تبخال تناسلی چیست ؟ علل ، علایم و درمان تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک بیماری منتقله از راه جنسی است (STD) . این STD منجر به زخم می شود که از مایع پر شده است.حدود ۱۶ درصد از افراد بین ۱۴ تا ۴۹ ساله این بیماری را دارند.

 

تبخال تناسلی

 

علل تبخال تناسلی :

دو نوع از ویروس هرپس سیمپلکس باعث تبخال تناسلی می شود

: HSV-1 معمولا باعث زخم های سرد

HSV-2که معمولا باعث تبخال تناسلی می شود.

ویروسها از طریق غشای مخاطی شما وارد بدن شما می شوند. غشای مخاطی شما لایه های نازک بافتی است که در قسمت های بدن شما قرار دارد. آنها می توانند در بینی، دهان و اندام های بدن شما پیدا شوند.

HSV-1 یا HSV-2 را می توان در مایعات بدن انسان یافت، از جمله:

  • بزاق
    اسپرم
    ترشحات واژن

تبخال تناسلی

شناخت علائم تبخال تناسلی :

ظاهر پلاکتها به عنوان شیوع شناخته شده است. علائم در دو روز پس از اینکه ویروس وارد بدن شد تا ۳۰ روز بعد از آن، ظاهر می شود.

علائم عمومی برای مردان عبارتند از بولستر روی آلت تناسلی، اسکروتوم یا باسن (نزدیک یا اطراف آنول).

علائم عمومی زنان عبارتند از: اطراف یا در نزدیکی مهبل (واژن)، مقعد و باسن.

 

علائم عمومی برای مردان و زنان عبارتند از:

ممکن است بولسترها در دهان و لب ها، صورت و هر جای دیگر که در تماس با مناطق آلوده قرار دارند ظاهر شوند.
نکات آلوده اغلب قبل از ظهور بلستر ها شروع به خارش می کند.
زگیل ممکن است زخم (زخم های باز) و مایع باشد.
زمانی که زخم بیشتر از یک هفته شیوع یافته باشد.ممکن است تبدیل به پوسته شود.
غدد لنفاوی شما ممکن است متورم شود. غدد لنفاوی با عفونت و التهاب بدن مبارزه می کنند.
شما ممکن است سردرد، درد های بدن و تب داشته باشید.
علائم عمومی نوزاد مبتلا به تبخال (که از طریق زایمان واژن دریافت می شود) ممکن است شامل زخم ها بر روی صورت، بدن و اندام تناسلی باشد.

 

تبخال تناسلی

 

 نوزادان مبتلا به تبخال تناسلی می توانند عوارض و تجربه های بسیار شدید را تجربه کنند:

  • کوری
    ضربه مغزی
    مرگ

بسیار مهم است که اگر حامله شوید، به پزشک خود اطلاع دهید اگر تبخال داشته باشید اقدامات حیاطی برای جلوگیری از انتقال ویروس به نوزاد در حین زایمان خواهند کرد، که یکی از روشهای احتمالی این است که نوزاد شما از طریق سزارین به جای زایمان طبیعی به دنیا بیاید.

 

تشخیص تبخال تناسلی :

پزشک شما می تواند یک عفونت تبخال را با یک بررسی بصری از زخم های تبخال تشخیص دهد. اگرچه همیشه لازم نیست، ممکن است پزشک شما  آزمایش هایی را برای تشخیص دهد.

یک آزمایش خون می تواند قبل از شیوع بیماری ویروس تبخال را تشخیص دهد. اگر فکر می کنید که شما در معرض تبخال تناسلی قرار دارید، با پزشک خود ملاقات کنید، حتی اگر هیچ نشانه ای از خود نشان نداده اید.

 

تبخال تناسلی

 

چگونه تبخال تناسلی درمان می شود؟

درمان می تواند شیوع بیماری را کاهش دهد، اما نمی تواند ویروس های ساده را درمان کند.

داروها

داروهای ضد ویروسی ممکن است به بهبود زخم ها و کاهش درد کمک کنند. داروها ممکن است در اولین نشانه های شیوع (سوزن، خارش، و سایر علائم) برای کاهش علائم مصرف شوند. افرادی که شیوع بیماری را دریافت می کنند نیز ممکن است داروهای تزریقی را تجویز کنند .

 

مراقبت در منزل

هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن در آب گرم، از پاک کننده های ملایم استفاده کنید.نکات آلوده را پاک و خشک کنید. لباس پنبه ای بپوشید.

 

هنگامی که باردار هستیم چگونه تبخال را تشخیص دهیم؟

طبیعی است که شما به سلامتی نوزاد خود در طول هر نوع STD توجه داشته باشید. تبخال تناسلی شما ممکن است در هنگام زایمان واژن یک شیوع فعال داشته باشد. به محض اینکه متوجه شدید که حامله هستید، مهم است که به پزشک خود بگویید که تبخال تناسلی دارید.

پزشک شما در مورد آنچه پیش بینی می کنید، قبل و بعد از اینکه کودک شما را تحویل دهد، بحث خواهد کرد. آنها می توانند درمان های حاملگی را برای تضمین تحویل سالم تجویز کنند . آنها همچنین می توانند نوزاد شما را از طریق سزارین به دنیا بیاورند.

تبخال تناسلی نیز می تواند عوارض حاملگی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس را ایجاد کند.

چشم انداز بلند مدت تبخال تناسلی

شما باید هر زمان که رابطه جنسی دارید، از کاندوم استفاده کنید. این کمک می کند تا از تبخال تناسلی و سایر بیماری های STD جلوگیری شود.

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما این شرایط را می توان با دارو کنترل کرد. شیوع بیماری ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که دچار تنش، بیماری یا خستگی شود. دکتر به شما کمک خواهد کرد تا بیماری خود را مدیریت کنید.

 

 

healthline.com

ارسال شده در تاریخ 23 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , مسائل جنسی | 726 بازدید

تبخال تناسلی چیست ؟ علل ، علایم و درمان تبخال تناسلی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است