بیماری سندرم کاوازاکی | علل و علائم بیماری سندرم کاوازاکی چیست؟

بیماری سندرم کاوازاکی باعث ملتهب شدن رگ های خونی در سراسر بدن میشود و در درجه ی اول بر کودکان تاثیر میگذارد. گاهی اوقات بیماری سندرم کاوازاکی , سندرم گره های لنفاوی مخاطی نیز نامیده میشود زیرا بر گره های لنفاوی , پوست و غشاهای مخاطی داخل دهان , بینی و گلو تأثیر میگذارد.

 

بیماری سندرم کاوازاکی.

 

خوشبختانه این بیماری معمولا درمان میشود اکثر کودکان بدون هیچ مشکلی میتوانند از این بیماری رهایی یابند.

 

علت بیماری سندرم کاوازاکی چیست؟

هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث بیماری سندرم کاوازاکی میشود. گروهی از متخصصان این بیماری را به باکتری ها و ویروس ها مرتبط میدانند و گروهی دیگر سندرم کاوازاکی را با عوامل محیطی مرتبط میدانند , اما درستی هیچ‌کدام از این نظریه ها به اثبات نرسیده است , برخی ژن ها ممکن است حساسیت فرزند شما به بیماری کاوازاکی را افزایش دهد.

 

 

بیماری دارای سه فاز میباشد که عبارتند از:

فاز۱: علائم به صورت ناگهانی و با شدت زیاد ظهور میکنند.

این علائم عبارتند از: افزایش دما و تب در بدن کودک , تغییر رنگ چشم ها , گلودرد , قرمز شدن زبان و به وجود آمدن توده هایی بر روی زبان که باعث میشود زبان شبیه توت فرنگی شود , ایجاد بثورات بر روی بازوها , پاها , لگن , بین ناحیه تناسلی و سینه , ایجاد بثورات در کف دست و کف پا که ممکن است به صورت پوسته پوسته شدن باشد.

 

فاز۲: نشانه ها از روزهای ۱۲ تا ۲۱ ظاهر میشوند و شدت آنها کاهش می یابد اما ممکن است برای مدت طولانی ادامه داشته باشند.

این علائم و نشانه ها عبارتند از: استفراغ , اسهال , درد شکم , تورم مفاصل , زردی , عدم اشتها و به وجود آمدن لایه های پوست در انگشتان دست و پا.

 

فاز۳: این مرحله از حدود روز ۲۲ تا روز ۶۰ ادامه دارد و علائم بهبود می یابند و به تدریج تمام علائم بیماری سندرم کاوازاکی از بین میروند.

 

بیماری سندرم کاوازاکی .

 

عوامل خطر بیماری سندرم کاوازاکی چیست؟

چهار مورد وجود دارد که خطر ابتلا به بیماری سندرم کاوازاکی را در فرزند شما افزایش میدهد. از جمله:

۱/ سن کودک: کودکان زیر ۵سال بیشتر در معرض خطر بیماری سندرم کاوازاکی قرار دارند.

۲/ جنسیت: پسران کمی بیشتر از دختران در معرض خطر بیماری سندرم کاوازاکی قرار دارند.

۳/ قومیت: کودکان ساکن آسیا یا اقیانوس آرام میزان بالایی از بیماران مبتلا به بیماری سندرم کاوازاکی را تشکیل میدهند.

۴/ ژنتیک: اگر والدین کودک , بیماری سندرم کاوازاکی داشته باشند فرزندشان ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار گیرد.

 

تست هایی وجود دارند که بیماری سندرم کاوازاکی را میتوانند تشخیص دهند. از جمله:

 

۱/ آزمایش ادرار:

این‌ نوع تست میتواند به اینکه چه چیزی باعث ایجاد بیماری سندرم کاوازاکی شده است کمک کند.

۲/ شمارش پلاکت ها:

پلاکت ها سلول هایی هستند که خون را جمع میکنند تا به توقف خونریزی کمک کنند و در بیماری سندرم کاوازاکی معمولا بالا هستند.

 

۳/ آزمون میزانESR:

در این نمونه تست , یک نمونه از گلبول های قرمز در لوله آزمایش مایع قرار میگیرند و مورد آزمایش قرار داده میشوند.

 

۴/ تست آلبومین:

یک نوع تست میباشد میزان پروتئین های موجود در خون را اندازه گیری میکند.

 

۵/ الکتروکاردیوگرام(ECG):

این دستگاه , ریتم های قلب را ثبت میکند و الکترودها به پوست بیمار متصل میشوند و بر روی یک صفحه نمایش یا بر روی کاغذ چاپ میشوند.

۶/ اکوکاردیوگرام:

عمل پمپاژ قلب را مورد بررسی قرار میدهد. امواج صوتی یک تصویر ویدئویی از قلب بیمار ایجاد میکنند و به پزشک کمک میکنند تا بفهمد که چطور پمپاژ انجام میشود.

 

بیماری سندرم کاوازاکی.

 

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم؟

▪️ اگر تب فرزند شما بیش از سه روز طول کشید.

▪️اگر در هر دو چشم فرزندتان قرمزی به وجود آمد.

▪️در صورتی که زبان کودکتان قرمز و متورم شد(شبیه توت فرنگی).

▪️در صورتی که کف دست و پا کودکتان قرمز شد.

▪️و…

منبع:
mayoclinic.org

medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 6 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع سلامتی | 930 بازدید

بیماری سندرم کاوازاکی | علل و علائم بیماری سندرم کاوازاکی چیست؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است