بیماری کبد چرب – علائمی که نباید نادیده بگیرد!

بیماری کبد چرب  یک مشکل رایج است.  اگر بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن ارگانی را داشته باشید، در معرض خطر ابتلا به بیماری کبد چرب هستید.

 

بیماری کبد چرب

 

دو نوع اصلی از بیماری کبد چرب وجود دارد.

بیماری کبدی الکل یا ALD بیماری کبدی چرب غیر الکلی یا NAFLD.

بیماری کبد الکلی (ALD) بخاطر از نوشیدن مقدار زیادی الکل ایجاد میشود . ALD همچنین می تواند پس از یک دوره کوتاه نوشیدن سنگین ایجاد شود. ژنتیک نقش مهمی در ALD دارد. ژن ها همچنین می توانند به نحوی که بدن شما الکل مصرف می کند را تحت تاثیر قرار دهد.

 سایر علل ریشه ای ALD عبارتند از: Hep C باعث ALD می شود. این یکی از علل بیماری کبد چرب است.

داروهای خاصی وجود دارد که ممکن است در افرادی علاوه بر مدیریت شیوه زندگی مفید باشد.

سایر عوامل خطر بیماری کبد چرب  عبارتند از:

 • بعضی از داروها
 • هپاتیت ویروسی
 • بیماری خود ایمنی
 • بیماری ارثی کبد
 • بدست آوردن وزن سریع
 • سوء تغذیه

کبد چرب حاد در هنگام بارداری چربی در هنگام بارداری در کبد شما ایجاد می شود و این نوع بیماری کبد چرب است. این شرایط جدی است زیرا ممکن است برای شما و فرزندتان خطرناک باشد. این می تواند باعث کاهش عملکرد کلیه شما و کودک شما شود که علل  آن ناشناخته است.

اما، هورمون ها ممکن است نقش داشته باشند.

 

بیماری کبد چرب

 

 علائم بیماری کبد چرب  :

این بیماری گاهی اوقات علائم را به مدت طولانی نمی تواند ایجاد کند. اما مواردی که باید به آنها توجه شود عبارتند از :

 • احساس خستگی در همه زمان ها –
 • از دست دادن اشتها یا وزن
 •  ضعف عمومی
 • تهوع
 • سردرگمی و مشکل در تمرکز –
 • کبد شما می تواند بزرگتر شود.
 • درد در مرکز یا قسمت بالای شکم شکم شما در ALD علائم شما بدتر می شود.

 

تشخیص :

بیماری کبدی چربی در طول امتحان های معمول تشخیص داده می شود.

سونوگرافی، آزمایش خون برای بررسی آنزیم های خاص و بیوپسی از کبد انجام می شود تا آن را تأیید کند.

 

بیماری کبد چرب

 درمان :

درمان ویژه ای برای بیماری کبد چرب وجود ندارد . شما می توانید آن را با مدیریت دیابت خود و از بین بردن نوشیدن مدیریت کنید. اگر ALD دارید و شما الکل را ترک نکردید، عوارض مانند هپاتیت الکل یا سیروز را دریافت می کنید.

حتی اگر بیماری کبد چرب غیر الکلی داشته باشید، با مصرف الکل تشدید میشود.

از دست دادن وزن در صورت اضافه وزن نیز به مدیریت این بیماری کمک می کند و داشتن یک رژیم غذایی متعادل با ورزش نیز مزایا را نشان می دهد.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : m.dailyhunt.in

 

 

ارسال شده در تاریخ 25 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 821 بازدید

بیماری کبد چرب – علائمی که نباید نادیده بگیرد!
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است