بی اختیاری ادراری / کمک به درمان و کنترل بی اختیاری ادراری با تمرین کیگل

اگر نمی توانید مثانه خود را کنترل کنید(بی اختیاری ادراری) تنها شما نیستید بسیاری از افراد دچار این مسئله هستند.

بسیاری از موارد بی اختیاری را میتوان کنترل یا درمان کرد, در صورتی که مسئله اصلی حل گردد. قرص های مُدر و بسیاری از داروهای رایج دیگر باعث بی اختیاری موقت ادراری می شوند. یبوست؛ عفونت مجاری ادراری؛ وجود سنگ در مجاری ادراری؛ بارداری های متعهد و اضافه وزن از سایر علل بی اختیاری ادراری هستند.

 

بی اختیاری ادراری .

 

دو نوع از رایج ترین انواع عدم کنترل مداوم یا مزمن مثانه به شرح زیر است:

۱/ «بی اختیاری تنشی» هنگام ورزش؛ سرفه ؛خنده یا عطسه کردن میزان کمی ادار خارج میشود. این امر در زنان بیشتر از مردان رایج است اما بعضی از مردان بعد از جراحی پروستات ممکن است به آن دچار شوند. تمرین های کیگل اغلب برای درمان بی اختیاری تنشی مؤثر است.

۲/ «بی اختیاری شدید» هنگامی اتفاق می افتد که نیاز به دفع ادرار آنقدر سریع و شدید است که زمان کافی برای رفتن به دستشویی وجود ندارد. علل آن عبارت است از: عفونت مثانه؛ بزرگ شدن پروستات؛ وجود غده هایی که به مثانه فشار می آورند؛ بیماری پارکینسون و اختلالات مربوط به عصب مانند فلج چندگانه یا سکته.

 

روش درمان خانگی بی اختیاری ادراری :

✔ نوشابه های حاوی کافئین که مثانه را بیش از حد تحریک می‌کند ننوشید. نوشیدن مایعات را به طور کل قطع نکنید زیرا برای حفظ سلامت سایر اجزای بدن به آن نیاز دارید.

✔ سیگار نکشید. سیگار نکشیدن باعث کاهش سرفه می گردد که به نوبه خود مشکل بی اختیاری ادرار را کاهش میدهد.

✔ در صورت اضافه وزن از وزن خود بکاهید.

✔ تمرین«تخلیه مضاعف» را انجام دهید. مثانه را تا آنجا که ممکن است خالی کنید سپس یک دقیقه استراحت کنید و مجددا سعی نمایید آن را تخلیه کنید.

✔ اگر مبتلا به بی اختیاری تنشی هستید هر روز تمرین های کیگل را انجام دهید.

✔ سعی کنید طبق برنامه ادرار کنید؛ هر ۳ یا ۴ ساعت در روز چه ادرار داشته باشید چه نداشته باشید. این امر کمک می‌کند تا ادرار خود را کنترل نمایید.

✔ لباس هایی بپوشید که بتوانید سریع در آورید؛ مانند شلوار با کمربند کشی.

✔ پوست ناحیه دستگاه تناسلی را برای جلوگیری از حساسیت و خارش پوست خشک نگه دارید. وازلین یا اکسیدِ روی؛ مانع از تحریک پوست بر اثر ادرار میشود.

✔ اجازه ندهید بی اختیاری ادراری مانع از انجام کارهایی گردد که دوست دارید . میتوانید از زیرشلواری یا پوشک بزرگسالان استفاده کنید.هیچ کس متوجه نخواهد شد که شما آن را پوشیده اید.

 

تمرین های کیگل برای بی اختیاری ادراری :

تمرین های کیگل به درمان یا بهبود بی اختیاری تنشی از طریق تقویت عضلات لگنی که جریان ادرار را کنترل میکند کمک می نماید.

۱/ در حالی که مرتب ادرار خود را بند می آورد و مجدداً آغاز می کنید؛ عضلات مربوط به آن را شناسایی نمایید.

۲/ این عضلات را هنگام ادرار نکردن به هم فشار دهید. اگر شکم یا باسن شما تکان بخورد مشخص میگردد که عضلات صحیح را به کار نبرده اید.

۳/ عضلات را سه ثانیه در این حالت نگه دارید و سپس برای سه ثانیه رها کنید.

۴/ این تمرین را هر بار ۱۰ تا ۱۵ دفعه تکرار کنید.حداقل روزانه سه بار این تمرین را انجام دهید.

ارسال شده در تاریخ 29 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 937 بازدید

بی اختیاری ادراری / کمک به درمان و کنترل بی اختیاری ادراری با تمرین کیگل
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است