هر آنچه باید در رابطه با بیماری کلامیدیا بدانید!

بیماری کلامیدیا توسط باکتری Chlamydia trachomatis ایجاد میشود و یک عفونت جنسی است که میتواند از طریق رابطه جنسی محافظت نشده با فرد آلوده منتقل شود. همچنین این بیماری از طریق وسایل جنسی و یا از زن باردار به جنین منتقل میشود به همین دلیل توصیه میشود از کاندوم های مردانه یا زنانه در طول رابطه جنسی , برای جلوگیری از بیماری کلامیدیا استفاده کنید.

 

بیماری کلامیدیا

 

 

در صورتی که شما رابطه جنسی نامشروع داشته اید و نگران بیماری کلامیدیا و یا سایر بیماری هایSTI (بیماری های آمیزشی) هستید در اسرع وقت آزمایش انجام دهید حتی اگر شما هیچ نشانه و علائمی از این بیماری نداشته باشید.

بهتر است بدانید که این بیماری معمولا علائم زیادی را ایجاد نمیکند و میتواند به راحتی توسط آنتی بیوتیک ها درمان شود اما اگر در درمان بیماری کلامیدیا کوتاهی شود , میتواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد و منجر به ایجاد مشکلات درازمدت در سلامتی شود.

چگونه بیماری کلامیدیا منتقل میشود؟

بیماری کلامیدیا به راحتی میتواند از فرد آلوده به شریک جنسی , منتقل شود شما میتوانید باکتری کلامیدیا را دریافت کنید اگر:

▪️برقراری رابطه جنسی محافظت نشده(دهانی , واژن , مقعد) با فرد آلوده , حتی اگر ارگاسم و انزال را تجربه نکنید و حتی اگر فرد آلوده هیچ گونه علائمی نداشته باشد.

▪️به اشتراک گذاشتن وسایل و اشیای جنسی( هر بار از یک کاندوم جدید باید استفاده شود).

▪️اگر شما یک زن باردار مبتلا به کلامیدیا هستید میتوانید عفونت را به کودکتان منتقل کنید.

 

علائم بیماری کلامیدیا چیست؟

عفونت کلامیدیا اغلب بدون علائم و نشانه است و حدود ۸۰ درصد از زنان و ۵۰ درصد از مردان آلوده به این بیماری هیچ گونه علائمی از این بیماری را ندارند. در مواردی که علائمِ عفونت وجود دارد یک تا سه هفته پس از آلودگی به باکتری کلامیدیا ظاهر میشوند.

بیماری کلامیدیا

علائم کلامیدیا در زنان عبارتند از :

خروج ترشحات زردرنگ و گاهی اوقات همراه با بوی بد

سوزش و درد هنگام ادرار کردن

درد هنگام رابطه جنسی

خونریزی پس از رابطه جنسی

درد در قسمت پایین شکم به خصوص هنگام داشتن رابطه جنسی

خونریزی بین دوره های قاعدگی

دوره های قاعدگی سنگین

درد یا خونریزی مقعدی

اختلالات بینایی

علائم کلامیدیا در مردان عبارتند از:

درد هنگام ادرار کردن

درد و تورم بیضه ها

درد یا خونریزی مقعدی

خروج ترشحات غیرمعمول از آلت تناسلی

اختلالات بینایی

علاوه بر این موارد , عفونت کلامیدیا در زنان باردار میتواند باعث خونریزی شَدید قبل از زایمان شود و گاهی زایمان زودرس را به دنبال دارد. عفونت کلامیدیا میتواند در برخی موارد سقط جنین را به همراه داشته باشد.

نوزادانی که با این بیماری متولد میشوند به عفونت های چشم مبتلا میشوند که معمولا دو هفته پس از تولد رخ میدهد و در صورت عدم درمان ممکن است کودک مبتلا به اختلالات بینایی دائمی شود. پنومونی نیز حدود ۵تا ۳۰ درصد از این کودکان را تحت تاثیر قرار میدهد.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کلامیدیا قرار دارند؟

افرادی که با شرکای جنسی متعددی رابطه جنسی برقرار میکنند و در طول رابطه جنسی از کاندوم استفاده نمیکنند در معرض ابتلا به بیماری کلامیدیا هستند. علاوه بر این افراد همجنس گرا نیز در برابر این بیماری بسیار آسیب پذیر هستند. به همین دلیل توصیه میشود این افراد در اگر مشکوک به ابتلا به بیماری کلامیدیا بودند تحت آزمایش قرار گیرند حتی اگر هیچ گونه علائمی از این بیماری نداشته باشند.

