آشنایی با بیماری های تخمدان

تخمدانها وظایف مختلفی دارند. اختلال در آنها می تواند برای خانمها مشکل ساز باشد. در ادامه درباره انواع بیماری های تخمدان بحث خواهیم کرد.

 

انواع بیماری های تخمدان :

 

اندومتریوما :

 • آندومتریوز یکی از بیماری های تخمدان است که می تواند در  خارج از رحم رشد کرده و به سایر قسمت ها وارد شود . در صورتی که به درون تخمدان وارد شود به فرم کیست شکلاتی یا اندومتریوما در می آید.

 

علل 

علت دقیق آندومتریوز مشخص نیست.

علائم:

گرفتگی قاعدگی، خونریزی شدید قاعدگی، مشکلات روده یا ادراری، حالت تهوع، استفراغ، خون با مدفوع، مقاربت دردناک، خستگی، لکه بینی یا خونریزی بین دوره ها.

درمان:

 1. جراحی در موقعیت های شدید.
 2. درمان های هورمونی .

بیماری های تخمدان

 

کیست زرد هموراژیک :

این کیست که از بیماری های تخمدان است کمتر شایع است، از جسم زرد به وجود می آید. باقیمانده فولیکول بعد از آزاد شدن تخمک از آن به «جسم زرد» تبدیل می شود. قطر این کیست ممکن است به ۶ سانتی متر هم برسد. این کیست هم معمولا یک طرفه بوده و بی علامت است. اگر در این کیست خون جمع شود به آن کیست هموراژیک می گویند. این کیست معمولا بعد از چند ماه خود به خود از بین می رود اما اگر پاره شود ممکن است درد ناگهانی و خونریزی داخلی ایجاد کند.

ویژگی های کیست زرد هموراژیک در سونوگرافی عبارتند از:

 • وجود دیواره ی ضخیم و تا حدودی نامنظم
 • حضور نوارهای نازک اکوژن، در داخل کیست

بیماری های تخمدان

 

کیست درموئید:

کیست درموئید جز بیماری های تخمدان است که ممکن است در آقایان و یا خانمها اتفاق بیفتد. این تومور ها ممکن است حاوی مو ، خون ، چربی ، ناخن ، استخوان ، غضروف، دندان و یا بافت های تیروئیدی باشند. برخی از این کیستها در زمانی که جنین در حال رشد است ایجاد می شوند و به همین دلیل در بدو تولد در بدن فرد بیمار وجود دارند .

 

 • در کیستهای درموئید، معمولا به دلیل حضور ۳ لایه بافتهای جنینی، شاهد یک ظاهر کمپلکس میباشیم.
 • در ایــن کیســتها، اگــر شــاهد حضــور مناطــق کلســیفیه یــا اجــزای پوســتی  نظیـر پوسـت، مـو، دنـدان و… بودیــد، اصلا تعجــب نکنیـد!!

 

حتمـا ً توجـه کنیـد، در صـورت کشـف یـک کیسـت درموئیـد در تخمـدان یـک طـرف ، حتمـا موظـف بـه بررسـی تخمـدان  سـمت مقابـل هـم می باشـید، چـرا کـه کیسـتهای درموئیـد، در حداقـل ۱۵ % مــوارد دو طرفــه می باشــند.

 

بیماری های تخمدان

 

سرطان اپیتلیال تخمدان :

سرطان اپیتلیال تخمدان جز بیماری های تخمدان می باشد که زنان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.  خارج از تخمدان ها توسعه می یابد و در نهایت می تواند بر سایر اعضا تاثیر بگذارد.

علل:

سابقه خانوادگی پزشکی سرطان سینه ، سرطان روده بزرگ، سرطان رکتوم یا سرطان رحم .

علائم:

علائم آشکاری وجود ندارد و بیشتر مواقع تا زمانی که در سراسر شکم گسترش می یابد آشکار میشود.

درمان :

 1. جراحی برای برداشتن رحم.

 

بیماری های تخمدان

 

تومورهای سلول ژرمین تخمدان :

تومورهای سلول زایای تخمدان در میان نوجوانان و زنان جوان رایج است. 

علل:

اگرچه علل دقیق شناخته شده برای این بیماری های تخمدان نیست، ممکن است به علت نقایص خاصی که در اندام تناسلی، سیستم عصبی یا دستگاه ادراری رخ می دهد اتفاق بیافتد. ممکن است شرایط ژنتیکی بر روی کروموزوم های جنسی تاثیر بگذارد که منجر به ایجاد این نوع تومورها نیز می شود. 

علائم

 1. درد یا فشار در شکم.
 2. خونریزی واژینال پس از یائسگی.

درمان:

 1. جراحی برای حذف تومور، لوله های فالوپ یا  تخمدان.
 2. هیسترکتومی
 3. شیمی درمانی در صورت وجود تومور سرطانی 
 4. پرتو درمانی برای جلوگیری از رشد سلول ها.

 

تومورهای پرفیوژن بدخیم تخمدان :

تومور در تخمدان ها تشکیل شده و به تدریج به خارج از تخمدان گسترش می یابد. این بیماری های تخمدان اغلب بر زنان جوانتر تاثیر می گذارد و همچنین مانع از تولید مثل می شود. 

علل:

علل بحث برانگیز هستند و ممکن است در زنان باردار و زنان که بارداری را انتخاب نمی کنند، رخ دهد.

علائم:

 1. درد شکمی یا تورم
 2. مشکلات روده یا یبوست.

درمان:

با توجه به اندازه تومور، انتخاب حاملگی، گسترش تومور، از بین بردن تخمدان معیوب، شایع ترین درمان است.  همچنین هیسترکتومی می تواند یک گزینه باشد.

 

 

مترجم یک دکتر 

منبع : en.wikipedia.org

ارسال شده در تاریخ 29 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , داروها , درمان , زنان و زایمان , سلامتی | 888 بازدید

آشنایی با بیماری های تخمدان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است