تشخیص یائسگی : ۵ نشانه بدن شما در نزدیک شدن به یائسگی

مهمترین چیز در مورد یائسگی درک این نکته است که یک شبه اتفاق نمی افتد. در واقع، برای اکثر زنان، این یک روند تدریجی است که طی چندین سال اتفاق می افتد. این سالها به عنوان انتقال یائسگی شناخته می شود. علائم و تشخیص یائسگی شما ممکن است در طول این سالها اتفاق بیفتد و ممکن است در مواقعی که منوپوز را تجربه می کنید بهتر شود.

تشخیص یائسگی

یائسگی واقعی تا زمانی که یک سال کامل از آخرین دوره قاعدگی شما گذشته است تشخیص داده نمی شود. شما ممکن است ۱۱ ماه پریود نشوید و سپس خونریزی داشته باشید. این تشخیص یائسگی را تنظیم می کند.

یائسگی بیماری نیست  قسمتی طبیعی از روند پیری زنان است. باور کنید یا نه، زمان این اتفاق برای هر زن یکسان نیست. به همین دلیل است که سن شما یک پیش بینی خوب نیست که آیا در معرض یائسگی هستید یا نه. اگرچه میانگین سن یائسگی ۵۲ سال است، سن تشخیص آن از ۴۰ تا ۵۸ سالگی است.

 

 تشخیص یائسگی ، تست هورمون در سالهای گذار می تواند گمراه کننده باشد :

 

سطح هورمون شناخته شده بالقوه مفید برای تشخیص یائسگی FSH یا هورمون تحریک کننده فولیکول است . FSH توسط غده هیپوفیز تولید می شود و نقش مهمی در چرخه قاعدگی شما دارد. FSH تخمدان ها را برای تولید استروژن تحریک می کند و هنگامی که استروژن کافی تولید می شود، آن را تغذیه می کند و FSH شما را کاهش می دهد. این بخشی از چرخه قاعدگی است .

اما در زمان یائسگی تخمدان شما میزان تولید استروژن را کاهش می دهد، سطح FSH شما شروع به افزایش می کند،

افزایش سطح FSH نشان دهنده کاهش عملکرد تخمدان است.در سال های گذرا یائسگی، سطح FSH ممکن است یک روز بالا باشد و بعدا به طور قابل توجهی پایین تر برود، اما ممکن است علائمی  نداشته باشید.

همه چیز درباره علائم یائسگی :

مهم است که تغییرات  بدن خود را تشخیص دهید و با پزشک خود درباره تشخیص یائسگی بحث کنید. بسته به شدت علائم، ممکن است بخواهید گزینه های درمان خود را در نظر بگیرید.

برخی از علایم عبارتند از :

عرق شبانه :

این موضوع تحت دسته بندی وسیع علائم وازوموتور قرار می گیرد که شامل گرگرفتگی می شود. که می تواند بسیار مشکل ساز باشد، زیرا خواب شما را مختل می کند و می تواند منجر به خستگی مزمن شود.

 

تشخیص یائسگی

 

الگوی غلط خونریزی :

با توجه به تغییر سطح هورمون ناشی از کاهش عملکرد تخمدان ها، چرخه قاعدگی شما نامنظم خواهد بود. دوره شما ممکن است سبک تر و یا کمتر باشد. این نوع تغییر در الگوی خونریزی شما کاملا طبیعی است.

اما گاهی اوقات می توانید خونریزی سنگین تر یا بیشتر داشته باشید. مهم است که این نوع تغییر را با پزشک خود در میان بگذارید. با توجه به عدم تعادل هورمونی انتقال یائسگی، برخی از شرایط رحم مانند فیبروئید و پولیپ رحم می توانند علائم بیشتری داشته باشند. همچنین با توجه به سایر عوامل خطر یا مشکلات پزشکی شما، پزشک ممکن است آزمایش دیگری را برای ارزیابی این نوع خونریزی غیرطبیعی پیشنهاد کند.

 

نوسانات خلقی :

نوسانات خلقی می تواند یکی از علائم ناراحت کننده در انتقال یائسگی باشد. شما ممکن است هرگز مسائل خلق و خوی معنی داری در گذشته نداشته باشید، اما ناگهان احساس فوق العاده اضطرابی یا افسردگی کنید.

این موضوع مخصوصا در مورد زنان مبتلا به اختلال روانی مزمن هورمون یا اختلال افسردگی پس از زایمان یا اختلال افسردگی قبل از قاعدگی (PMDD ) صادق است .

بسیار مهم است که شما در مورد این علائم با پزشک خود صحبت کنید.

 

سردرد :

برای بعضی از زنان، سردرد میگرنی ممکن است برای اولین بار در دوران یائسگی ظاهر شود. این تعجب آور نیست زیرا بسیاری از عوامل  در یائسگی رایج است از جمله:

  • اختلالات خواب
    تغییرات خلق و خوی
    کاهش سطح استروژن

سردرد های طبیعی ممکن است در طول انتقال یائسگی ایجاد شود، اما مهم است که در مورد هر گونه سردرد جدید یا تغییرات در سردردهای معمول خود با پزشک خود صحبت کنید.

 

تشخیص یائسگی .

 

شکستن پوست :

شاید یکی از نشانه های ناامید کننده ای که ممکن است شما از گذر یائسگی داشته باشید، شکستگی پوست است. حتی اگر شما در هنگام نوجوانی هیچ مشکلی با پوست خود نداشته باشید، تغییرات هورمون در حال گذر از یائسگی ممکن است مشکلی با آکنه ایجاد کند.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : verywellhealth.com

 

ارسال شده در تاریخ 17 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع زنان و زایمان | 912 بازدید

تشخیص یائسگی : ۵ نشانه بدن شما در نزدیک شدن به یائسگی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است