بیماری دیفتری یا خناق؛ علل، نشانه ها و روش های درمان

بیماری دیفتری یکی از بیماری هایی است که اکثرا در کودکان به وجود آمده. این بیماری به گلو و حلق آسیب وارد می کند و از نشانه های آن تورم شدید گلو و بدن درد است. در ادامه به بررسی علل،نشاه ها و روش درما بیماری دیفتری می پردازیم.

بیماری دیفتری

نشانه اصلی تشخیص این بیماری ایجاد لایه غشایی سفید رنگ در قسمت داخلی گلو و حلق است و مستقیما گلو،حلق نای و ناژه را خدف قرار می دهد.دیفتری مصونیت ایجاد نمی کند و در نتیجه ممکن است یک نفر چندین بار به بیماری دیفتری مبتلا شود.

نشانه های بیماری

در این بیماری، دمای بدن به شدت تغییر می کند و حتا تا ۳۹٫۶ درجه نیز بالا خواهد رفت. احساس درد شدید در قسمت گلو و همچنین در بدن از جمله نشانه های آن است.

گلو خیلی ورم نمی کند ولی در عین حال ممکن است لوزتین بیش از حد بزرگ شوند. در موارد حادتر غشاهای کوچک چسبنده ای به وجود می آیند و گاهی اوقات حتی تب نیز ایجاد نمی شود. موارد دیگری نیز وجود دارند که درجه حرارت به زیر سطح عادی آن می رسد ولی اینگونه موارد خصوصاً خطرناک هستند زیرا عدم وجود تب نشانه ی عدم توانایی بدن در نشان دادن واکنش می باشد.به گزارش آسان طب،به عبارت دیگر درجه حرارت به این علت پایین است که مسمومیت مستقیماً سیستم عصبی را مبتلا کرده و در نتیجه واکنش بدن در این رابطه ضعیف شده است.

اگر دیفتری در بینی، چشم ها، آلت تناسلی زنانه یا اطراف یک زخم تازه ایجاد شود به هیچ وجه نمی تواند ناراحتی ایجاد کند.

دیفتری مثل سرماخوردگی معمولی با تب،درد و تورم گلو آغاز می شود. غدد گردن بزرگ شده و رنگی خاکستری پیدا می کنند. سطح غشاهای سفید پایین تر از لوزتین پیش رفته و این غشاهای کاذب می توانند به سرعت تا نایژه ها، گوش میانی ( از طریق شیپور استاش ) سینوس های بینی و حتی گاهی اوقات معده ( از طریق مری ) گسترش پیدا کنند، زیر این غشاهای کاذب بافت مرده ای وجود دارد که در حال تجزیه شدن است.

دکتر شلتون می نویسد : « جدیداً تصمیم گرفته شده که بیمار، را از بقیه جدا کنند. زمانی که من جوان بودم، بیماران مبتلا به دیفتری غشایی را از دیگران جدا نمی کردند و کسی هم به صورت مسری به بیماری دیفتری مبتلا نمی شد. یک مورد جدا شده باعث ایجاد اپیدمی نمی شود.»

بدترین و شدیدترین نوع دیفتری، دیفتری غشایی است

علت ابتلا به بیماری دیفتری

دیفتری اکثرا در کودکان چاق تر دیده می شود. کودکانی که قسمت اعظم وقت خود را در خارج از منزل گذرانده و لباس کمی به تن دارند و در اتاقهای سرد که هوای آن به خوبی عوض میشود زندگی میکنند و پرخوری نیز نمی کنند، معمولا دچار دیفیتری نمیشوند.

از علائم دیفتری حالت عصبی (کاهش نیروی عصبی) که ترشحات و مواود دفعی را کاهش میدهد را می توان نام برد. قطع ترشح مواد دفعی ایجاد مسمومیت می کند و کاهش ترشحات منجر به پیدایش سوء هاضمه،تخمیر و گندیدگی در معده وروده ها می شود. این مسائل زمینه را در کودکانی که آمادگی ابتلا به بسیاری از بیماریهای کمابیش وخیم را دارند، آماده میسازد.

دیفتری چگونه درمان می شود؟

دیفتری یک بیماری جدی است. پس به محض مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنید  و درمان را به سرعت و شدت آغاز کنید.

اولین مرحله از درمان تزریق ضد سم است. این تزریق برای مقابله با سم تولید شده توسط باکتری انجام می شود. اگر به ضدسم حساسیت دارید این موضوع را حتما به پزشک اطلاع دهید. برای افرادی که به ضد سم حساسیت دارند معمولا کم کم و با دوز پایین ضد سم را به بدن تزریق می کنند. پزشکان ممکن است آنتی بیوتیک هایی، مانند اریترومایسین و پنی سیلین را نیز، برای کمک به درمان عفونت تجویز کنند.

پیشگیری از بیماری

با استفاده از آنتی بیوتیک و واکسن این بیماری قابل پیشگیری است. واکسن این بیماری در یک ترکیب سه گاه با واکسن سیاه سرفه و واکسن کزاز تزریق می شود. این واکسن سه گانه در سنین زیر تزریق می شود:

  • ۲ ماهگی
  • ۴ ماهگی
  • ۶ ماهگی
  • ۱۵ تا ۱۸ ماهگی
  • ۴ تا ۶ سالگی

در موارد نادر، ممکن است بدن کودک پس از تزریق واکسن، به آن واکنش آلرژیک نشان دهد. در این صورت پوست بدن کهیر زده و ممکن است کودک تشنج کند. واکسن دیفتری تنها قادر است بدن را ۱۰ سال مقاوم نگه دارد بنابراین حدود سن ۱۲ سالگی مجددا باید این واکسن تزریق شود.

برای بزرگسالان معمولا توصیه می شود که واکسن کزاز و دیفتری ترکیب شوند. به این واکسن، واکسن کزاز-دیفتری یا TD گفته می شود.

منبع: Healthline

ارسال شده در تاریخ 15 مارس 2018 توسط آلما میر با موضوع سلامتی | 1,489 بازدید

بیماری دیفتری یا خناق؛ علل، نشانه ها و روش های درمان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است