بیماری پنومونی | علل و علائم و درمان بیماری پنومونی را اینجا بخوانید.

بیماری پنومونی موجب التهاب در یک یا هر دو ریه میشود , این بیماری در اشکال مختلف ظاهر میشود و عمدتا توسط باکتری ها و ویروس ها ایجاد میشود و میتواند برای کودکان زیر۲ سال و افراد بالای ۶۵ سال و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند خطرساز باشد.

 

بیماری پنومونی .

 

علت بیماری پنومونی چیست؟

بیش از ۳۰علت مختلف برای بیماری پنومونی وجود دارد از جمله: باکتری ها , ویروس ها , عوامل تحریک کننده هوا و قارچ ها. هنگامی که این میکروب ها وارد ریه ها میشوند , میتوانند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کنند و به بافت های نزدیک ریه که بسیار حساس هستند حمله کنند و سبب التهاب کیسه های هوا در ریه ها شوند و مشکلات تنفسی را به وجود آورند.

 

علائم پنومونی چیست؟

علائم و نشانه های پنومونی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

▪️ایجاد درد در قفسه سینه هنگام تنفس یا سرفه

▪️سرفه کردن , که ممکن است خلط آور باشد.

▪️تب و لرز و عرق کردن

▪️ احساس تهوع و استفراغ و یا اسهال شدن

 

البته این علائم در کودکان متفاوت میباشد و کودکان به این علت که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند ببشتر در معرض بیماری پنومونی قرار میگیرند و کودکان ممکن است سرفه ی مداوم و یا تب نداشته باشند ولی سردرد , گلو درد , خستگی و یا از دست دادن اشتها را تجربه کنند.

 

بیماری پنومونی چیست

عوامل خطر ساز بیماری پنومونی چیست؟

شما در معرض خطر ابتلا به بیماری پنومونی هستید اگر شرایط زیر را داشته باشید:

۱/ افرادی که بیماری آسم دارند.

۲/ اشخاصی که مبتلا به فیبروز کیستیک هستند.

۳/ افرادی که بیماری مزمن انسدادی ریه دارند.

۴/ افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند به علت هایی مانند: اچ آی وی یا سرطان.

۵/ افرادی که سیگار میکشند.

▪️اکثر میکروب هایی که باعث ایجاد بیماری پنومونی میشوند از طریق سرفه و یا عطسه گسترش می یابند.

 

چه اقدامانی برای کاهش خطر ابتلا به به بیماری پنومونی میشود انجام داد؟

▪️بهداشت را رعایت کنید:

اقداماتی ساده مانند شستن دست ها و یا استفاده از دستمال هنگام سرفه و یا عطسه کردن , گسترش میکروب ها را کاهش میدهد.

 

▪️سیگار نکشید:

افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به بیماری پنومونی هستند.

 

▪️واکسیناسیون کنید:

یکی از مهم ترین مواردی که برای پیشگیری از بیماری پنومونی میتوانید انجام دهید انجام واکسیناسیون میباشد.

 

بیماری پنومونی در کودکان

 

چگونه پنومونی را درمان کنیم؟

درمان پنومونی بستگی به علت ایجاد عفونت دارد و میتواند از مراقبت های سرپایی تا عمل جراحی را شامل شود. بعضی افراد ممکن است نیاز به مراقبت در منزل داشته باشند و برخی دیگر ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.
پزشک شما با توجه به نوع پنومونی که دارید , سن شما و شدت بیماری شما تشخیص میدهد که چگونه درمان شوید و اینکه آیا به آنتی بیوتیک نیاز دارید یا خیر؟

 

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم؟

▪️در صورتی که هنگام تنفس دچار درد در قفسه سینه میشوید.

▪️در صورتی که تب بالای ۳۹درجه سانتیگراد دارید.

▪️در صورتی که دچار سرفه های طولانی شده اید.

بیماری پنومونی برای کودکان زیر ۲سال , افراد بالای ۶۵سال , افرادی که شیمی درمانی میکنند , افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند , افرادی که مشکلات مزمن ریه دارند ,میتواند تهدید کننده باشد به همین دلیل این افراد در اسرع وقت باید به پزشک مراجعه نمایند.

 

منبع:

mayoclinic.org

everydayhealth.com

ارسال شده در تاریخ 10 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 934 بازدید

بیماری پنومونی | علل و علائم و درمان بیماری پنومونی را اینجا بخوانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است