بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان – ۵ علت و ۷ علایم که باید بدانید.

به عبارت ساده، بیماری قلبی مادرزادی ، همچنین به عنوان نقص مادرزادی قلبی شناخته می شود، وضعیتی است که یک کودک ممکن است  یک قلب غیر طبیعی و  عروق خونی بزرگ نیز داشته باشد.ممکن است شامل شرایطی باشد که بخشهای خاصی از قلب تشکیل نشده یا به شیوه اشتباه تشکیل شده باشند. یا ممکن است بخشهایی از قلب دارای نقص باشند.

 بیماری قلبی مادرزادی.

 

علل بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان:

در حال حاضر هیچ علت مشخصی برای بیماری قلبی مادرزادی مشخص نشده است. با این حال، برخی از عوامل وجود دارد به عنوان عوامل افزایش خطر شناخته شده است . که عبارتند از :

۱٫ سندرم داون:

این اختلال ژنتیکی بر رشد طبیعی بدنی کودک تاثیر می گذارد و اغلب باعث مشکلات دیگری همراه است.

 

۲٫ عفونت:

برخی از عفونت های مادر در دوران بارداری، مانند سرخجه، ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی مادرزادی را در کودک افزایش دهد.

 

۳٫ عوارض دیگر:

دیابت نوع ۱ یا نوع ۲،  می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در کودک افزایش دهد.

 

۴٫ اختلال کروموزومی:

بسیاری از دانشمندان همچنین بیماری قلبی مادرزادی را به نقص های کروموزومی و نقص تک ژنی ربط میدهند.

 

۵٫ عوامل محیطی:

بعضی عوامل محیطی، به خصوص شرایط مادر مانند افسردگی، ممکن است بر خطر بیماری های قلبی مادرزادی در نوزادان تأثیر بگذارد.

 

 بیماری قلبی مادرزادی.

نقص قلبی مشترک:

برخی از نقایص قلبی رایج که می توانند تحت بیماری های مادرزادی قلب طبقه بندی شوند عبارتند از:

۱٫تنگی آئورت :

در این حالت، دریچه آئورت سخت  و  باریک می شود که موجب فشار روی قلب می شود.

۲٫ نقص پروتز دهلیزی:

این شرایط عمدتا یک سوراخ در دیواره دهلیز است که دهلیز چپ و راست را جدا می کند که جریان خون بیشتری را به جریان می رساند.

۳٫ نقص کانال اتریواستاتیک:

این وضعیت با یک منطقه مرکزی ضعیف قلب مشخص شده است.

۴٫ سندرم قلب هیپوپلاستی:

در این حالت، ساختارهای سمت چپ قلب به اندازه ای توسعه پیدا می کنند که نمی توانند به اندازه کافی خون را به کل بدن پمپ کنند.

۵٫ تنگی ریوی:

در این حالت، دریچه ریوی سفت  می شود که باعث افت فشار در سمت راست قلب می شود.

 

 

 بیماری قلبی مادرزادی.

علائم و نشانه های بیماری قلبی مادرزادی:

بسیاری از نقایص مادرزادی با یک سونوگرافی در دوران بارداری (معمولا در ۲۰ انجام هفتم هفته اسکن) تشخیص داده می شو. با این حال، در بعضی موارد حتی پس از تولد کودک نیز تشخیص داده نمی شود. و در موارد نادر، حتی پس از رسیدن نوزاد به مرحله بلوغ، تشخیص داده نمی شوند.

در اغلب نوزادان و کودکان نوپا، نقص مادرزادی قلب علائم و نشانه های زیر را نشان می دهد که ممکن است بسته به شدت بیماری متفاوت باشد.

 • ضربان قلب سریع
  مشکل تنفس
  درد قفسه سینه
  خستگی شدید
  تعرق مفرط
  رنگ صورتی پوست
  تغذیه ضعیف

 

 بیماری قلبی مادرزادی.

 

درمان :

بسیاری از نوزادان مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی نیاز به درمان خاصی ندارند. با این حال، در مورد علائم حاد ممکن است احیا شود. در صورت اختلالات شدید ممکن است جراحی مورد نیاز باشد.

بیماری های مادرزادی قلبی در شیرخواران یک وضعیت سلامتی جدی است، به همین دلیل مهم است که آزمایشات اولیه انجام شود و در طول بارداری رژیم غذایی سالم برای کاهش خطر استفاده شود.

 

 

تیم ترجمه یک دکتر

منبع : momjunction.com

ارسال شده در تاریخ 12 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع قلب و عروق , کودکان | 821 بازدید

بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان – ۵ علت و ۷ علایم که باید بدانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است