدی است که نیاز به پیوند کبدی در کشورهای توسعه یافته دارد.

ضروری است که دوز توصیه شده برای این دارو را مصرف کنید و داروهای بدون مشاوره با پزشک خود را مصرف نکنید. دارو و الکل هرگز نباید مخلوط شوند.

برای جلوگیری از بیماری کبد از مصرف خودسرانه داروها بپرهیزید.

 

اجتناب از مصرف مواد مخدر :

التهاب در کبد می تواند ناشی از مصرف نوشیدنی سنگین در طول مدت طولانی باشد. اگر بدون درمان باقی بماند، زخم ممکن است رخ دهد، که منجر به سیروز کبدی می شود.

توانایی پردازش الکل از فرد به فرد متفاوت است.

مواد مخدر غیر قانونی مانند هروئین، کوکائین می تواند باعث آسیب شدید کبدی شود بنابراین برای جلوگیری از بیماری کبد از مصرف این مواد خودداری کنید.

 

جلوگیری از بیماری کبد

 

 سم زدایی بدن :

برای سم زدایی بدن و جلوگیری از بیماری کبد برخی از رژیم های غذایی توصیه می شود عادت های سالم مانند خوردن میوه و سبزیجات بیشتر در یک دوره زمانی مهم است. همچنین توصیه میشود یک رژیم متعادل و سبک زندگی فعال را دنبال کنید.

مکمل های حاوی فسفولیپید های ضروری (که غشای محافظ در اطراف سلول ها را تشکیل می دهند) ممکن است دارای خواص محافظتی و ترمیم کننده برای کبد شما باشد. در صورتی که مطمئن نیستید که آیا این مکمل ها برای شما مفید خواهد بود، از داروساز یا پزشک خود بپرسید.

پیشگیری بهترین داروست. دنبال یک شیوه زندگی سالم باشید ، همچنین  واکسیناسیون به موقع را برای جلوگیری از بیماری های خاص انجام دهید.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : health24.com

 

ارسال شده در تاریخ 16 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی , طب سنتی | 687 بازدید

جلوگیری از بیماری کبد با استفاده از راه های طبیعی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است