بیماری کزاز | آشنایی با علائم و عوارض بیماری کزاز و درمان بیماری کزاز

بیماری کزاز نوعی بیماری حاد و غالبا کشنده است که سیستم اعصاب را درگیر میکند و در سراسر دنیا شایع است. میکروب کزاز معمولا در خاک زندگی میکند و به همین سبب باغبان ها , کشاورزان و کارگران ساختمانی در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

 

بیماری کزاز  .

 

بیماری کزاز در معتادان به مواد مخدر تزریقی (مورفین) بسیار شایع است. به بیماری کزاز , تتانوس هم گفته میشود. معمولا متعاقب بریدن دست ها یا هر عضوی در بدن انسان توسط ابزارهای باغبانی و یا در کارگاه ها و کارخانجات , میکروب از راه زخم پوستی وارد جریان خون انسان میشود و علائم بیماری کم کم بروز میکند.

میکروب بیماری کزاز از خود نوعی سم تولید میکند. بیماری کزاز یکی از شایعترین علل مرگ نوزادان در کشورهای در حال توسعه است بدین علت که بندناف در بسیاری از موارد(به ویژه توسط ماماهای محلی و سنتی) توسط تیغ , قیچی یا چاقوی غیر استریل بریده میشود و میکروب بیماری کزاز وارد بدن نوزاد شده و پس از حدود ۸روز وی را میکشد. حتی افتادن کودکان در خیابان ها و ایجاد زخم و خراش در دست و صورت آنها میتواند عاملی برای ورود میکروب به بدن آنها باشد زیرا اسپور کزاز در خاک خیابان ها و مدارس و کوچه ها به وفور یافت میشود.

در ایران بیماری کزاز به ویژه در نوزادان شایع است و سالانه هزاران نفر مبتلا به این بیماری در بیمارستان های تهران و شهرستان ها بستری شده و تعداد زیادی از آنها در معرض نابودی قرار میگیرند.

 

عامل بیماری کزاز چیست؟

عامل بیماری کزاز نوعی باکتری به نام کلستریدیوم تتانی است. این باکتری قادر است به مدت ۲۵دقیقه در دمای ۱۰۵ درجه سانتیگراد زنده بماند. این میکروب در خاک های کشاورزی و کود حیوانی و اکثر اماکنی که از خاک پوشیده شده اند زندگی میکند.
دوران نهفتگی(کمونی) میکروب بیماری کزاز , از روز پیدایش زخم در سطح بدن تا بروز علائم بالینی , مدت ۱ تا ۱۴ روز است و گاهی هم میتواند تا هفته ها و ماه ها بعد ظاهر شود.

بیماری کزاز .

 

علائم بالینی بیماری کزاز چیست؟

▪️ضعف
▪️عرق و لرز
▪️احساس خستگی
▪️بیقراری
▪️گلودرد
▪️سردرد
▪️سفتی و انقباض فک به طوری که دندان ها روی هم فشرده و دهان قفل شود.
▪️انقباض بسیاری از عضلات صورت , پسِ گردن , شکم و مهره ها
▪️ایجاد چین های عمیق در پیشانی
▪️گره خوردن ابروها
▪️به خارج و بالا کشیده شدن عضلات دهان
▪️تشنجات عمومی بدن به ویژه متعاقب نور و سر و صدا

 

انواع بیماری کزاز چیست؟

▪️کزاز موضعی
▪️کزاز مغزی
▪️کزاز نوزادان
▪️کزاز سر و صورت
▪️کزاز اعصاب و تنه و ستون مهره ها

 

عوارض بیماری کزاز چیست؟

▪️عفونت و روی هم خوابیدن ریه ها
▪️شکستگی ستون مهره ها و سایز استخوان ها
▪️اختلالات شدید فشارخون(بالا و پایین آمدن فشار خون)
▪️فلج اعصابِ صورت و چشم
▪️کاهش وزن
▪️اختلالات گوارشی

 

بیماری کزاز  و

 

چگونه بیماری گزاز را تشخیص دهیم؟

بر خلاف سایر بیماری های میکروبی که به آزمایشات میکروسکوپی و کشت میکروب متکی هستند , بیشتر به علائم بالینی بیمار بستگی دارد زیرا در بیماری کزاز اولا به سادگی نمی توان میکروب را کشف کرد و ثانیا یافتن میکروب نیز دلیلی بر اثبات کزاز نیست زیرا باسیل کزاز در اکثر زخم های عادی نیز وجود دارد و ایجاد بیماری نمیکند.
گرفتن نوار قلب و عکس قفسه سینه و آزمایشات خونی به عنوان یک کمک فرعی به شمار میروند.

 

چگونه بیماری کزاز را درمان کنیم؟

بیماری کزاز در موارد خفیف حتی بدون درمان نیز پس از چند هفته تشنجات خفیف بهبود می یابد , به ویژه اگر تعداد تشنجات برای حدود ۲ تا ۳ بار در ساعت باشند تقریبا صد در صد بیماران خود به خود بهبود می یابند اما اگر تعداد تشنجات بیمار به هر چند دقیقه یک بار برسد دلیل بر مرگ زودهنگام فرد مبتلا به این بیماری است.

از اصولی که باید در درمان کزاز رعایت شود کنترل تشنجات و انقباضات بدن و کنترل ریه ها است. خنثی ساختن مراکز تولید سم بیماری کزاز و حفظ تعادل تغذیه و مایعات بدن و پیشگیری از عفونت ثانویه و مصون سازی فعال یا واکسیناسیون از سایر اقدامات درمانی هستند و بیمار باید در بخش مراقبت های ویژه بستری شود.

تحویز اکسیژن و یا لوله گذاری در شش ها و داروهای ضد تشنج و آرامش بخش و بستری در یک اتاق آرام و کم نور ضرورت دارند. تزریق سرم اسب یا گاو به صورت آنتی توکسین و ایمونوگلبولین انسانی و تمیز کردن کامل زخم نیز باید به ترتیب صورت گیرد. گاهی نیز به درمان با جراحی در شکستگی ها نیاز پیدا میشود.

ارسال شده در تاریخ 30 آگوست 2018 توسط آلما میر با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 1,138 بازدید

بیماری کزاز | آشنایی با علائم و عوارض بیماری کزاز و درمان بیماری کزاز
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است