بیماری کبد چرب – علائمی که نباید نادیده بگیرد!

بیماری کبد چرب  یک مشکل رایج است.  اگر بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن ارگانی را داشته باشید، در معرض خطر ابتلا به بیماری کبد چرب هستید.

 

بیماری کبد چرب

 

دو نوع اصلی از بیماری کبد چرب وجود دارد.

بیماری کبدی الکل یا ALD بیماری کبدی چرب غیر الکلی یا NAFLD.

بیماری کبد الکلی (ALD) بخاطر از نوشیدن مقدار زیادی الکل ایجاد میشود . ALD همچنین می تواند پس از یک دوره کوتاه نوشیدن سنگین ایجاد شود. ژنتیک نقش مهمی در ALD دارد. ژن ها همچنین می توانند به نحوی که بدن شما الکل مصرف می کند را تحت تاثیر قرار دهد.

 سایر علل ریشه ای ALD عبارتند از: Hep C باعث ALD می شود. این یکی از علل بیماری کبد چرب است.

داروهای خاصی وجود دارد که ممکن است در افرادی علاوه بر مدیریت شیوه زندگی مفید باشد.

سایر عوامل خطر بیماری کبد چرب  عبارتند از:

 • بعضی از داروها
 • هپاتیت ویروسی
 • بیماری خود ایمنی
 • بیماری ارثی کبد
 • بدست آوردن وزن سریع
 • سوء تغذیه

کبد چرب حاد در هنگام بارداری چربی در هنگام بارداری در کبد شما ایجاد می شود و این نوع بیماری کبد چرب است. این شرایط جدی است زیرا ممکن است برای شما و فرزندتان خطرناک باشد. این می تواند باعث کاهش عملکرد کلیه شما و کودک شما شود که علل  آن ناشناخته است.

اما، هورمون ها ممکن است نقش داشته باشند.

 

بیماری کبد چرب

 

 علائم بیماری کبد چرب  :

این بیماری گاهی اوقات علائم را به مدت طولانی نمی تواند ایجاد کند. اما مواردی که باید به آنها توجه شود عبارتند از :

 • احساس خستگی در همه زمان ها –
 • از دست دادن اشتها یا وزن
 •  ضعف عمومی
 • تهوع
 • سردرگمی و مشکل در تمرکز –
 • کبد شما می تواند بزرگتر شود.
 • درد در مرکز یا قسمت بالای شکم شکم شما در ALD علائم شما بدتر می شود.

 

تشخیص :

بیماری کبدی چربی در طول امتحان های معمول تشخیص داده می شود.

سونوگرافی، آزمایش خون برای بررسی آنزیم های خاص و بیوپسی از کبد انجام می شود تا آن را تأیید کند.

 

بیماری کبد چرب

 درمان :

درمان ویژه ای برای بیماری کبد چرب وجود ندارد . شما می توانید آن را با مدیریت دیابت خود و از بین بردن نوشیدن مدیریت کنید. اگر ALD دارید و شما الکل را ترک نکردید، عوارض مانند هپاتیت الکل یا سیروز را دریافت می کنید.

حتی اگر بیماری کبد چرب غیر الکلی داشته باشید، با مصرف الکل تشدید میشود.

از دست دادن وزن در صورت اضافه وزن نیز به مدیریت این بیماری کمک می کند و داشتن یک رژیم غذایی متعادل با ورزش نیز مزایا را نشان می دهد.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : m.dailyhunt.in

 

 

ارسال شده در تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۷ توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 17 بازدید

بیماری کبد چرب – علائمی که نباید نادیده بگیرد!
5 از 100 رای

.. درباره ی یک دکتر ..

دغدغه سلامت،طول عمر،تغذیه،زیبایی و... در دنیای امروز نقشی مهم در زندگی افراد به خصوص ایرانیان دارد. گروه یک دکتر با تکیه بر دانش روز سعی در آگاه سازی و ارائه روشهای به روز در ارتقاء سطح سلامت هموطنان خواهد داشت تا بتواند سهم کوچکی در تحقق زندگی بهتر و سالمتر در زندگی مردمان این سرزمین داشته باشد.

.. ابر برچسب ها ..

آجیل برای پوست آسپرین برای بارداری آلرژی پوست احتباس آب در دوارن بارداری اختلالات جنسی استرس در قاعدگی اضافه وزن در دوران بارداری اعتیاد به دارو افتادگی پوست افتادگی پوست صورت افزایش رشد مو انواع دیابت اهمیت مشاوره جنسی در دوران بارداری اکلامپسی بارداری بارداری بارداری خارج از رحم بهداشت کودکان بیماری بیماری قلبی بیماری قلبی و عروقی بیماری پوستی بیماری چشم بیماری کبد تداخل دارویی تغذیه در بارداری جلوگیری از ریزش مو خارش پوست سر و ریزش مو خطر کمبود ویتامین ها خواص دارویی دارو داروها درد قاعدگی درمان دیابت درمان دیابت نوع دوم درمان سردرد درمان قطعی دیابت دیابت دیابت بارداری دیابت در دوران بارداری رابطه جنسی راه های کاهش درد قاعدگی رژیم غذایی ریزش مو سردرد سردرد شدید سرطان عفونت ادراری علائم بیماری دیابت علائم کمبود ویتامین عوارض دیابت معرفی دارو میگرن و سردرد ویتامین پوست پوست و مو پیشگیری از دیابت چای گیاهی رژیمی چرخه ی قاعدگی کاهش درد قاعدگی کاهش وزن

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است