و اما نکاتی در رابطه با بیماری کلامیدیا وجود دارند که توصیه میشود آنها را رعایت کنید. از جمله:

تمام داروهای تجویز شده را مورد استفاده قرار دهید حتی اگر علائم و نشانه ای از این بیماری نداشته باشید.

اطمینان حاصل پیدا کنید که شریک جنسی شما نیز روند درمان را طی میکند.

داروها را فقط برای استفاده شخصی خود رزرو کنید و حتی اگر شخص دیگری علائم شبیه به شما را داشت از توصیه ی مصرف این داروها به او اکیدا خودداری کنید.

بیماری کلامیدیا

 

آیا میتوانیم برای تشخیص بیماری کلامیدیا آزمایش انجام دهیم؟

پاسخ به این سوال مثبت است. یک متخصص مراقبت های بهداشتی نمونه ای از ادرار شما را مورد آزمایش قرار خواهد داد. برای زنان ممکن است سواب از قسمت گردن رحم یا مهبل(واژن)گرفته شود. برای مردان ممکن است سواب از آلت تناسلی گرفته شود. در بعضی از کشورها یک کیت خودآزمایی در دسترس است.

اگر کلامیدیا دارید باید برای سایر بیماری های STI (بیماری های آمیزشی) آزمایش نیز انجام دهید. همچنین مهم است که شریک یا شرکای جنسی شما مورد آزمایش قرار گیرند.

 

بیماری کلامیدیا

 

عوارض بیماری کلامیدیا چیست؟

▪️بیماری کلامیدیا همانند بسیاری دیگر از STIها (بیماری های آمیزشی) ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا بهSTIهای دیگر قرار دهد از جمله بیماریHIV .

▪️زنان باردار میتوانند این عفونت را به نوزادشان منتقل کنند که میتواند موجب اختلالات بینایی در نوزاد و یا پنومونی شود.

 

کلامیدیا درمان نشده میتواند منجر به مشکلات دیگر سلامتی شود از جمله:

در زنان:

▪️بیماری التهابی لگن(PID): بیماری التهابی لگن میتواند منجر به درد دراز مدت لگن , عدم توانایی باردارشدن و حاملگی خارج رحمی شود. PID میتواند با آنتی بیوتیک ها درمان شود.

▪️سرویسیت: التهاب گردن رحم میباشد که از دیگر عوارض کلامیدیا محسوب میشود.

▪️بارتولینیت: کلامیدیا میتواند باعث ایجاد کیست هایی شود که در نهایت امکان دارد به آبسه تبدیل شوند.

 

بیماری کلامیدیا

 

در مردان:

▪️اپیدیدیمیت: عفونت لوله هایی که اسپرم را به بیضه ها حمل میکنند که میتواند باعث تب و درد بیضه ها شود.

▪️پروستاتیت: عفونت غده پروستات است که میتواند در طول یا بعد از رابطه جنسی تب و لرز , ادرار دردناک و دردکمر را ایجاد کند.

▪️همچنین بیماری کلامیدیا ممکن است منجر به اختلالاتی در باروری شود.

 

بیماری کلامیدیا چگونه درمان میشود؟

معمولا بیماری کلامیدیا با آنتی بیوتیک ها درمان میشود. اگر آنتی بیوتیک ها به درستی مورد استفاده قرار بگیرند بیش از ۹۵ درصد از افراد مبتلا به بیماری کلامیدیا درمان خواهند شد.

 

بیماری کلامیدیا

 

دو مورد از آنتی بیوتیک های رایج برای درمان کلامیدیا عبارتند از:

آزیترومایسین

داکسی سایکلین

اگر شما آلرژی دارید و یا حامله میباشید ممکن است آنتی بیوتیک های مختلفی مانند آموکسی سیلین یا اریترومایسین تجویز شود.

برخی از افراد عوارض جانبی را در طول درمان تجربه میکنند اما این عوارض معمولا خفیف هستند که شایع ترین آنها عبارتند از: درد شکم , اسهال و درد در ناحیه تناسلی در زنان.

و در پایان تاکید میکنیم که حتی شما در طول درمان , مجاز به برقرار کردن رابطه جنسی نیستید حتی اگر هیچ گونه علائم و نشانه ای از بیماری کلامیدیا نداشته باشید.

منبع:
avert.org

nhs.uk

ارسال شده در تاریخ 8 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , زنان و زایمان , مسائل جنسی | 746 بازدید

هر آنچه باید در رابطه با بیماری کلامیدیا بدانید!
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است