بیماری سیفلیس | علل و علائم و چگونگی درمان بیماری سیفلیس

بیماری سیفلیس یک عفونت منتقله از راه رابطه جنسی میباشد که توسط باکتریTreponema pallidum ایجاد میشود و این بیماری به عنوان ” تقلید کننده بزرگ” شناخته میشود زیرا ممکن است علائم بسیار مشابهی از بیماری های دیگر را ایجاد کند.‌

 

 

بیماری سیفلیس .

 

بیماری سیفلیس معمولا از طریق فعالیت جنسی گسترش می یابد و همچنین ممکن است در دوران بارداری یا هنگام تولد از مادر به نوزاد منتقل شود و منجر به سیفلیس مادرزادی شود , دقت داشته باشید خطر انتقال بیماری سیفلیس را میتوان با استفاده از یک کاندوم لاتکس کاهش داد اما نمی توان این خطر را به طور کامل از بین برد.

در سال ۲۰۱۵ , حدود ۴۵/۵ میلیون نفر مبتلا به بیماری سیفلیس شدند به همین دلیل اهمیت زیادی دارند که دانش شما از این بیماری زیاد باشد و با آن آشنایی داشته باشید.

 

علائم بیماری سیفلیس چیست؟

علائم و نشانه های بیماری سیفلیس بسته به اینکه کدام یک از چهار مرحله(اولیه _ ثانویه _ پنهان _ سوم) ارائه شده متفاوت میباشد.

سیفلیس اولیه , به طور معمول با تماس مستقیم جنسی با ضایعات عفونی فرد دیگری به دست می آید.

و تقریبا ۳ تا ۹۰ پس از تماس با باکتری به وجود آید.(به طور متوسط ۲۱ روز). یک ضایعه پوستی , به نام شانکر , در نقطه تماس به وجود می آید و در این مرحله پوست دچار زخم و خارش میشود و هیچ گونه دردی در شما به وجود نمی آید. ضایعات ممکن است در هر مکانی به وجود آیند. شایعترین محل در زنان , دهانه رحم و در مردان آلت تناسلی میباشد.

سیفلیس ثانویه , حدود ۴ تا ۱۰ هفته بعد از عفونت اولیه به وجود می آید. و ممکن است در این مرحله بثوراتی قرمز مایل به زرد و خارش ناپذیر در تنه و اندام ها از جمله: کف دست و پا به وجود آید و همه این ضایعات باکتری در خود جای داده اند و عفونی میباشند. سایر علائم عبارتند از: تب , گلودرد , کاهش وزن , ناراحتی , ریزش مو , سردرد.

علائم حاد معمولا بعد از ۳ تا ۶هفته قطع میشوند.

در مرحله ی پنهان , بیماری سیفلیس سال ها ادامه می یابد و علائم دیده نمی شوند.

سیفلیس سوم , حدود۳ تا ۱۵ سال پس از ابتلا به عفونت رخ میدهد.

 

بیماری سیفلیس .

 

بیماری سیفلیس چگونه انتقال می یابد؟

همانطور که گفتیم این بیماری از طریق تماس جنسی (واژن , مقعد , دهان) یا در دوران بارداری از مادر به جنین منتقل میشود. سیفلیس از طریق خون نیز انتقال می یابد و در کشورهایی که مراکز اهدای خون آنها استاندارد نیست این بیماری سریعا منتشر میشود.

دقت داشته باشید به طور کلی بیماری سیفلیس از طریق صندلی های توالت , فعالیت های روزانه , حمام های گرم و یا به اشتراک گذاشتن وسایل غذاخوری منتقل نمی شود زیرا باکتری ها به سرعت در خارج از بدن فرد میمیرند و نمی توانند از طریق اشیا انتقال پیدا کنند.

 

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری سیفلیس قرار دارند؟

▪️افرادی که رابطه ی جنسی سالم و بهداشتی ندارند.
▪️افرادی که با چند نفر هم بستر میشوند.
▪️مردانی که با مردان دیگر رابطه ی جنسی برقرار میکنند.

 

بیماری سیفلیس .

 

درمان بیماری سیفلیس چگونه است؟

در تمام مراحل استفاده از پنی سیلین توصیه میشود.

 

منبع:
medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 8 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی , مسائل جنسی | 992 بازدید

بیماری سیفلیس | علل و علائم و چگونگی درمان بیماری سیفلیس
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است